08 sierpnia 2024

Udostępnij znajomym:

JAPONIA 2024, cz. 2

Poniedziałek, 8 kwietnia

Nasze rozregulowane organizmy wybudziły się zgodnie z biologicznym zegarem, czyli w środku japońskiej nocy. Taka sytuacja przynosi jednak zaskakujące korzyści, gdyż już o 5:30 rano (wyspani i wypoczęci!) ustawiamy się w kolejce do - jednej z sześciu - restauracji w naszym hotelu w Tokio. Pełnia sezonu turystycznego trwa, wiśnie nadal kwitną, więc całe tłumy przewijają się przez lobby o śniadaniowej porze. 

Do dyspozycji mamy imponujący wybór - serwują tutaj bufet: japoński, chiński, europejski, amerykański, plus dodatkowe stoiska, m.in. z kawą i pysznymi ciastkami. Analiza jedzenia w Japonii jest o tyle ważna, że wielu ludzi waha się z wyjazdem z obawy o skazanie na "miskę ryżu z wodorostami". Nic bardziej błędnego; w renomowanych restauracjach w Kraju Wschodzącego Słońca mamy powszechny dostęp do jajecznicy z boczkiem, bułek z serem, jajek na twardo, na miękko, do kurczaka z ziemniakami, frytek i omletów z warzywami. Są tutaj liczne McDonald'sy, KFC, Subway'e, do wyboru, do koloru... Steki też są popularne, chociaż z cenami nieco wygórowanymi. Przez tydzień można bez obaw przeżyć.

2a Lokalne smakołyki

Lokalne smakołyki

Na uwagę zasługują ryby, w ogromnym wyborze i niedrogie; w restauracji na lotnisku w Tokio zapłaciłem niecałe $10 za solidną porcję smażonej makreli z ryżem, z zupą z małży, kawałkami omleta, przystawkami w postaci parzonych liści szpinaku, z chrzanem, jarzynami i puszką piwa na dokładkę.

2e Pyszne zupy z makaronem Kioto

Pyszne zupy, Kioto

Osobiście uważam, że zwiedzanie każdego egzotycznego kraju polega również na dogłębnej degustacji lokalnej kuchni. Z komentarzy pod moimi postami zamieszczanymi na bieżąco na fejsie wynika, że sporo naszych krajanów marzy też o pizzy lub polskim posiłku tutaj, w Japonii. A przecież warto się przemóc i rozszerzyć kulinarne horyzonty smakując świeżo przyrządzone sushi lub sashimi, z wodorostami, z japońskim chrzanem wasabi, z fasolką edamame czy fermentowaną soją. Do tego zupę miso i rameny - buliony z makaronem i przystawkami zarówno w wersji mięsnej jak i roślinnej! Ponieważ Japonia to kraj wyspiarski, absolutnie warto skosztować kalmary i ostrygi z grilla, a także fantastycznie przyrządzane ryby, jak chociażby smażonego węgorza onagi, surowego tuńczyka żółtopłetwego czy zapiekane ośmiorniczki. Głębia smaków zachwyca - jako że miejscowi kucharze reprezentują finezyjną sztukę kulinarną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie od dwóch tysięcy lat!

2i Elegancko podany zestaw na lunch Nikko

Elegancko podany zestaw na lunch

Jednego z najmocniejszych doświadczeń smakowych na Wyspach Japońskich dostarczają - bez cienia wątpliwości - wizyty w restauracji, gdzie funkcjonuje swoisty transporter podsuwający talerzyki z sushi dosłownie pod sam nos. Bary sushi z taśmą, po której krążą porcje tego przysmaku stały się znakiem rozpoznawczym kulinarnej Japonii. Wybór ogromny, świeżutkie dania przyrządzane są na naszych oczach i dokładnie opisane, z językiem angielskim włącznie! Trudno oprzeć się pokusie i nie zaliczyć przynajmniej tuzina tych kulinarnych arcydzieł, zwłaszcza w Kioto!

2j Sake na gorąco we flakonikach

Sake na gorąco

A do tego wyrafinowanego jedzenia dochodzą jeszcze napoje z nieodłączną, zieloną herbatą, której kosztowanie jest w gruncie rzeczy ceremonią zasługującą na osobny artykuł (obiecuję, że napiszę).

Spożywając posiłki w restauracjach "na mieście" zauważamy, że Japończycy piją najczęściej piwo i sake. Lokalne piwo jest smaczne, z bogatym wyborem marek, z najlepszymi: Kirin, Sapporo i Asahi. W chłodne dni - jak na początku naszego pobytu w Kamakurze i w Nikko - wygrywała zdecydowanie sake na gorąco, skutecznie chroniąc nas przed ewentualnym przeziębieniem. Można również rozchylić nieco sakiewkę i zafundować sobie wyborną japońską whisky, ale to z kolei koliduje z intensywnym programem zwiedzania, więc w tym przypadku polecam umiar i powściągliwość.

2n Bulion z warzywami

Bulion z warzywami

Reasumując, ani jedzenie, ani picie nie stanowi w Japonii żadnego problemu nawet dla turystów najbardziej odpornych na smakowe cuda tego wielkiego i pięknego świata.

2o Taśmociąg z sushi

Taśma podstawia świeże porsje sushi pod sam nos

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, również do JAPONII na Święto Kwitnienia Wiśni, od 30 marca do 6 kwietnia 2025 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/japonia-marzec-2025

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor