18 września 2024

Udostępnij znajomym:

Prairie Center for the Arts w Schaumburgu przygotowuje się na niezwykłe wydarzenie. W sobotę, 5 października, o godzinie 19:00, scenę wypełnią bliskie nam barwy i dźwięki, gdy zespół Lira zaprezentuje koncert z okazji Polskiego Miesiąca Dziedzictwa Narodowego.

Lira Ensemble została okrzyknięta przez Chicago Tribune mianem "ambasadora kultury polskiej". Widzowie będą mieli okazję zanurzyć się w bogactwie polskiej muzyki patriotycznej i ludowej, podziwiać wirtuozerię tancerzy z "Lira Dancers" w repertuarze polskich tańców ludowych i narodowych, oraz wsłuchać się w czarujące głosy "Lira Singers".

Dzięki angielskojęzycznym narracjom, prowadzonym przez Lucynę Migałę - dyrektora artystycznego i generalnego managera zespołu, nawet osoby niezaznajomione z polską kulturą będą mogły w pełni docenić prezentowane dzieła.

Gościem koncertu będzie pianista Adam Zukiewicz, który specjalnie na tę okazję przybędzie z Kolorado, by oczarować publiczność utworami Fryderyka Chopina. Jego międzynarodowe wykształcenie i niezwykły talent obiecują niezapomniane muzyczne doznania.

Koncert w Prairie Center for the Arts to nie tylko okazja do świętowania Polskiego Miesiąca Dziedzictwa Narodowego, ale również szansa na przeżycie wyjątkowego, artystycznego wieczoru, który na długo pozostanie w pamięci – zapowiada Lucyna Migała, założycielka i dyrektor artystyczny Liry, z którą mieliśmy okazję porozmawiać chwilę na temat zespołu i zbliżającego się koncertu.

Monitor: Co zainspirowało Panią do założenia zespołu Lira w 1965 roku?

Lucyna Migała: W 1965 roku wszędzie można było usłyszeć okropne dowcipy o Polakach! Oczywiście, nienawidziłam ich, ale niewiele można było zrobić, aby się im przeciwstawić. Było poniżej godności Amerykanów polskiego pochodzenia nawet próbować na nie odpowiadać. Ale Polacy, Polska i amerykańscy Polacy musieli być bronieni. Zdecydowałam, że najlepszą obroną będzie ofensywa. Dlatego stworzyłam Lirę, aby pokazać, jak piękna jest polska muzyka, jak eleganccy są Amerykanie polskiego pochodzenia i jakie wspaniałe koncerty możemy produkować.

Monitor: Pani Lucyno, od założenia zespołu Lira minęło sporo czasu, zmieniła się w tym czasie publiczność i prawdopodobnie misja zespołu. Jakie są obecnie największe wyzwania w utrzymaniu i prowadzeniu zespołu specjalizującego się w polskiej kulturze w Stanach Zjednoczonych?

Lucyna Migała: Misją Zespołu Lira jest i zawsze było wprowadzanie najlepszych elementów polskiej kultury do amerykańskiego życia. Nie zmieniło się to przez 59 lat. Ale publiczność się zmieniła, szczególnie po COVID-19. Wydaje się, że ludzie stracili miłość i szacunek do występów na żywo z dobrą muzyką. Podejrzewam, że stali się leniwi z powodu ogromnej ilości rozrywki, do której mogli mieć dostęp we własnych domach, nie musząc się ubierać ani nigdzie jechać.

Ponadto większość amerykańskich szkół przestała uczyć muzyki - dobrej muzyki - po kryzysie z 2008 roku, z powodu problemów finansowych. W rezultacie wielu młodych ludzi nie rozumie dobrej muzyki i po prostu nie uczęszcza na jej koncerty. Interesują się tylko muzyką pop, sensacją, rozrywką w stylu "im bardziej seksowna, tym lepsza". Lira tego nie robi. Chicagowska Orkiestra Symfoniczna też nie. Teraz obydwie - jak i większość dobrych organizacji muzycznych - mamy problemy z przyciągnięciem dużych tłumów.

Przed COVID-19, Lira wypełniała 2500 miejsc w Orchestra Hall w Chicago. Publiczność licząca 1 000 osób była dla nas normą. Nigdy nie wynajmowaliśmy małych sal, bo nasza publiczność by się nie zmieściła. Dziś każda dobra organizacja muzyczna ma ten sam problem. Jednak gdy młodzi ludzie przychodzą na koncert Liry i doświadczają ekscytacji profesjonalnym występem muzycznym na żywo - kochają to! Proszę pamiętać, Lira jest profesjonalną organizacją artystyczną - wszyscy nasi wykonawcy są profesjonalistami. Problemem jest to, jak sprawić, by młodzi ludzie przyszli!

Monitor: Jak udaje się Pani łączyć tradycyjne elementy polskiej kultury z oczekiwaniami współczesnej, zmieniającej się publiczności?

Lucyna Migała: Polska muzyka jest naprawdę, naprawdę dobra - czy to klasyczna, sakralna, ludowa, czy jakakolwiek inna. Polacy zawsze tworzyli wspaniałą muzykę. Nasze melodie wpadają w ucho i przenikają do krwi - niezależnie od tego, czy jesteś Polakiem, czy nie. Dlatego nie musiałam zmieniać muzyki.

To, co zmieniłam, to polskie teksty. Ponieważ coraz mniej osób biegle włada językiem polskim, teraz często tłumaczę jedną lub więcej zwrotek na angielski. Rzadko robię to w przypadku polskich kolęd, ponieważ większość ludzi chce słyszeć kolędy po polsku, nawet jeśli nie rozumieją ani słowa. Kolędy przenoszą ich z powrotem do młodości i oferują wspaniałe świąteczne wspomnienia polskiego Bożego Narodzenia.

Monitor: Proszę powiedzieć kilka słów o zbliżającym się koncercie Lira Ensembles w Prairie Center for the Arts w Schaumburgu.

Lucyna Migała: Najbardziej fascynujące w tym koncercie jest to, że nie był to pomysł Liry. Prairie Center zadzwoniło do nas i zatrudniło nas do wykonania koncertu polskiej muzyki, pieśni i tańca, aby uczcić Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Alleluja! Gdyby tylko więcej amerykańskich instytucji pamiętało o swoich polsko-amerykańskich sąsiadach. Schaumburg oczywiście jest bardzo polsko-amerykański, ale podobnie jest w wielu innych rejonach Chicagoland.

Choćby tylko po to, by podziękować Prairie Center, ludzie powinni przyjść na ten koncert. Gdyby sala była pełna, może inne amerykańskie instytucje pomyślałyby o zrobieniu czegoś polskiego.

Inną wspaniałą rzeczą związaną z tym koncertem jest to, że oznacza on powrót Tancerzy Liry po Covid. Lira od dawna chciała odtworzyć grupę taneczną, a ponieważ Prairie Center chciało show z piosenkami i tańcem, był to idealny powód, aby zrobić to teraz, a nie później. Nasi nowi Lira Dancers są młodzi i bardzo utalentowani. Są absolwentami kilku najlepszych polskich młodzieżowych grup tanecznych w Chicago, gdzie nauczyciele są doskonali i bardzo oddani autentycznej polskości - tak jak Lira.

Ponadto ten koncert składa się z wielu utworów zaaranżowanych i skomponowanych wyłącznie dla Liry. Nie usłyszycie tej muzyki nigdzie indziej, co sprawia, że koncerty Liry są wyjątkowe i ekscytujące. Możecie znać piosenkę - ale na pewno nie znacie doskonałej wersji Liry, chyba że jesteście długoletnimi fanami.

Monitor: Jakie ma Pani plany na przyszłość zespołu Lira? Czy są jakieś nowe projekty lub kierunki, które chciałaby Pani eksplorować?

Lucyna Migała: Zespół Lira rozważa nagranie większej ilości płyt. Wszystkie nasze 14 albumów odniosło sukces. Byliśmy nawet raz nominowani do nagrody Grammy. Ale stworzenie dobrego, profesjonalnego albumu jest bardzo kosztowne, więc oszczędzamy, aby to zrobić.

Myślimy także o przygotowaniu większej liczby programów dla dzieci. W przeszłości występowaliśmy w wielu szkołach - od przedszkola po poziom akademicki - i jesteśmy w tym naprawdę dobrzy. Mamy specjalny repertuar - polską muzykę dla dzieci. Jest urocza!

Monitor: Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia i usłyszenia na koncercie.

Sobota, 5 października 2024, godz. 7 pm
Prairie Center for the Arts
201 Schaumburg Court, Schaumburg, Illinois
Bezpłatny parking

Bilety: dorośli: $45 - $50; seniorzy, studenci i dzieci: $40 - $45
www.prairiecenter.org/lira
Telefonicznie (Box Office): 847-895-3600
Informacje w języku polskim: 773-505-8731

LIRA

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor