04 czerwca 2016

Udostępnij znajomym:

Kiedy dziecko ze specjalnymi potrzebami ukończy 18 lat, staje się dorosłe w oczach prawa w stanie Illinois. W tym momencie prawa, które rodzice zazwyczaj posiadają, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących ich dzieci, kończą się.

Większości dzieci bez specjalnych potrzeb w wieku dorosłym opuszcza dom rodzinny oraz idzie na studia; jest w stanie samodzielnie zająć się swoimi własnymi sprawami. W przypadku osób ze specjalnymi potrzebami utrata tych praw rodzicielskich może być przerażająca zarówno dla rodziców jak i dziecka. Aby zapobiec utracie praw podejmowania decyzji odnośnie dziecka ze specjalnymi potrzebami, rodzice mają kilka możliwości.

1. Nie robić nic

Rodzice mogą zadecydować, aby nie robić nic w tej sytuacji. Istnieje ustawa w Illinois, która bierze pod uwagę zastępcę, co do decyzji o opiece zdrowotnej („Illinois Health Care Surrogate Act”). Jeżeli lekarz stwierdzi, że dana osoba nie jest w stanie podejmować własnych decyzji medycznych, nie ma podpisanego pełnomocnictwa dotyczącego decyzji o opiece zdrowotnej, sąd nie wyznaczył opiekuna, jak również nie ma współmałżonka ani swojego dorosłego dziecka, wówczas rodzic może podejmować decyzje medyczne swojego dziecka.

2. Pełnomocnictwo

Ustawa w Illinois, która zezwala na zastępcę / pełnomocnika decyzji medycznych lub zdrowotnych („Illinois Health Care Surrogate Act”), ma tylko zastosowanie w tym zakresie. Gdy dziecko ze specjalnymi potrzebami ukończy 18 lat i rodzice mają pełnomocnictwo dotyczące decyzji medycznych, ale nie podejmą żadnych innych działań, to stracą wszelkie prawa do podejmowania decyzji dotyczących: szkoły, agencji stanowych i federalnych (Medicare, Medicaid, Social Security, oraz innych), pracy, lub jakiejkolwiek innej organizacji świadczącej np. usługi mieszkalne. Aby temu zapobiec, pierwszym i najmniej restrykcyjnym krokiem, który rodzice dziecka ze specjalnymi potrzebami mogą podjąć, to sporządzenie kilku różnych uprawnień pełnomocniczych, które ich dziecko podpisze, zapewniając, że rodzice mają prawo do rozmowy i podejmowania decyzji dotyczących wszystkich wyżej wymienionych świadczeń.

Pełnomocnictwa, które powinny być podpisane przez dziecko ze specjalnymi potrzebami, w momencie kiedy osiągnie ono 18 lat:

• Pełnomocnictwo dotyczące decyzji o edukacji („Special Education Power of Attorney”);
• Pełnomocnictwo dotyczące decyzji o Social Security („Power of Attorney for the Social Security Administration”);
• Pełnomocnictwo dotyczące decyzji o świadczeniach Medicaid („Power of Attorney for the Illinois Department of Human Services;
• Pełnomocnictwo dotyczące decyzji finansowych („Illinois Statutory Power of Attorney for Property”) – są potrzebne dodatkowe klauzule, jeżeli rodzice chcą mieć prawo decydować o podatkach (IRS) oraz instytucjach, które świadczą usługi mieszkalne; oraz,
• Pełnomocnictwo dotyczące decyzji medycznych lub zdrowotnych („Illinois Statutory Power of Attorney for HealthCare).

Ponadto istnieje forma dotycząca decyzji dotyczących leczenia psychiatrycznego („Mental Health Treatment Form”), która - jeśli zostanie podpisana przez dorosłe dziecko ze specjalnymi potrzebami - może pozwolić na przymusowe przyjęcie do szpitala psychiatrycznego tego dziecka.

3. Opiekuństwo

Pełnomocnictwa mogą być wystarczające lub odpowiednie w wielu przypadkach; lecz nie pozbawiają one praw dziecka ze specjalnymi potrzebami. Pełnomocnictwa działają tylko wtedy, gdy dziecko współpracuje oraz nikt inny nie usiłuje wykorzystać sytuacji. Zatem jeśli takie dziecko podpisuje umowę (np. kontrakt na kupno samochodu), to następuje umowa wiążąca. Jeżeli szkoła przekona dziecko, że rodzice nie potrzebują być przy następnym spotkaniu rozplanowania zajęć oraz terapii, wówczas rodzice mogą nigdy się o tym nie dowiedzieć. Jeśli potrzebna jest większa ochrona dziecka, następnym krokiem jest pójście do sądu i uzyskanie opiekuństwa nad dorosłym dzieckiem ze specjalnymi potrzebami – jest to ubezwłasnowolnienie takiego dziecka. Opiekuństwa występują w dwóch głównych formach: ograniczone opiekuństwo i plenarne (pełne) opiekuństwo.

Ograniczone opiekuństwo

Ograniczone opiekuństwo zakłada, że osoba potrzebuje pomocy w podejmowaniu decyzji w kilku dziedzinach wymienionych w wyroku sądowym. Na przykład ograniczone opiekuństwo może dotyczyć decyzji medycznych i zdrowotnych oraz finansowych. Gdy taka lista na wyroku sądowym staje się dłuższa niż kilka pozycji, sąd najczęściej będzie wymagał plenarnego (pełnego) opiekuństwa. Rodziny często będą się starały o taką wersję opiekuństwa, jeżeli chcą, żeby dziecko zachowało prawo jazdy; w przypadku plenarnego (pełnego) opiekuństwa, utrzymanie prawa jazdy nie jest dozwolone. Ten rodzaj opiekuństwa jest także często stosowany, gdy osoba jest funkcjonująca, a proces sądowy, co do plenarnego opiekuństwa może być uznany za zbyt trudny emocjonalnie dla dziecka ze specjalnymi potrzebami. Ten rodzaj opiekuństwa – jeżeli jest taka opcja – może zostać pobrany w celu uniknięcia odpowiedzialności, która towarzyszy plenarnemu (pełnemu) opiekuństwie, jak omówiono poniżej.

Plenarne (pełne) opiekuństwo

Plenarne (pełne) opiekuństwo jest najbardziej ochronnym działaniem, które może być podjęte, gdy dziecko ze specjalnymi potrzebami staje się dorosłe. Rodzic jest w stanie działać w roli opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej („ Guardian of an adult disabled person”) oraz podejmować decyzje w taki sposób, jak zanim dziecko stało się osobą dorosłą. W ramach tej formy opiekuństwa, gdy wystąpi poważny incydent, gdy dana osoba ze specjalnymi potrzebami mieszka poza domem, pracownicy danej instytucji muszą skontaktować się z opiekunem, podobnie jak z rodzicem małoletniego dziecka.

Pełnomocnictwa nie odbierają dziecku ze specjalnymi potrzebami praw do podejmowania swoich własnych decyzji. Natomiast dziecko pod plenarnym opiekuństwem nie może samo decydować – jest pozbawione tych praw. Jakakolwiek umowa lub decyzja podjęta przez taką osobę jest nieważna. Ponadto dziecko ze specjalnymi potrzebami pod plenarnym opiekuństwem, nie może uzyskać prawa jazdy; jeśli posiada prawo jazdy, kiedy zapada wyrok plenarnego opiekuństwa, staje się ono nieważne.

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor