26 sierpnia 2024

Udostępnij znajomym:

Największy diament znaleziony od ponad wieku został odkopany w kopalni w Botswanie. Rząd tego kraju twierdzi, że ogromny diament o masie 2 492 karatów jest drugim co do wielkości diamentem kiedykolwiek odkrytym w kopalni. To największy diament znaleziony od 1905 roku.

Eksperci twierdzą, że jest za wcześnie, aby wycenić kamień lub zdecydować, jak zostanie sprzedany. Inny mniejszy diament z tej samej kopalni w Botswanie został sprzedany za 63 miliony dolarów w 2016 r., co stanowi rekord za surowy klejnot.

Największym co do wielkości diamentem wydobytym kiedykolwiek w kopalni był diament Cullinan odkryty w Republice Południowej Afryki w 1905 roku. Słynny Cullinan ważył 3 106 karatów i został oszlifowany na kamienie szlachetne, z których niektóre stanowią część brytyjskich klejnotów koronnych.

Pod koniec XIX wieku w Brazylii odkryto większy, mniej czysty czarny diament, znaleziono go jednak nad ziemią i uznano, że był częścią meteorytu.

Botswana, kraj liczący 2,6 miliona mieszkańców w południowej Afryce, jest drugim co do wielkości producentem naturalnych diamentów po Rosji i w ostatnich latach wydobył wszystkie największe kamienie świata. Kopalnia Karowe wydobyła cztery inne diamenty o masie ponad 1 000 karatów w ciągu ostatniej dekady.

Przed tym odkryciem diament Sewelo, który został znaleziony w kopalni Karowe w 2019 r., był uznawany za drugi co do wielkości wydobyty diament na świecie o masie 1 758 karatów. Został kupiony przez francuski dom mody Louis Vuitton za nieujawnioną kwotę.

1 111-karatowy diament Lesedi La Rona, również pochodzący z kopalni Karowe w Botswanie, został kupiony przez brytyjskiego jubilera za 53 miliony dolarów w 2017 roku. Inny diament z Karowe, The Constellation, został sprzedany za rekordową kwotę 63 milionów dolarów.

Diamenty powstają głęboko pod powierzchnią Ziemi, w warunkach ekstremalnie wysokiego ciśnienia i temperatury. Cały proces naturalnego powstawania diamentów trwa miliony lat. Naukowcy twierdzą, że większość diamentów ma co najmniej miliard lat, a niektóre z nich mają ponad 3 miliardy lat. 

Prezentacja diamentu przez prezydenta Botswany, Mokgweetsi Masisi

jm

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor