Kryptowaluta („cryptocurrency”) jest wirtualną lub cyfrową walutą, którą można używać jak ‘pawdziwie’ pieniądze wydane przez rząd. Nie jest to waluta fizyczna, jak banknot dolarowy, ale jest podobna do elektronicznego systemu płatności (zapłata kartą kredytową).
‘Monety’ kryptowalutowe są przechowywane w portfelu cyfrowym („digital wallet”) - może to być usługa online lub osobisty dysk twardy.
Portfel umożliwia właścicielowi dokonywanie bezpiecznych transakcji lub trzymanie go jako rodzaj inwestycji.
Ponieważ monety nie są emitowane przez jednostkę centralną, taką jak bank lub rząd, są teoretycznie odporne na inflację i inne ingerencje rządu.
Kryptowaluty i podatki
Opodatkowanie kryptowalut kalkulowane jest według stawek zysków kapitałowych („capital gains”).
IRS wymaga zgłaszania zysków i strat z każdej transakcji.
Różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży/ceną transferu jest tym, co zostanie opodatkowane.
Jeśli wartość w momencie sprzedaży lub transferu jest wyższa niż cena zakupu, oznacza to zysk kapitałowy.
Jeśli wartość w momencie sprzedaży lub transferu jest niższa niż cena zakupu, oznacza to stratę kapitałową („capital loss”).
Niedawno IRS umieścił na pierwszej stronie formularza federalnego zeznania podatkowego 1040 pytanie, czy „otrzymałeś, sprzedałeś, wysłałeś, wymieniłeś lub w inny sposób nabyłeś jakiekolwiek udziały finansowe w jakiejkolwiek wirtualnej walucie”.
Według IRS, jeśli kryptowaluta została kupiona za gotówkę i była to jedyna transakcja, odpowiedź na powyższe pytanie brzmiałaby „nie”. W przypadku jakichkolwiek innych transakcji odpowiedź brzmi „tak”.
Zrozumienie podstaw kryptowaluty przy rozwodzie
Kryptowaluta jest uważana jako składnik aktywów, a nie dochód, i powinna być wymieniona w oświadczeniach/ujawnieniach finansowych („financial affidavits”).
Większość zapasów kryptowalut ma aktualną wartość, która jest wyświetlana po zalogowaniu się na konto. Wymienione wartości są oparte na aktualnych kursach wymiany tej konkretnej kryptowaluty na dolary amerykańskie.
Jednak wartości mogą codziennie zmieniać się o znaczną kwotę, dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy korzystaniu z wartości podanej w oświadczeniach/ujawnieniach finansowych przy podziale majątku.
Wycena i podział kryptowaluty
Jeżeli para posiada kryptowaluty w portfelu elektronicznym na nazwisko jednego współmałżonka, para ma trzy główne opcje: przelew, wypłata lub wycena dla wyrównania straty („offset”).
Przelew
Jeden ze współmałżonków będzie musiał otworzyć portfel elektroniczny, aby otrzymać przelew za swoją część kryptowalut. Po identyfikacji adresu portfela współmałżonka, dana osoba może dokonać przelewu w oparciu o wartość dolara amerykańskiego lub wybierając kwotę kryptomonet do wysłania.
Jeśli wybiera się przelew, należy pamiętać, aby ustalić, kto pokryje opłaty oraz że ważne jest, aby przechowywać dokumentację dotyczącą przelewu vis-a-vis przyszłych obowiązków podatkowych.
Większość giełd kryptowalut („cryptocurrency exchanges”) nie ma sposobu na zakodowanie przelewu jako ‘zdarzenie związane z rozwodem’ i zamiast tego może zakodować przelew jako dyspozycję. Obie strony powinny prowadzić szczegółową dokumentację przelewu, aby uniknąć problemów podatkowych w późniejszym czasie.
Wypłata
Jeżeli jeden ze współmałżonków decyduje, że nie chce zajmować się niestabilnym charakterem małżeńskich zasobów kryptowalut i wolałby sprzedać swoją część kryptowalut i zamiast tego otrzymać gotówkę, można to zrobić na dwa sposoby.
Opcja 1: jeden współmałżonek sprzedaje część drugiego współmałżonka i wysyła drugiemu współmałżonkowi gotówkę.
Opcja 2: jeden współmałżonek wysyła drugiemu współmałżonkowi część kryptowaluty należąca do drugiego współmałżonka, a drugi współmałżonek natychmiast ją sprzedaje i otrzymuje gotówkę.
Jeśli się wybiera opcję wypłaty, główna różnica między opcją 1 a opcją 2 polega na tym, pod czyim nazwiskiem należy zgłaszać zyski kapitałowe. Jeszcze raz, należy pamiętać, aby ustalić, kto pokryje opłaty.
Wycena dla wyrównania straty
Może się okazać, iż jeden ze współmałżonków decyduje, że wolałby kompensację wartości swojej części kryptowaluty. Oznacza to, że należy – w pierwszej kolejności - umieścić wartość na kryptowalutach, które trzyma współmałżonek. Drugi współmałżonek otrzyma w zamian inne składniki aktywów (n.p. wartość większego udziału w nieruchomości).
Należy rozważyć:
- Jaka wartość jest używana? Ze względu na duże wahania wartości rynkowej kryptowalut sensowne może być nieustalanie wartości wyceny dla wyrównania straty do dnia, w którym rozwód zostanie sfinalizowany. Inną opcją byłoby użycie 52-tygodniowej średniej ruchomej („moving average”) jako wartości.
- Czy przy ustalaniu wartości kompensaty uwzględnia się konsekwencje podatkowe? Współmałżonek, który zachowuje kryptowalutę, mógłby pomyśleć o poproszeniu o ulgę podatkową, aby pomóc w pokryciu przyszłych podatków.
Nie ma jednego właściwego sposobu postępowania z kryptowalutą podczas rozwodu. Należy wziąć pod uwagę tolerancję ryzyka, rodzaj kryptowaluty i konsekwencje podatkowe. Można rozważyć np. częściową wypłatę i częściowy przelew, albo inną kombinację. Bez względu na metodę podziału, prowadzenie szczegółowej dokumentacji jest bardzo ważne.
Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej lub potencjalnej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, aby umówić się na poufną konsultację w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.
Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.