16 kwietnia 2024

Udostępnij znajomym:

Poniżej znajdują się kwestie do rozważenia w sprawie rozwodowej, które dotyczą konsekwencji podatkowych:

Składanie zeznań podatkowych w trakcie procesu rozwodowego oraz po rozwodzie

Współmałżonkowie będą musieli rozwiązać kwestię sposobu płacenia podatków podczas rozwodu. W większości przypadków, nawet jeśli współmałżonkowie mieszkają osobno, finansowo lepiej może być złożyć wspólne zeznanie podatkowe („joint tax return”), maksymalizując standardowe odliczenia oraz obniżając wymagane podatki. Para może składać wspólne podatki za rok podatkowy, o ile w chwili zakończenia tego roku pozostawali legalnie w związku małżeńskim. Jeśli jednak do rozwodu dojdzie w dowolnym momencie w ciągu roku, wówczas na ten rok para będzie musiała złożyć osobne zeznanie podatkowe. Po sfinalizowaniu rozwodu każdy były współmałżonek będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe dla osoby samotnej („single”) lub głowy gospodarstwa domowego („head of household”). Jeśli jeden współrodzic ma małoletnie dzieci, które mieszkają z nim przez co najmniej 50% roku, może złożyć wniosek jako głowa rodziny, aby zmaksymalizować oszczędności podatkowe. Pamiętaj, aby porozmawiać z wykwalifikowanym księgowym lub doradcą podatkowym, aby upewnić się, że otrzymujesz wszystkie oszczędności podatkowe, do których jesteś uprawniony.

Podział majątku

Podział majątku między współmałżonkami w trakcie rozwodu i po rozwodzie, na podstawie warunków prawomocnego wyroku o rozwiązaniu małżeństwa, jest generalnie zwolniony od podatku. Sprzedaż majątku w trakcie procesu rozwodowego może jednak skutkować konsekwencjami podatkowymi. Jeśli ty lub twój współmałżonek sprzedajecie inwestycje, krypto-waluty („cryptocurrency”) lub akcje, mogą obowiązywać dodatkowe podatki oparte na zyskach kapitałowych („capital gains”). Jeśli współmałżonkowie wyrażą na to zgodę lub tak postanowi sąd, dom małżeński („marital residence”) może zostać sprzedany również w trakcie rozwodu. Część zysków ze sprzedaży domu może zostać wyłączona z podatku od zysków kapitałowych, ale zależy to również od innych czynników. Należy zatrudnić księgowego lub doradcę podatkowego, aby lepiej wiedział, jakie podatki należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży nieruchomości.

Konta emerytalne

Przeniesienie środków emerytalnych na podstawie orzeczenia rozwodowego zwykle nie wiąże się z dodatkowymi podatkami. Jeśli konta IRA lub 401(k) są dzielone, w momencie rozwodu wydawany jest nakaz zwany ‘Kwalifikowanym Nakazem’ („Qualified Domestic Relations Order” lub „QDRO”). Dokument ten nakazuje administratorowi planu emerytalnego wydzielić środki dla drugiego współmałżonka/byłego współmałżonka i umieścić je na rachunku w imieniu tego [byłego] współmałżonka lub przenieść je na to oddzielne konto. Czasami istnieją również polecenia przeniesienia („transfer orders”) z niektórymi firmami, które również mogą dokonać tego podziału. Gdy środki znajdą się na koncie prowadzonym na twoje nazwisko, wszelkie środki, które możesz wypłacić z konta, jeśli nie jesteś w wieku emerytalnym, będą wiązać się z dodatkowymi opłatami lub karami podatkowymi. Jeśli więc planujesz przeznaczyć środki z konta emerytalnego byłego współmałżonka na spłatę rachunków lub długów lub po prostu wykorzystać je jako dochód, powinieneś to ponownie przemyśleć, jeśli nie jesteś przygotowany na płacenie podatków i opłat związanych z używaniem tych środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Biznes rodzinny lub małżeński

Jeśli w czasie małżeństwa istniała firma otwarta i działająca, należy ją również podzielić lub sprzedać. Jeśli jeden ze współmałżonków prowadzi działalność gospodarczą, to również może zostać przeniesione na tego współmałżonka w związku z rozwodem bez dodatkowych podatków. Jeśli jednak firma zostanie sprzedana w trakcie rozwodu, należy wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych byłych współmałżonków.

Ulgi podatkowe na dzieci

W czasie trwania małżeństwa zarówno ty, jak i twój współmałżonek korzystaliście z ulgi podatkowej na dziecko. Konieczne będzie jednak ustalenie, kto po rozwodzie otrzyma te odliczenia i ulgi podatkowe. Jeśli jeden z rodziców ma większość czasu rodzicielskiego („parenting time”) z dzieckiem, zazwyczaj będzie mógł ubiegać się o ulgi podatkowe na dziecko, jednak, jeśli drugi rodzic terminowo płaci alimenty na dziecko („child support”), to odliczenie lub ulga podatkowa może być zmieniana co roku. To, który z byłych współmałżonków otrzyma ulgi podatkowe, może się różnić w zależności od przypadku i faktów.

Po sfinalizowaniu rozwodu powinieneś skonsultować się ze swoim księgowym lub doradcą podatkowym, aby upewnić się, że jesteś świadomy wszelkich zmian w swojej sytuacji. Księgowy lub doradca podatkowy może pomóc w uzyskaniu najlepszych możliwych korzyści podatkowych.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej lub potencjalnej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, aby umówić się na poufną konsultację („confidential consultation”) w sprawie prawa rodzinnego w Illinois.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor