24 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

Na początku nowego roku wszyscy podejmujemy postanowienia z nadzieją na poprawę naszego życia. Najczęściej chcemy ćwiczyć więcej, próbować nowych rzeczy, spędzać mniej czasu w social mediach. W tym artykule chciałabym zachęcić do dodania do listy postanowień na 2024 rok „Poprawy zdrowia jamy ustnej”.

Zdrowie zębów odgrywa kluczową rolę w ogólnym zdrowiu. Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem wiem, że prewencja i zapobieganie problemom jamy ustnej jest najważniejsze w utrzymaniu dobrego zdrowia jamy ustnej przez całe życie. Dbanie o zdrowie jamy ustnej to wprowadzenie prostych, codziennych nawyków, które konsekwentnie powtarzane utrzymają nasze zęby i dziąsła w zdrowiu.

#1. Szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów usuwa płytkę nazębną – lepką, bezbarwną, niewidoczną warstwę szkodliwych bakterii, która codziennie gromadzi się na zębach. Nieusunięcie tej warstwy może prowadzić do nieświeżego oddechu, próchnicy zębów i chorób dziąseł. Zły stan zdrowia jamy ustnej może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia i jest powiązany z innymi poważnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, reumatoidalne zapalenie stawów, trudności z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę, a nawet chorobą Alzheimera. Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących szczotkowania jest upewnienie się, że nie szczotkujemy zbyt mocno i nie podrażniamy dziąseł. Polecam używanie szczoteczek o miękkim włosiu pod kątem 45 stopni w stronę linii dziąseł, wykonując krótkie, delikatne pociągnięcia w przód i w tył. Szczotkowanie zębów powinno trwać około dwóch minut. Myjąc zęby, mocniej nie znaczy lepiej. Twarde włosie jest w rzeczywistości szorstkie i może zniszczyć strukturę zęba. Zbyt mocne szorowanie może również uszkodzić zęby i dziąsła. Regularnie zmieniaj szczoteczkę do zębów, kiedy włosie zaczyna się zużywać. Polecam także używanie szczoteczek elektrycznych, które są bardziej skuteczne niż szczoteczki manualne.

#2. Nitkowanie zębów

Samo szczotkowanie nie wystarczy, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach lub całkowicie usunąć resztki jedzenia z jamy ustnej. Szczotkowanie dociera jedynie do około dwóch trzecich powierzchni zębów. Nitkując delikatnie przesuwamy nić dentystyczną tam i z powrotem między zębami, aż do linii dziąseł. Jeśli nie masz nawyku nitkowania zębów, nowy rok to świetny czas, aby zacząć. Prostym sposobem na ułatwienie zapamiętania jest umieszczenie nici dentystycznej obok szczoteczki do zębów i pasty do zębów. Dzięki temu będziesz to widzieć za każdym razem, gdy myjesz zęby.

#3. Zdrowo jeść

Być może to postanowienie jest już na twojej liście. Zdrowa dieta jest również ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia zębów. Składniki odżywcze zawarte w owocach, warzywach, produktach mlecznych i pełnych ziarnach wzmacniają zęby i zwalczają bakterie powodujące choroby dziąseł. W tym roku postaraj się włączyć do swojej codziennej diety więcej produktów zdrowych dla zębów. Przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze znajdujące się w owocach, warzywach, roślinach strączkowych i orzechach poprawiają zdolność organizmu do zwalczania bakterii i stanów zapalnych, pomagając chronić zęby i dziąsła. Ponadto owoce i surowe warzywa, takie jak jabłka, marchew i seler, pomagają oczyścić płytkę nazębną z zębów i odświeżyć oddech. Kolejną wskazówką jest ograniczenie podjadania w ciągu dnia.

#4 Rzuć palenie

Nie ma lepszego momentu na podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia tytoniu jak początek roku. Rzucenie palenia papierosów jest ważne dla poprawy zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia. Palacze są około dwa razy bardziej narażeni na utratę zębów niż osoby niepalące. Palenie zwiększa ryzyko nieświeżego oddechu, przebarwień zębów, próchnicy, recesji dziąseł, chorób dziąseł i gardła, raka płuc i jamy ustnej i jest powiązane z wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

#5. Ogranicz cukier i napoje gazowane

Słodkie przekąski i napoje to największy wróg naszych zębów. Kiedy cukry rozkładają się w jamie ustnej, wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę. Postaw sobie za cel w tym roku ograniczenie spożycia słodyczy. Co w zamian? Pij wodę aromatyzowaną liśćmi mięty lub pokrojonymi owocami zamiast napojów gazowanych i innych słodkich napojów, unikaj cukru w kawie i herbacie, żuj gumę bez cukru, gdy masz ochotę na coś słodkiego.

#6. Regularnie odwiedzaj lekarza dentystę

Regularne wizyty u dentysty to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, dbając o swoje zęby. Regularne kontrole pozwalają dentyście monitorować stan zdrowia jamy ustnej i reagować na wszelkie wątpliwości, zanim staną się poważniejsze, co w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Na przykład ubytek boli dopiero, gdy dotrze do środka zęba, w którym znajdują się nerwy. W tym momencie wypełnienie może nie być w stanie rozwiązać problemu, a koniecznością może być leczenie kanałowe i korona. Wczesne wykrywanie problemów jest niezwykle ważne. Pacjenci regularnie korzystający z wizyt u dentysty cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Naszym zębom i dziąsłom wiele zawdzięczamy, dlatego mam nadzieję, że w tym roku na poważnie zadbamy o zdrowie jamy ustnej przez: szczotkowanie i nitkowanie zębów, zdrowe odżywianie, rzucenie palenia, ograniczenie cukru i wizyty u dentysty. Dodanie kilku postanowień „przyjaznych zębom” do listy ważnych dla nas rzeczy znacznie przyczyni się do zapewnienia jaśniejszego i zdrowszego uśmiechu na długie lata. Przypominamy, że postanowienia noworoczne powinny być tak proste, jak to możliwe, aby łatwo było je realizować.

Jeśli jednego dnia zapomnisz o nitkowaniu zębów lub zjesz duży kawałek tortu, nie poddawaj się, zawsze jest jutro, aby wrócić na właściwe tory!

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor