03 października 2024

Udostępnij znajomym:

81-letni mężczyzna z Montany został skazany na sześć miesięcy więzienia federalnego za nielegalne wykorzystanie tkanek i jąder dużych owiec upolowanych w Azji Środkowej i USA do stworzenia hybrydowych owiec do polowań trofeowych w Teksasie i Minnesocie.

Sędzia Sądu Okręgowego USA Brian Morris powiedział, że miał trudności z wymyśleniem wyroku dla Arthura „Jacka” Schubartha z Vaughn w Montanie. Powiedział, że rozważał wiek Schubartha i brak karalności - z wyrokiem, który odstraszyłby kogokolwiek od prób „zmiany składu genetycznego stworzeń” na Ziemi.

Morris nałożył również na Schubartha grzywnę w wysokości 20 000 dolarów i nakazał mu zapłatę 4 000 dolarów na rzecz U.S. Fish and Wildlife Foundation.

„Będę musiał pracować przez resztę życia, żeby naprawić wszystko, co zrobiłem” – powiedział Schubarth sędziemu tuż przed ogłoszeniem wyroku.

Adwokat Schubartha, Jason Holden, powiedział, że klonowanie gigantycznej owcy Marco Polo upolowanej w Kirgistanie w 2013 r. zrujnowało „życie, reputację i rodzinę” jego klienta.

Holden, ubiegając się o wyrok w zawieszeniu, argumentował, że Schubarth był pracowitym człowiekiem, który zawsze dbał o zwierzęta i zrobił coś, czego nikt inny nie mógł zrobić, klonując gigantyczną owcę, którą nazwał Montana Mountain King lub MMK.

Zwierzę zostało skonfiskowane przez U.S. Fish and Wildlife Services i jest przetrzymywane w akredytowanym ośrodku, dopóki nie zostanie przeniesione do zoo, powiedział Richard Bare, agent specjalny w Wildlife Service.

Sarah Brown, prawniczka Departamentu Sprawiedliwości USA, poprosiła o skazanie Schubartha na karę więzienia, twierdząc, że jego nielegalna hodowla była szeroko rozpowszechniona, obejmowała inne stany i zagrażała zdrowiu innych dzikich zwierząt. Przestępstwo było przemyślane, złożone i obejmowało wiele nielegalnych działań, powiedziała.

Schubarth jest właścicielem Sun River Enterprises LLC, 215-akrowego (87-hektarowego) alternatywnego rancza hodowlanego, które kupuje, sprzedaje i hoduje „alternatywne zwierzęta hodowlane”, takie jak owce górskie, kozy górskie i zwierzęta kopytne, głównie na potrzeby prywatnych rezerwatów łowieckich, gdzie ludzie strzelają do zwierząt, zdobywając łowieckie trofea za opłatą, powiedzieli prokuratorzy. Prowadził działalność w zakresie hodowli zwierzyny łownej od 1987 roku.

Schubarth przyznał się w marcu do zarzutów, że on i pięć innych osób zmówiło się w celu wykorzystania tkanki owcy Marco Polo nielegalnie przywiezionej do USA do klonowania tego zwierzęcia, a następnie wykorzystania klonu i jego potomków do stworzenia większego, hybrydowego gatunku owiec, który byłby bardziej wartościowy dla operacji łowieckich w niewoli.

Owce Marco Polo są największe na świecie, mogą ważyć 300 funtów (136 kilogramów) i mają zakręcone rogi o długości do 5 stóp (1,5 metra), jak podano w dokumentach sądowych.

Schubarth sprzedał nasienie MMK wraz z owcami hybrydowymi trzem osobom w Teksasie, podczas gdy mieszkaniec Minnesoty przywiózł 74 owce na ranczo Schubartha, aby je zapłodnić. Schubarth sprzedał jedno bezpośrednie potomstwo MMK za 10 000 dolarów i inne owce z gorszą genetyką MMK za mniejsze kwoty.

Łączna wartość zwierząt była większa niż 250 000 dolarów, ale mniejsza niż $550 000, poinformowała prokuratura. Owce hybrydowe były również sprzedawane ludziom w Alabamie, Arkansas, Kansas, Missouri, Nebrasce, Ohio, Oregonie, Dakocie Południowej i Wirginii Zachodniej.

Pięciu współspiskowców nie zostało wymienionych w dokumentach sądowych, ale umowa o przyznaniu się do winy Schubartha wymaga od niego pełnej współpracy z prokuratorami i składania zeznań, jeśli zostanie do tego wezwany. Sprawa jest nadal badana, powiedzieli urzędnicy ds. dzikiej przyrody w Montanie.

„Mój entuzjazm przyćmił moje normalne nastawienie i szukałem wszelkich możliwości, aby wyhodować jak najlepsze owce dla tej branży owczarskiej” – napisał Schubarth w liście, dodając, że wstydzi się swoich czynów.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor