----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

27 marca 2024

Udostępnij znajomym:

Wegovy, lek, który w ostatnich latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem i popytem ze względu na swoje właściwości odchudzające, zostanie teraz udostępniony pacjentom Medicare, aby pomóc zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.

Amerykańskie Centra Usług Medicare i Medicaid (CMS) oświadczyły, że będą finansować przepisywanie leków w ramach planów zarządzanych przez prywatnych ubezpieczycieli, ponieważ dowody wskazują, że zmniejsza to ryzyko wystąpienia u pacjenta poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego.

Decyzja została podjęta po tym, jak na początku tego miesiąca Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek Wegovy do stosowania w leczeniu tych schorzeń, na wniosek producenta leku Novo Nordisk. Wcześniej ten popularny lek był stosowany głównie w leczeniu otyłości i cukrzycy.

Tricia Neuman, specjalistka ds. polityki Medicare w organizacji non-profit Kaiser Family Foundation zajmującej się opieką zdrowotną, uważa jednak, iż ubezpieczyciele „mogą niechętnie podejmować działania w celu objęcia ubezpieczeniem Wegovy ze względu na jego stosunkowo wysoką cenę, jak również dlatego, że nie będą w stanie dostosować składek przed przyszłym rokiem”.

Lek Wegovy zawiera tę samą substancję czynną, co popularny lek preciwcukrzycowy Ozempic, semaglutyd, który należy do klasy leków znanych jako GLP-1. Regulują one poziom cukru we krwi i dają uczucie sytości po jedzeniu.

Chociaż Wegovy jest preparatem opracowanym specjalnie w celu wspomagania utraty wagi, semaglutyd i inne leki tego rodzaju zostały pierwotnie opracowane w celu regulowania poziomu glukozy we krwi u chorych na cukrzycę. Niektórzy eksperci medyczni sugerują, że lek można stosować w celu zmniejszenia ryzyka innych schorzeń, które zwykle są powiązane z otyłością i cukrzycą, w tym chorób sercowo-naczyniowych.

Wyniki zakrojonego na szeroką skalę badania Novo Nordisk, w którym porównano semaglutyd z placebo wśród 17 604 osób dorosłych w wieku powyżej 45 lat, opublikowane w ubiegłym roku, sugerują, że lek nie tylko pomaga ludziom schudnąć średnio 15 procent masy ciała, ale także zmniejsza częstość występowania poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca, udary mózgu i zgony związane z chorobami układu krążenia, o 20 procent. Pojawiły się jednak obawy dotyczące niektórych potencjalnych skutków ubocznych leku, w tym wpływ na zdrowie psychiczne.

Co Amerykanie myślą o lekach odchudzających

Jak wynika z nowego badania Pew Research Center, około 75% Amerykanów słyszało o lekach przeciw otyłości Ozempic, Wegovy i innych markach. Wegovy i Zepbound są specjalnie zatwierdzone do leczenia otyłości, natomiast Ozempic i Mounjaro są zatwierdzone do leczenia osób chorych na cukrzycę typu 2 i mogą pomóc im przy tym schudnąć.

Wśród osób zaznajomionych z tymi lekami 53% stwierdziło, że są one dobrą opcją odchudzania dla osób z otyłością, podczas gdy 28% nie było pewnych.

62% badanych uważa, że nie są one dobrą opcją dla osób bez problemów zdrowotnych związanych z wagą. Ta ostatnia statystyka odzwierciedla kontrowersyjny, szeroko nagłośniony trend, zgodnie z którym osoby bez tych schorzeń przyjmują leki jako szybki sposób na utratę wagi.

Na pytanie, jaki wpływ te leki będą miały na zmniejszenie otyłości w Ameryce, 35% stwierdziło, że przyniosą „niewiele” lub „w ogóle nic”, a tylko 16% uważa, że leki przyniosą „znacznie” lub „całkiem sporo” korzyści. „Te oczekiwania są dość skromne i mogą się zmienić, ponieważ te leki są wciąż całkiem nowe” – mówi Alec Tyson, zastępca dyrektora ds. nauki i badań społecznych w Pew Research Center.

Jednak badanie pokazuje, że „opinia publiczna ma zróżnicowane podejście do czynników wpływających na wagę” – uważa Tyson. Większość respondentów ankiety (57%) stwierdziła, że dieta ma „w dużym stopniu” wpływ na masę ciała, a ćwiczenia fizyczne są kolejnym najważniejszym czynnikiem (43%). Wiele osób (36%) stwierdziło, że stres i niepokój „w dużym stopniu wpływają na wagę”, a 22% stwierdziło, że wpływ mają na to czynniki genetyczne. Jeszcze większy odsetek, bo 65%, przyznał, że siła woli nie wystarczy, aby schudnąć i utrzymać zdrową wagę.

W tym miejscu leki przeciw otyłości mogą odegrać rolę, mówi Tyson. „Badanie sugeruje, że Amerykanie są dość otwarci na tę nową grupę leków opracowanych w celu zaspokojenia głodu i przeciwdziałania otyłości i nadwadze w tym kraju”.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor