----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

20 czerwca 2024

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Krakersy Graham, znak rozpoznawczy amerykańskiego dzieciństwa, zostały zainspirowane naukami XIX-wiecznego prezbiteriańskiego pastora Sylvestra Grahama (1794–1851) z Connecticut. Był on zagorzałym zwolennikiem ówczesnego Ruchu Wstrzemięźliwości, wierzył w zdrową dietę roślinną lub wegetariańską z nieznanym wówczas chlebem pełnoziarnistym.

Często uważany za ojca wegetarianizmu, zmobilizował podobnie myślących ludzi do wykorzystywania nieprzesianej, nierafinowanej i niebielonej mąki pełnoziarnistej (zwanej dzisiaj mąką grahama), z której – między innymi – wypieka się chleb grahama (bez soli) i krakersy. Graham nie był twórcą krakersa osobiście, jednak uważany jest za jego kulinarnego ojca.

Pastor wierzył w jedzenie pełnych ziaren. Powód jest ciekawy i trochę perwersyjny. Opierając się na swoich przemyśleniach o wstrzemięźliwości, stworzył własną teologię, która głosi, że trzymanie się diety składającej się z czystej wody, świeżych warzyw i domowego chleba pełnoziarnistego – a wszystko to przygotowane bez jakichkolwiek przypraw – wraz ze spaniem na twardych łóżkach i unikaniem ciepłych kąpieli prowadzi do spokojnego życia.

Jego zdaniem jedzenie pełnowartościowych pokarmów – w tym krakersów Graham – złagodzi ogólne podekscytowanie. Mówiąc dokładniej, wierzył, że jego dieta to niezawodny sposób na zniechęcenie do pragnień seksualnych, również samozadowolenia seksualnego, doprowadzającego do ślepoty i przedwczesnej śmierci!

Jego przekonania mogą dzisiaj wydawać się absurdalne, ale były wówczas tak popularne, że wokół niego pojawiła się fala akolitów zwanych Grahamitami, która przetrwała dziesięciolecia. Jednym z nich był doktor John Harvey Kellogg, który później wynalazł słynne śniadaniowe łagodne płatki kukurydziane – pierwotnie przeznaczone jako afrodyzjak – aby stłumić popęd seksualny (o płatkach kukurydzianych wspominałam wcześniej).

Dzisiejsze krakersy Graham odbiegają od ówczesnych, a ich jedzenie może być przyjemnością, szczególnie w połączeniu ze słodką pianką i czekoladą, rozgrzewane przy ognisku. Dla chętnych – przepis na domowe krakersy.

Krakersy Graham

Składniki:

  • 1,25 szklanki mąki pełnoziarnistej (mąka Graham jest w polskich sklepach)
  • 1 szklanka mąki uniwersalnej i więcej do podsypywania
  • 0,5 szklanki ciemnobrązowego cukru
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 0,5 łyżeczki soli morskiej
  • 0,25 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
  • duża szczypta zmielonych goździków
  • duża szczypta mielonego kardamonu
  • 6 łyżek zimnego, niesolonego masła, pokrojonego na plastry
  • 0,30 szklanki pełnego mleka
  • 0,25 szklanki miodu
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 2 łyżki granulowanego cukru

Przygotowanie:

- W robocie kuchennym połączyć mąkę, brązowy cukier, cynamon, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, sól, gałkę muszkatołową, goździki, kardamon i wymieszać tylko do połączenia.

- Na mieszance mąki rozsypać masło i mieszać pulsująco (około 20 razy), aż mieszanina będzie przypominać grubą mąkę kukurydzianą.

- W garnuszku połączyć mleko, miód i wanilię (aż miód się rozpuści). Mieszankę mączną przesypać do miski, dodać mleko i mieszać drewnianą łyżką, aż utworzy się kula.

- Ugniatać kulę kilka razy. Podzielić na dwie części, spłaszczyć każdą z nich na prostokąt o grubości 1/4 cala (6 milimetrów) i zawinąć osobno w folię. Przechowywać w lodówce przez co najmniej 4 godziny.

- Rozgrzać piekarnik do 325°F/165°C. Wyłożyć dwie blachy papierem do pieczenia lub silikonowymi matami.

- Wyjąć jedno prostokątne ciasto z lodówki i pozostawić je w temperaturze pokojowej na 5 minut, potem umieścić je na dobrze posypanej mąką powierzchni roboczej lub pomiędzy kilkoma dużymi arkuszami papieru do pieczenia i delikatnie rozwałkować ciasto na grubość 1/16 cala (2 milimetry). W razie potrzeby podsypać więcej mąki na powierzchnię roboczą, aby zapobiec przywieraniu.

- Pokroić ciasto na prostokąty (2 na 3 cale/5 na 7 1/2 centymetra), przełożyć na blachę i schłodzić przed pieczeniem (30 minut). Przed włożeniem do piekarnika nakłuć widelcem każdy prostokąt i lekko oprószyć cukrem. Piec krakersy od 15 do 25 minut (czas zależy od grubości ciasta) obracając blaszkę w połowie czasu pieczenia. Studzić na metalowej kratce.

- Podobnie postępować z drugą częścią ciasta. Krakersy można przechowywać (po całkowitym wystudzeniu na kratce) w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej do 2 tygodni.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: amerykanskie.kulinaria@gmail.com

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor