Burmistrz Rahm Emanuel przeprowadził wstępne rozmowy z miliarderem, przedsiębiorcą, inwestorem (high-tech) Elonem Muskiem na temat możliwości uruchomienia nowoczesnej, ekspresowej kolejki na trasie z centrum na O'Hare, a pośrednikiem w tych rozmowach był Antonio Gracias, założyciel firmy Valor Equity Partners.
Elektroniczna korespondencja Graciasa i Emanuela jest częścią ponad tysiąca maili, które burmistrz wysłał ze swojego prywatnego konta. Ponieważ dotyczyła spraw zawodowych, na mocy zawartej ugody sądowej została opublikowana.
Najnowsze maile pochodzą z marca, kwietnia i maja tego roku i zostały przeanalizowane przez dziennik "Chicago Tribune", który uzyskał do nich dostęp na mocy ustawy o wolności informacji.
"Rahm, dziękuję ci za dzisiejszy lunch. Rozmawiałem z Elonem o tunelu (hiperloopie) na O'Hare. Uważa, że jest to wykonalne i jest zainteresowany omówieniem tego pomysłu" - napisał Gracias w mailu do Emanuelu mniej niż dwie godziny po spotkaniu 12 maja." To byłoby niesamowite dla Chicago, gdyby udało nam się to zrobić" - dodał.
Później wieczorem Gracias napisał: "Napisałem smsa o tym Elonowi, a on odpisał. Myślę, że jest podekscytowany. To dla nas prawdziwa szansa. Będzie to technologiczna, światowa wizytówka. Na 100% on się tego podejmie. Mam nadzieję, że uda nam się do tego doprowadzić. W każdym razie jestem do twojej dyspozycji".
Tydzień po tym lunchu firma Graciasa, Valor Equity z siedzibą w Chicago, która także zainwestowała w firmę SpaceX - Elona Muska w Kalifornii, wpłaciła na kampanię Emanuela 5,600 dolarów, maksymalną jednorazową donację. Tego samego dnia Sabrina Gracias, żona inwestora, przekazała podobną kwotę. Suma jej datków na kampanię burmistrza wzrosła do $22,700.
W kolejnych mailach do Graciasa Emanuel pytał, czy Elon Musk i jego zespół przyjadą do Chicago, aby omówić technologię z urzędnikami miejskimi. Gracias zasugerował, aby burmistrz sam udał się do Kalifornii, "żeby zobaczyć prototyp hiperloopa w SpaceX. Garcia zaproponował także udostępnienie burmistrzowi albo pracownikom z jego biura swojego prywatnego samolotu.
Emanuel nie poleciał, a wizytę w południowej Kalifornii złożył na początku lata jego zastępca Steve Koch, doradca ds. transportu, Bob Rivkin i Dan Burke, główny inżynier chicagowskiego departamentu transportu. Rzecznik burmistrza poinformował, że nie skorzystali z samolotu inwestora. Koch zapłacił sam za swoją podróż, podczas gdy miasto pokryło koszty za Rivkina i Burke'a.
Miesiąc temu burmistrz Rahm Emanuel publicznie ujawnił treść rozmowy z Muskiem informując, że technologiczny magnat jest zainteresowany inwestycją w Chicago. Burmistrz powiedział, że zespół Muska odwiedzi miasto, aby ocenić wykonalność projektu. Rozmowy są nadal na wstępnym etapie - podkreślił.
Nie wiadomo, o jakiej technologii w kontekście Chicago Musk może myśleć. Burmistrzowi zależy na nowoczesnym, superszybkim połączeniu kolejowym na trasie z centrum na lotnisko O'Hare. W ubiegłym miesiącu Musk pochwalił się na Twitterze, że otrzymał "słowną" zgodę na budowę sieci szybkiego transportu z Nowego Jorku do Waszyngtonu. Podróż z przystankami w Filadelfii i Baltimore trwałaby 29 minut.
Założyciel SpaceX i Tesli w 2013 roku zaprezentował nową formę komunikacji w naziemnych tunelach pod nazwą Hyperloop. Pojazdy miałby osiągać prędkość nawet 800 mil na godzinę, a podróż z San Francisco do Los Angeles trwałaby 30 minut. Byłoby to możliwe dzięki zastosowaniu podciśnienia w celu zmniejszenia oporu powietrza (pozwoliłoby to na dużą prędkość jazdy przy relatywnie małej mocy). Hyperloop ma całkowicie polegać na energii słonecznej przy wszystkich wymaganiach energetycznych. Całkowity koszt systemu oszacowano na 6 miliardów dolarów.
JT