15 września 2022

Udostępnij znajomym:

Chyba najczęściej zadawany mi pytaniem jest: „mam potencjalnego sponsora, czy mogę starać się o pobyt stały?”

Odpowiedź na pytanie dotyczącego tego, kto może starać się o pobyt stały, zależy od sytuacji imigracyjnej pytającego. Poniższy artykuł jest swego rodzaju mapą, która wskaże wszystkie możliwości sponsorowania w zależności od sytuacji.

Sponsorowanie przez małżonka, który jest obywatelem USA

Jeśli osoba sponsorowana przyjechała do USA legalnie, i ma na to dowód w postaci albo paszportu z wizą, albo białej karteczki (lub wydruku) I-94, to będzie mogła starać się o pobyt stały tutaj, w USA, bez konieczności płacenia jakiejkolwiek kary i bez konieczności wyjazdu za granicę. Dotyczy to osób, które wjechały albo na wizę, albo na ESTE, i nie ma znaczenia, czy wiza jest dalej ważna, czy skończyła się lata temu.

Jeśli osoba sponsorowana przez małżonka - obywatela USA - wjechała do USA nielegalnie, ale z inspekcją imigracyjną, tzn. na fałszywym dokumencie, i ma dowód na ten wjazd (albo ten fałszywy paszport, albo I-94, albo bilet), to osoba ta również może strać się o pobyt stały w USA, bez konieczności wyjazdu za granicę, ale będzie musiała ubiegać się o przebaczenie wjazdu na fałszywym dokumencie przez tzw. waiver, na podstawie krzywdy dla małżonka lub rodzica, który jest obywatelem lub rezydentem USA. Ten waiver robi się tutaj, w USA, w połączeniu ze sponsorowaniem, a interview odbywa się także w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli osoba starająca się o pobyt stały przez małżonka - obywatela USA - wjechała do USA nielegalnie niezauważona, bez inspekcji (np. przez Meksyk, Kanadę, lub łódką z Bahamas), osoba taka może otrzymać pobyt stały, ale będzie musiała starać się o waiver z powodu nielegalnej nieobecności na podstawie krzywdy dla małżonka lub rodzica obywatela lub rezydenta USA, i po otrzymaniu waiver wyjechać do Polski na interview. Ponieważ waiver taki otrzymany przed wyjazdem przebacza nielegalny wjazd i nielegalną obecność, to wyjazd do Polski może trwać tylko około 2 tygodni, aby przejść przez proces konsularny. Do tej pory żaden z naszych klientów nie miał nigdy problemu z otrzymaniem pobytu stałego przez konsulat, jeśli miał wcześniej przyznany ten waiver. Nazywa się on provisional waiver, bo jest przyznawany przed wyjazdem z USA.

Jeśli osoba starająca się po pobyt stały wjechała do USA nielegalnie, niezauważona, bez inspekcji (np. przez Meksyk, Kanadę, lub łódką z Bahamas), osobą taka może otrzymać pobyt stały w USA bez konieczności uzyskania waiver i wyjazdu za granicę tylko jeśli jest chroniona sekcją 245 (i).

Sekcja 245 (i) pozwala na staranie się o pobyt stały w USA osobom, które do USA wjechały nielegalnie lub są obecnie nielegalnie na przesiedzianej wizie (jeśli starają się przez z pracę lub opóźnione kategorie rodzinne) poprzez opłacenie kary w wysokości $1,000. Aby być chronionym sekcją 245 (i) trzeba było być na petycji imigracyjnej lub aplikacji sponsorowania przez pracę złożonej albo przed 14 stycznia 1998 albo przed 30 kwietnia 2001. Osoby, które miały dokumenty złożone przed 14 stycznia 1998, nie musiały być w USA wtedy obecne. Te, które były na petycji złożonej po 14 stycznia 1998, a przed 30 kwietnia 2001, muszą pokazać, że były obecne w USA w dniu 21 grudnia 2000, kiedy prezydent Clinton podpisał tę drugą ustawę 245(i). 

Osoby są chronione sekcją 245 (I), jeśli były albo bezpośrednimi beneficjentami takiej petycji/aplikacji, lub jeśli były małżonkami lub nieletnimi (poniżej 21 lat i stanu wolnego) dziećmi bezpośredniego beneficjenta. Takich osób chronionych sekcją 245 (i) jest nadal bardzo wiele. Każda osoba, które wie, że ojciec lub matka byli kiedyś sponsorowani, powinna sprawdzić, kiedy taka petycja była składana, bo mogą ją teraz, przy innym sponsorowaniu wykorzystać, i wtedy mogą otrzymać pobyt stały w USA pomimo nielegalnego wjazdu lub statusu. Nie ma znaczenia, czy złożona wtedy petycja została zatwierdzona lub doszła do skutku, wystarczy, że była złożona, i są na to dowody w postaci numeru sprawy lub kopii korespondencji jej dotyczącej. Przy okazji, jeśli osoba kryta sekcją 245 (i) jest teraz sponsorowana i ma dzieci lub małżonka, które są częścią tego sponsorowania, to oni też będą mogli zapłacić $1,000 kary i otrzymać pobyt stały w USA bez wyjazdu, mimo że dla nich nigdy taka stara petycja nie była złożona.

Sponsorowanie przez dorosłe dziecko, które jest obywatelem USA rządzi się takimi samymi prawami jak sponsorowanie przez obywatela małżonka. Proszę więc kierować się wskazówkami podanymi powyżej. Podobnie, jeśli obywatel USA sponsoruję nieletnie dziecko (do 21 roku życia). Za dziecko obywatela USA uważa się dziecko biologiczne, jak również pasierba lub pasierbicę, jeśli ślub z rodzicem dziecka nastąpił przed 18. rokiem życia dziecka. 

Sponsorowanie przez pozostałe kategorie rodzinne (rodzica, który jest obywatelem USA, czy rodzica, który jest rezydentem USA, czy przez małżonka rezydenta lub siostrę lub brata obywatela USA) lub sponsorowanie przez pracę

Osoby w tych kategoriach sponsorowania mogą otrzymać pobyt stały w USA bez wyjazdu za granicę tylko w dwóch przypadkach: jeśli są obecnie na ważnej wizie (nie ESTE, lecz wizie) w momencie, kiedy ich kategoria sponsorowania się uaktualniła, lub jeśli posiadają ochronę wyżej wymienionej sekcji 245 (i).

Jeśli osoby sponsorowane w pozostałych kategoriach rodzinnych lub przez pracę są już w USA nielegalnie i nie mają ochrony sekcji 245 (i), to muszą starać się o wyżej wymieniony waiver z powodu nielegalnej obecności na podstawie krzywdy dla małżonka lub rodzica obywatela lub rezydenta USA (posiadacza zielonej karty), i po otrzymaniu takiego waiver wyjechać do Polski na interview.  

Jak już zaznaczyłam powyżej, ponieważ waiver taki otrzymany przed wyjazdem przebacza nielegalny wjazd i nielegalną obecność, to wyjazd do Polski jest tylko na około 2 tygodnie, aby przejść przez proces konsularny. I jak wcześniej zaznaczałam, jest to wyjazd bezpieczny, i żaden z naszych klientów nie miał nigdy problemu z otrzymaniem pobytu stałego przez konsulat, jeśli miał wcześniej przyznany waiver tego rodzaju.

Inną drogą dla osoby sponsorowanej w pozostałych kategoriach rodzinnych lub przez pracę, jeśli są już w USA nielegalnie i nie mają ochrony sekcji 245 (i), jest wyjazd do Polski na interview w konsulacie w przypadku, kiedy osoba taka nie potrzebuje przed wyjazdem przebaczenia, tzw. waiver, ponieważ nie dotyczy jej tzw. kumulacja nielegalnego pobytu. Największą grupą takich osób, są osoby, które przebywają lub przebywały w USA na wizach, które wydawane są na czas nieokreślony, a więc na tzw. duration of status. Takimi wizami są na przykład wizy F-1 lub F-2 (wizy studenckie), lub wizy J-1 lub J-2 (dla osób, które przyjechały do pracy w USA w ramach programu wymiany.). Osoby takie, jeśli nawet są tu na zasiedzianej wizie F lub J, która była wydana na duration of status, i nie zmieniły takiego statusu na inny, nie starały się o pobyt stały, i nie były w sądzie imigracyjnym, to nie “zbierały” nielegalnej obecności i mogą wyjechać z USA na interview w konsulacie bez konieczności starania się o waiver.

Jeśli są państwo w takiej sytuacji, to należy skontaktować się z nami, prawnikami imigracyjnymi, aby się upewnić, że w danej sytuacji nie jest wymagany żaden waiver. Mieliśmy już bardzo wiele takich przypadków przez lata i żaden z klientów nie miał problemu z otrzymaniem pobytu stałego przez konsulat. W takiej sytuacji trzeba jednak skontaktować się z prawnikiem, aby ten sprawdził, czy dana osoba na pewno nie skumulowała nielegalnej obecności. Czasem, jeśli osoba na wizie F lub J złożyła w przeszłości jakieś podanie, to może już nie być w sytuacji, gdzie taki wyjazd będzie możliwy.

Oczywiście o pobyt stały mogą się również starać osoby przebywające obecnie za granicą. Proces wygląda wtedy tak samo, jak w przypadku tych przebywających w USA, oprócz tego, że końcowe interview odbywa się wtedy w konsulacie USA za granicą. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy osoby takie nie mają negatywnej historii imigracyjnej lub prawnej, która blokowałaby takie sponsorowanie (poprzedni nielegalny pobyt, deportacja, kłamstwo pod przysięgą, rekord kryminalny). Ale nawet takie przeszkody w niektórych sytuacjach można pokonać, starając się o waiver lub odczekując pewien okres czasowy, na który taka osoba jest zablokowana.

Wszystkie powyższe reguły (dotyczące sponsorowania przez pozostałe kategorie rodzinne lub pracy) dotyczą również osób, które wylosowały pobyt stały w loterii wizowej. 

O pobyt stały mogą również starać się osoby, które są ofiarami wykroczeń karnych, współpracowały z policją lub prokuraturą, i otrzymały od biura imigracyjnego wizę U. Takie osoby starają się wtedy o pobyt stały na podstawie wizy U tutaj, w USA, bez względu na to, czy wjechały legalnie czy nie, i czy są nadal legalnie czy nie. Jest to kategoria, która rządzi się innymi prawami, i opiszę ją w kolejnym artykule.

Aby uzyskać dalsze informacje dotyczące konkretnej sprawy o sponsorowanie lub analizy prawnej danego przypadku proszę kontaktować się z naszym biurem.

Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312-644-8000
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor