----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

13 lutego 2025

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

KENIA 2024, cz. 4

Poniedziałek, 23 września

Po odpoczynku i wspaniałym powitaniu przez Masajów, rdzennych mieszkańców tych ziem, wyruszamy na nasze pierwsze safari! Zegary biją na 3:33 po południu, kiedy bramą Sekenani Gate wjeżdżamy do słynnego Masai Mara. Dla wyjaśnienia; część Masai Mara posiada status parku narodowego, natomiast ten fragment, gdzie Masajowie zachowali prawo do wypasu swojego bydła, posiada status państwowego rezerwatu przyrody (analogiczna sytuacja ma miejsce w Serengeti, po tanzańskiej stronie). Podczas gdy nasi przewodnicy płacą za wstęp, otacza nas kilkanaście kolorowo odzianych, masajskich kobiet oferujących pamiątki. W większości są to jednak wyroby wątpliwej jakości, więc odpuszczamy zakupy.

4b Masajki Kenia

Masajki - Kenia

Wjeżdżamy, aby dosłownie 500 metrów za bramą do tego znakomitego rezerwatu ujrzeć dziesiątki bawołów, zebr i - dosłownie - setki antylop: gnu, impala, eland, topi, bawolców i gazeli Thompsona. Ilości nie do pojęcia, a jednak sawanna Masai Mara zapewnia wystarczająco dużo pożywienia dla tych wszystkich zwierząt. Oto, wdzięcznym, kołyszącym krokiem zbliża się żyrafa, kłania się nisko i pozuje jak gwiazda. Już wiemy, że to będzie cudowny dzień!

4g Żyrafa kłania się nisko Masai Mara Kenia

Po lewej stronie widzimy zalesione wzgórza, po prawej i na wprost dominuje sawanna na łagodnych pagórach rozciągających się po horyzont. Żółto-brązowa, wypalona słońcem trawa (trwa pora sucha) pozwala na łatwiejsze wypatrzenie roślinożernej zwierzyny, ale w niektórych obniżeniach dostrzegamy gęstwiny krzaków, dających świetne schronienie drapieżnikom. Tam odpoczywają i czyhają całe rodziny lwów.

Powszechnie wiadomo, że kwintesencją wyjazdu na kenijskie safari jest ujrzenie najtrudniejszych zwierząt do upolowania, czyli - z definicji myśliwych - tzw. Wielkiej Piątki. To jest: lew, słoń, lampart, bawół i nosorożec. Ale... jest jeszcze jedno, przepiękne zwierzę niewymienione w tym zestawie - gepard. Akurat przed nami pokazuje się dwójka tych przepięknych, wielkich kotów, co to - po brzuchach widać, że najedzone - spokojnie kroczą prosto na nas! Podziwiamy je z odległości zaledwie kilku metrów, jak podążają do sobie tylko wiadomego celu. Po chwili okazuje się, że idą w stronę samotnego drzewa, które, oboje, zgodnie oznaczają sikaniem jako swoje wyłączne terytorium łowieckie. Wrażenie... nie do opisania, pozostaje więc filmik i fotografie, jako dokumentacja tego niesamowitego wydarzenia.

4h Gepard na sawannie Masai Mara Kenia

Gepardy (ang. cheetah, łac. Acinonyx jubatus), to drapieżne ssaki z rodziny kotowatych, przekraczające 2 metry długości (z ogonem), 90 kg masy i metr wysokości w kłębie. Gepard posiada lekkie, smukłe, aerodynamiczne ciało, z niewielką głową, długimi, stosunkowo cienkimi, ale muskularnymi nogami, kontrastując z krępą budową innych kotowatych, jak lampart czy jaguar. Dzięki powyższemu, jest najszybszym z lądowych ssaków osiągając przez kilka sekund, w biegu, prędkość ok. 100 km/godz. (60 mil/godzinę), co pozwala mu dość łatwo dopaść ofiarę.

Rozpędzanie do takich szybkości wymaga dodatkowej adaptacji, zwłaszcza w afrykańskim upale; płuca i serce gepardów są powiększone w stosunku do innych kotowatych krewniaków! Mało tego - lepkość ich krwi jest zmniejszona, dzięki czemu krwiobieg nie ulega spowolnieniu przy nagrzewających się podczas wysiłku mięśniach, umożliwiając poprawne natlenienie komórek. Podczas pościgu gepard potrafi trzykrotnie powiększyć szybkość oddychania i osiągnąć 173 uderzenia serca na minutę, bez arytmii przy odpoczynku! Muszę jeszcze dodać, że zadziwiająco długi ogon też spełnia niesłychanie ważną funkcję, gdyż znacząco ułatwia zwrotność zwierzęcia podczas szybkiej gonitwy.

4e Zebra w Masai Mara Kenia

Jeszcze 10,000 lat temu gepardy żyły nawet w południowej Europie, obecnie ich występowanie ogranicza się do afrykańskiej sawanny z trzema grupami, z których największa, licząca ok. 4 tysięcy osobników, występuje w południowo-wschodniej Afryce, od Kenii po RPA i Angolę. Niewielkie, liczące około 200 zwierząt grupki żyją w Afryce Północnej, a kilkanaście sztuk uchowało się w centralnym Iranie. 

"Nasze" gepardy odeszły, a my podświadomie czujemy, że zostaną najjaśniejszymi gwiazdorami dnia.

4d Masajskie handlarki za oknem Masai Mara Kenia

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem biura podróży EXOTICA TRAVEL. Biuro organizuje wycieczki po całym świecie, w tym do Kenii, Tanzanii i na Zanzibar, od 23 września 2025. Informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6773 W. Belmont Ave, Chicago IL 60634. tel. 773-237-7788, strona internetowa andrzejkulka.com/destinations/kenia-tanzania-zanzibar-wrzesien-2025

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor