1) Zmiana w procesowaniu formularza N-648, który pozwala na zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo z powodów medycznych.
Formularz ten wypełnia lekarz lub licencjonowany psycholog, opisując chorobę lub przypadłość, sposób w jaki była diagnozowana i w jaki sposób choroba wpływa na to, że osoba nie może przygotować się do egzaminu na obywatelstwo. Zazwyczaj są to choroby związane z utratą pamięci, problemami z pamięcią, utratą koncentracji lub innymi schorzeniami powodującymi problemy z uczeniem się lub zapamiętywaniem nowego materiału.
Poprzednia administracja Donalda Trumpa bardzo skomplikowała ten proces i generalnie utrudniała staranie się o takie zwolnienie. Ale kilka tygodni temu sytuacja zmieniła się i administracja Bidena wprowadziła wiele zmian, aby proces starania się o zwolnienie lekarskie od egzaminu uprościć i zachęcić oficerów imigracyjnych do liberalnego ich przyznawania. Zwolnienie lekarskie jest dużym uproszczeniem, ponieważ zwalnia z całego egzaminu, zarówno językowego, jak i pytań z historii i ustroju USA (civics).
Aby zwolnienie uzyskać, lekarz musi przekonać oficera, że choroba lub schorzenie na jakie cierpi aplikant nie pozwala mu przygotować się do egzaminu. Poprzednio urzędnicy imigracyjni wymagali bardzo dużo dokładnych informacji od lekarza o chorobie, o diagnozie itd. Czasem nawet kwestionowali diagnozę lub tłumaczenie lekarskie. Co lekarzy zniechęcało. Obecne zmiany nie pozwalają na takie traktowanie. O ile lekarz nadal musi oczywiście wyjaśnić diagnozę i w jaki sposób wpływa ona na chorobę, o tyle oficer nie powinien już teraz wymagać dokładnych opisów, a biuro imigracyjne nie powinno kwestionować tego, co lekarz przygotuje.
W myśl tej zmiany zmieniono również sam formularz N-648, które jest znacznie krótszy i bardziej dla lekarza przejrzysty, niż ten poprzedni. Opis choroby, diagnozę i w jaki sposób wpływa ona na aplikanta podaje się teraz w jednej, skróconej rubryce. Formularz nie wymaga również informacji o tym, jak długo i na co dany lekarz leczy pacjenta. Co oznacza, że aplikant nie musi iść do swojego zwykłego lekarza, może pójść do specjalisty tylko po to, aby on wypełnił taki formularz. Bardzo często w przeszłości biuro imigracyjne nie przyjmowało zwolnienia od lekarza, który pacjenta widział tylko raz. Teraz może już tak być. Co ma sens, bo często zwykli lekarze rodzinni nie znają się na chorobach neurologicznych, tak aby opisać ich działanie i znacznie lepiej robią to specjaliści, do których idzie się tylko po to, aby taki formularz wypełnić.
Również nie ma już teraz wymagania, aby formularz złożony był razem z aplikacją. Może on być doniesiony na interview. Może być nawet doniesiony na drugie interview, jeśli za pierwszym razem aplikant nie zdał. Trzeba jednak wyjaśnić lekarzowi dokładnie co aplikant zaliczył, a czego nie, aby ten mógł wyjaśnić, dlaczego niektóre części egzaminu mogą być dla aplikanta łatwiejsze od innych. Zawsze jednak lepiej jest już na pierwszym interview przedstawić zwolnienie lekarskie. Bo jeśli aplikant odpowie na kilka pytać poprawnie, to może potem być trudno wyjaśnić, dlaczego musi mieć zwolnienie skoro na kilka pytań znał odpowiedź.
Największą jednak zmianą jest generalne podejście do zwolnienia lekarskiego z egzaminu. Nowa polityka biura imigracyjnego zachęca do przyznawania zwolnień, jeśli oficer widzi i stwierdzi, że ma do czynienia z osobą starszą lub z osobą, która ma rzeczywiste problemy medyczne. Poprzednio zwolnienia takie traktowane były jako wyjątek. Teraz mają być przyznawane chętniej i częściej. Ale nawet z tymi pozytywnymi zmianami ważne jest, aby lekarz pracował z prawnikiem imigracyjnym nad takim formularzem, aby opisy choroby i jej działania odpowiadały wymogom prawa. My czasem poprosimy o kilkukrotne poprawienie formularza przez gabinet lekarski, zanim wyślemy go do biura imigracyjnego.
2) Brak działań Kongresu w sprawie DACA
Co to jest program DACA?
Program DACA wprowadzony został przez prezydenta Obamę 15 czerwca 2012 roku jako czasowa pomoc imigracyjna dla dzieci znanych jako Dreamers, które przyjechały do USA przed 16 rokiem życia, uczęszczały do szkoły, skończyły 15 lat i nie miały poważnych wykroczeń kryminalnych. Ponieważ Kongres USA, pomimo wielu obietnic, ociągał się z wprowadzeniem reformy imigracyjnej, która dawałaby takim dzieciom status rezydenta w USA, prezydent Obama wprowadził swym dekretem tymczasowy program dający im ochronę przed deportacją i możliwość starania się o pozwolenie na pracę. Z programu tego skorzystało około 800,000 imigrantów.
Prezydent Trump postanowił jednak wycofać program DACA, co zrobił 5 września 2017. Wycofanie programu DACA zostało przez imigrantów i ich adwokatów zasądzone do sądu federalnego i zaczęła się walka sądowa o utrzymanie DACA. Po trzech latach sprawa doszła do Sądu Najwyższego USA, który w czerwcu 2020 stwierdził, że administracja Trumpa nie działała prawnie wycofując program. Pomimo tej decyzji, administracja Trumpa nie wskrzesiła DACA, tylko pozwalała na przedłużenia statusu tym osobom, które w programie już uczestniczyły przed wrześniem 2017. Nie przyjmowano jednak aplikacji od nowych osób.
Administracja Bidena zaczęła przyjmować nowe aplikacje, ale kolejna negatywna decyzja sądu federalnego w Teksasie stwierdziła, że DACA nie jest programem legalnym i o ile pozwala na razie na przedłużanie statusu w ramach DACA, o tyle nie pozwala na procesowanie nowych aplikacji. Administracja odwołała się od tej decyzji, ale ze względu na obecny skład Sądu Najwyższego jest duża obawa, że jak już DACA tam trafi, to tym razem Sąd Najwyższy jej nie uratuje. Administracja Bidena wprowadziła w międzyczasie nowy, bardziej formalny przepis kodyfikujący ten program. Ale dla sądu może to być niewystarczające.
Przyszłość programu DACA jest wobec tego bardzo niepewna. Kongres nie zdołał tego programu przyjąć jako ustawy, a nowy skład Izby Reprezentantów (po wyborach) nie obiecuje żadnych pozytywnych zmian imigracyjnych. Wobec tego osoby z tego programu muszą powoli starać się zalegalizować status poza programem DACA.
Możliwość sponsorowania na pobyt stały dla osób z programu DACA
Generalnie sponsorowanie dla osób ze statusu DACA jest podobne jak dla innych, tzn. mogą to robić osoby które: 1) albo mają ochronę sekcji 245 (i), 2) albo mają rodziców lub małżonków, którzy są rezydentami lub obywatelami USA i mogą złożyć o waiver, czyli przebaczenie nielegalnego pobytu.
Ale DACA ma jeszcze jedną możliwość sponsorowania specyficzną dla tego programu. Mianowicie, jeśli osoba weszła w status DACA przed 18 rokiem swego życia i osoba ta utrzymywała ten status przez cały czas, to oznacza, że mimo iż jest nielegalnie, nie akumuluje ona jednak tzw. nielegalnej obecności i może być sponsorowana. Wiele osób na DACA jest w takiej sytuacji i udało się im z sukcesem otrzymać status rezydenta. Ale każda sytuacja jest inna i należy skontaktować się z naszą kancelarią, aby sprawdzić, czy w danej sytuacji aplikant z DACA można taki proces sponsorowania przejść z sukcesem.
Chcę również w imieniu swoim i całej naszej kancelarii złożyć Państwu życzenia Spokojnych, Zdrowych, i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnej atmosferze, z kolędą i dzieląc się z najbliższymi tradycyjnym opłatkiem.
Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312-644-8000
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.