04 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

Republika Nikaragui, to niewielki kraj w Ameryce Środkowej, o powierzchni 130 tysięcy kilometrów kwadratowych (mniej niż połowa obszaru Polski), liczący nieco powyżej 6 milionów mieszkańców, z czego większość (70%) stanowią Metysi. Nikaragua graniczy z Hondurasem na północy i z Kostaryką na południu, posiadając 320 km wybrzeża od strony Oceanu Spokojnego i aż 480 km brzegu wzdłuż Morza Karaibskiego. Wybrzeże Karaibów jest w większości płaską, zabagnioną niziną nie bez racji zwaną Wybrzeżem Moskitów, podczas gdy od strony Pacyfiku dominują góry Kordyliery. W tej właśnie części znajdują się turystycznie atrakcyjne wulkany, plaże, cyple, urocze zakątki i ciekawy port San Juan del Sur. Kordyliera Nabrzeżna to najwyższe pasmo ze szczytem Mogoton, o wysokości 2,438 metrów, a także... czterdzieści wulkanów, z których najbardziej widowiskowe to Momotombo oraz najczęściej odwiedzany przeze mnie Concepcion (1,258m), który buduje centralną, niesłychanie widowiskową część wyspy Ometepe na jeziorze Cocibolca.

1h Panamericana

Panamericana

Nikaragua posiada klimat równikowy, gorący i wilgotny, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 25 stopni Celsjusza. Wschodnia część kraju przyjmuje najwięcej opadów (do 6,000 mm), natomiast wzdłuż wybrzeża Pacyfiku notuje się ich znacząco mniej (maksimum 1500 mm). Z turystycznego punktu widzenia najkorzystniej prezentuje się obszar Kordylierów i wybrzeży Oceanu Spokojnego, nie tylko z racji klimatu i fantastycznych stożków wulkanicznych, ale również obecności wielu zabytków ery kolonialnej, zwłaszcza w Granadzie - starej stolicy całego regionu!

Majestatyczne wulkany Kordyliery to fragment tzw. Ognistego Pierścienia Pacyfiku! Ów "Ring of Fire" to rozluźnienie skalnej skorupy Ziemi w wyniku nacierających na siebie "kier kontynentalnych". Te ogromne, bazaltowe bloki tektoniczne podsuwają się z dna oceanu pod granitowe bloki kontynentów obu Ameryk i Azji. To zjawisko powoduje nie tylko wypiętrzanie się gór (kordyliery) na granicy tarcia, ale rozwarstwienia skał, dokąd łatwiej może wtargnąć płynna magma z wnętrza Ziemi. To wszystko dzieje się najczęściej w asyście trzęsień ziemi! Ten złowieszczy Pierścień ciągnie się od Patagonii na krańcu Ameryki Południowej poprzez Andy (Chile, Boliwia, Peru, Ekwador, Kolumbia), całą Amerykę Centralną (Panama, Kostaryka, nasza Nikaragua, Honduras, Salwador, Gwatemala i Meksyk, po Alaskę, z wulkanami Kalifornii i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie włącznie. Zjawiska tektoniczne na Alasce potęgują się jeszcze bardziej, gdyż Pierścień Ognia kieruje się na zachód po Wyspy Aleuckie, Kamczatkę, Sachalin i Japonię ze świętą górą-wulkanem Fuji San włącznie. Stąd pasmo nieszczęść wkracza na wyspy Zachodniego Pacyfiku do Nowej Zelandii!

1b Wulkan Concepcion i kwiaty w Finca Magdalena

Wulkan Conception i kwiaty w Finca Magdalena

Kolejna, mniej znana i niedoceniana atrakcja tego fragmentu Republiki Nikaraguańskiej, to legendarna droga Panamericana, która licząc blisko 18 tysięcy kilometrów wiedzie od Ziemi Ognistej w argentyńskiej Patagonii aż po wybrzeże Morza Arktycznego w Prudhoe Bay na Alasce. Jej pokonanie stanowi marzenie miłośników turystyki zmotoryzowanej na całym świecie, osobiście udało mi się pokonać więcej niż połowę Panamericany, oczywiście odcinkami. 

Mało kto wie, ale część tej słynnej, skompletowanej w 1961 roku drogi (hiszp. carretera panamericana) biegnie na długości 385 kilometrów wzdłuż całej Nikaragui, od granicy z Hondurasem, poprzez stolicę Managua i Rivas, aż do Penas Blancas na granicy z Kostaryką. 

1d Plaża San Juan del Sur Nikaragua

Plaża San Juan del Sur, Nikaragua

Pod względem klimatu, najlepszym okresem na wizytę w tym nadal rzadko odwiedzanym kraju jest bez wątpienia styczeń i luty, z dominującym błękitem nieba, z niewielką ilością opadów deszczu i temperaturami wahającymi się pomiędzy 90F (32C) w dzień, ale za to spadającymi do rześkich 70F (21C) w nocy.

Czy Nikaragua jest bezpieczna? Statystyki pokazują, że wskaźniki przestępczości są tam niższe niż w Meksyku, a nawet w sąsiedniej Kostaryce, uważanej do tej pory za wzór w tej kategorii. Wielokrotnie podróżowałem wzdłuż i w poprzek Nikaragui, zawsze z polonijnymi grupami, nie odnotowując żadnego nieprzyjemnego wydarzenia. Ma to oczywiście związek z faktem, że niezmiennie polegam na sprawdzonych od kilkunastu lat, rzetelnych kontrahentach, którzy znają odpowiedzi na zasadnicze pytania: co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego. Tutaj między innymi leży podstawa podróżniczego sukcesu.    

1i Scenka przydrożna Nikaragua

Scenka przydrożna, Nikaragua

Kiedy już wiemy, gdzie dokładnie jechać, wiemy, kiedy, zajmijmy się tym, co tam naprawdę warto zobaczyć. Ale o tym napiszę w następnych odcinkach.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Nikaraguą (i sąsiednią Gwatemalą włącznie, od 3 do 9 stycznia 2024 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: https://andrzejkulka.com/destinations/n-i-k-a-r-a-g-u-a-styczen-2024/

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor