13 lipca 2023

Udostępnij znajomym:

Zanik kości, niezależnie od przyczyny wystąpienia, powoduje negatywne konsekwencje. Najczęściej kość zanika zaraz po usunięciu zęba i jest to proces postępujący. Tempo zaniku kości zależy od wielu czynników: ogólnego stanu zdrowia pacjenta, niedoborów witamin i minerałów, współistniejących chorób przewlekłych, a także wieku pacjenta.

Najlepszym rozwiązaniem na zastąpienie brakującego zęba lub zębów jest wstawienie implantów dentystycznych. Jeżeli w szczęce brakuje kości, przed zabiegiem wstawienia implantów należy odbudować kość.

Przygotowanie podłoża kostnego pod implant, to zabieg, którego celem jest odbudowanie tkanki kostnej w sytuacji, kiedy doszło do jej zaniku.

Wskazaniem do zabiegu jest stan, w którym brak jest wystarczającej objętości podłoża kostnego. Przyczynami zaniku kości może być niewłaściwa higiena jamy ustnej, choroby przyzębia, ubytki, utrata zębów lub paradontoza.

Lekarz stomatolog za pomocą tomografii komputerowej może ocenić jakość i objętość podłoża kostnego. 

Po utracie zęba należy jak najszybciej zastąpić brakujący ząb implantem dentystycznym. Jeżeli brakujący ząb nie jest zastąpiony implantem, automatycznie dochodzi do utraty kości. Lekarze i eksperci zalecają szybką odbudowę utraconych zębów, gdyż to gwarantuje zachowanie estetyki, a dodatkowo sprawi, że zabieg będzie prostszy, szybszy i mniej kosztowny.

Istnieje kilka przeciwskazań do przeprowadzenia przeszczepu kości. Najczęstsze to: palenie papierosów, niewyrównana cukrzyca oraz przewlekłe choroby tkanki łącznej, które zaburzają ukrwienie tkanek.

Obecny rozwój nauki sprawia, że brak kości w szczęce nie jest problemem przy leczeniu implantologicznym. Najnowsze metody diagnostyki oraz materiały do przeszczepów powodują, że zabiegi te gwarantują przewidywane rezultaty. Tomografia dentystyczna pozwala na dokładną analizę całej jamy ustnej i daje pełny obraz kości przed wykonaniem zabiegu przeszczepu.

Innym udogodnieniem jest możliwość przeprowadzenia całego zabiegu wszczepienia implantu na komputerze, opracowanie szablonu, który później ułatwi i przyśpieszy rzeczywisty zabieg.

Od lat osiemdziesiątych modernizowane są materiały, z których wykonywane są implanty dentystyczne, a także materiały niezbędne do użycia przy przeszczepie kości. Dziś do dyspozycji mamy dentystyczne proszki kostne, które zapobiegają kurczeniu się kości, bloki i gąbki, które pomagają utrzymać objętość i grubość kości. Dodatkowo istnieją czynniki wzrostu, które można wykorzystać w celu szybszego gojenia się kości po zabiegu, płynne przeszczepy, które wykorzystują własne komórki macierzyste, z otaczających tkanek. Postęp medycyny i udogodnienia technologiczne sprawiają, że doświadczony lekarz specjalista może zaproponować korzystną opcję leczenia dla każdego pacjenta, bez względu na stopień trudności zabiegu.

Wielu pacjentów zadaje pytania dotyczące rozbieżności cenowych dotyczących implantów dentystycznych. Implanty różnią się od siebie i te różnice są ogromne. Na rynku istnieje wiele marek implantów. Wszystkie implanty wykonane są ze stopu tytanu. Większość z nich posiada gwinty mocujące je w kości. Jedne z nich są głębsze inne płytsze. Niektóre implanty posiadają specjalną strukturę, inne są gładkie. Różna jest też przestrzeń między implantem, a elementem utrzymującym koronę zęba. Większość implantów oferowanych obecnie na rynku, to produkty bardzo dobrej jakości, które świetnie sprawdzają się w zabiegach implantologicznych. Najważniejszym czynnikiem sukcesu leczenia implantologicznego jest jakość i ilość kości oraz tkanek miękkich wokół implantu. Pacjenci, którym brakuje kości, bądź mają niewystarczającą ilość kości w szczęce, wymagają zabiegu przeszczepu kości przed wstawieniem implantów. Dobra diagnoza przed wstawieniem implantów polega na właściwym rozpoznaniu ilości kości i tkanek miękkich w miejscu, gdzie ma być wstawiony implant, co gwarantuje stabilność i sukces leczenia.

Tylko wykwalifikowany specjalista implantolog, z dużym doświadczeniem może skutecznie ocenić ilość i objętość kości. Jego umiejętności i doświadczenie gwarantują, że implant dentystyczny będzie działał jak normalny ząb. Dlatego przed podjęciem decyzji o leczeniu implantologicznym warto porozmawiać z lekarzem, rozważyć wszystkie możliwe opcje i zaufać specjaliście, którego doświadczenie i rezultaty gwarantują sukces i powodzenie leczenia implantologicznego.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor