21 listopada 2024

Udostępnij znajomym:

Ciekawostki

Zanim zdecydujemy się na podróż do Madagaskaru, warto przyswoić sobie garść praktycznych informacji o tym egzotycznym kraju. Republika Malgaska leży na wyspie Madagaskar, położonej w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, blisko wybrzeży Afryki, od której jest oddzielona długą na 1 700 km i szeroką na około 420 kilometrów Cieśniną Mozambicką. Jest to czwarta co do wielkości wyspa świata z powierzchnią blisko 582 tysięcy kilometrów kwadratowych, znacznie większą od terytorium Polski, zamieszkała obecnie (2024) przez 32 miliony ludzi.

2d Panorama Antananarywy ze wzgórza Pałacu Królewskiego Madagaskar

Panorama Antananarywy ze wzgórza Pałacu Królewskiego, Madagaskar

Madagaskar leży w strefie klimatu równikowego, z porą deszczową od lutego do kwietnia i suchą we wrześniu oraz październiku. Średnie temperatury wahają się od 24C w lipcu/sierpniu, do 30 stopni Celsjusza w styczniu i lutym, co wyraźnie wskazuje optymalną porę na zwiedzania wyspy - jesień naszej Północnej Półkuli. Madagaskar posiada góry, z których najwyższą jest nieczynny już wulkan Maromokotra osiągający wysokość 2,876 m (9,436 stóp), leżący w północnej części kraju.

2e Gardziel rzeki Manambolo

Gardziel rzeki Manambolo

Duże zróżnicowanie morfologiczne terenu na tym wielkim obszarze powoduje, że leżącą na płaskowyżach centralną część wyspy cechują niższe temperatury niż na wybrzeżu, z najbardziej odpowiednim dla Europejczyka klimatem. Dotyczy to przede wszystkim 4-milionowej stolicy państwa, miasta Antananarywy, malowniczo położonej na licznych pagórkach rozdzielonych uprawnymi dolinami. Właśnie rolnictwo jest podstawą malgaskiej gospodarki (z rybołówstwem i leśnictwem na kolejnych pozycjach).

DCIM\100MEDIA\DJI_0641.JPG

Baobaby przydrożne

Madagaskar uzyskał niepodległość od Francji w 1960 roku, jest obecnie stabilną politycznie republiką, chociaż od odejścia kolonizatorów krajem kilkakrotnie wstrząsały przewroty ustrojowe spowodowane między innymi różnicami etnicznymi. I tutaj należy nawiązać do historii, która - jak zawsze - wiele wyjaśnia.

2a Lemur wari Madagaskar

Lemur wari

Pierwsi przybysze dotarli na Madagaskar z archipelagu dzisiejszej Indonezji, najprawdopodobniej w I-IV wieku po Chrystusie, przywożąc ze sobą ryż i metody jego uprawy. Wkrótce potem Arabowie założyli kolonie w północnej części wyspy, a w XVI wieku dotarli tutaj Portugalczycy. Jednak to Francuzi umocnili od XVII wieku swoje wpływy wygrywając w rywalizacji z Anglikami i sprawując władzę aż do 1960 roku. Zarówno Arabowie jak i Europejczycy prowadzili handel niewolnikami sprowadzając na Madagaskar duże ilości mieszkańców Czarnego Lądu jako siłę roboczą na plantacjach. Z takiej historii wynika spore zróżnicowanie ludności, z której największą część stanowią Malgasze reprezentujący kilkanaście grup etnicznych. Do tego dodajmy Arabów, Hindusów, Francuzów i Chińczyków, a otrzymamy wzór na mieszankę wybuchową, o której zapłon wcale nie jest tak trudno, zwłaszcza w niełatwej sytuacji ekonomicznej kraju. Wniosek? Kto marzy o Madagaskarze, nie powinien zwlekać z podróżą, chociaż dotarcie na wyspę z Chicago wymaga minimum 21 godzin lotu z przesiadką po drodze, przy biletach lotniczych w cenie rzędu $1,400.

Wspomnijmy o kolejnych faktach, jakie mogą zainteresować podróżników:

  • Madagaskar słynie najbardziej z lemurów, które żyją tutaj reprezentując ponad sto gatunków.
  • Na Madagaskarze występuje aż sześć gatunków baobabów (na osiem znanych w świecie).
  • Madagaskar jest znany z bioróżnorodności. Ponad 90% tutejszych gatunków występuje tylko na tej wyspie!
  • Wyspa Madagaskar oddzieliła się od Azji około 80 milionów lat temu, co pozwoliło na unikalny rozwój tutejszej fauny i flory (10 tysięcy gatunków roślin).
  • Tsingy de Bemaraha, najważniejszy z tutejszych parków narodowych, posiada status Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak dwie inne atrakcje turystyczne kraju.
  • Fossa, zwana też pumą malgaską, jest największym z tutejszych drapieżników.
  • Madagaskar jest największym na świecie (80%) producentem wanilii.
  • Podstawową rośliną uprawną jest ryż, którego uprawa odzwierciedla pochodzenie pierwszych mieszkańców wyspy.
  • Oficjalny język Madagaskaru to malgaski i francuski. Malgaski stanowi część grupy językowej austronezyjskiej związanej z pierwszymi przybyszami.

2c Malgaszka

Malgaszka

Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem biura podróży EXOTICA TRAVEL. Biuro organizuje wycieczki po całym świecie, w tym do Kenii, Tanzanii i na Zanzibar, od 23 września 2025. Informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6773 W. Belmont Ave, Chicago IL 60634. tel. 773-237-7788, strona internetowa andrzejkulka.com/destinations/madagaskar-pazdziernik-2025

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor