AFRYKA POŁUDNIOWA, część 15
Doceniony przez UNESCO rezerwat przyrody wokoło Saint Lucia w południowoafrykańskiej prowincji Kwa-Zulu Natal przyciąga rzesze turystów z całego świata, przede wszystkim z powodu licznych tutaj krokodyli oraz hipopotamów, które łatwo i bezpiecznie można oglądać z pokładu wygodnej łodzi.
Cały chroniony teren obejmuje aż 180 kilometrów plaż Oceanu Indyjskiego wraz z mokradłami, lasami porastającymi wydmy, łąkami oraz ujściami rzek i licznych strumieni. Ten różnorodny ekosystem mierzy ponad trzy tysiące kilometrów kwadratowych, a jego centrum stanowi właśnie jezioro Saint Lucia.
Orzeł bielik afrykański, rybożer
To jezioro, poza krokodylami i hipciami, jest siedliskiem dla wielu innych zwierząt, jak nosorożce czarne, żyrafy, słonie, antylopy kudu, a nawet lamparty! Żyje tutaj również mnóstwo ptactwa; rozmaite kaczki, gęsi egipskie, kilka odmian czapli, zimorodki, wężówki, pszczołojady, flamingi i pelikany, ale Saint Lucia osobiście kojarzy mi się przede wszystkim z orłami. O ile wszystkie wielkie ssaki Czarnego Kontynentu już zdążyłem zaliczyć, o tyle właśnie tutaj, po raz pierwszy w życiu zobaczyłem afrykańskiego orła bielika. Tych majestatycznych ptaków widać dużo wzdłuż brzegów jeziora i wydają się być przyzwyczajone do widoku łódek z turystami.
Rybożer afrykański (African fish-eagle, Aliaeetus vocifer), tak brzmi właściwa polska nazwa, to duży ptak z rodziny jastrzębiowatych, osiągający 75 cm długości, rozpiętość skrzydeł 240 cm i wagę 3,5 kg, przy czym samice są większe od samców. Rybożery przebywają blisko wody, tam, gdzie jest płytko. Tutaj, gdzie płyniemy, nie brakuje pożywienia i drzew odpowiednich na założenie gniazda. Widzimy orły przy gniazdach, na konarach, na brzegu, co kilkadziesiąt metrów. Co ważne, łatwo możemy do nich dopłynąć i podziwiać z bliska.
Przy okazji rejsu mamy również okazję przyjrzeć się krokodylom, a dokładniej przedstawicielom gatunku zwanego krokodylem nilowym (chociaż do rzeki Nil jest stąd daleko). Tutejsze Crocodylus niloticus są ogromne; mogą ważyć do 1 tony, osiągać długość 6 metrów i żyć do stu lat. Występują w Afryce od Sahary po południowy kraniec kontynentu wraz z Madagaskarem, a gdyby kogoś dziwiła ich obecność na odległej o 400 km od Czarnego Lądu wyspie, to dodam, że krokodyle amerykańskie - wg naukowych badań - pochodzą od osobników, które przepłynęły (dryfowały) przez Atlantyk około 7 milionów lat temu! Ta teoria nie dziwi, skoro się wie, że dorosłe osobniki potrafią wytrzymać bez jedzenia nawet cały rok! Krokodyle bywają agresywne, zwrotne, potrafią błyskawicznie zaatakować z zasadzki czając się bez ruchu godzinami - a nawet całymi dniami - na odpowiedni do skoku moment. Jedzą wszystko, co żywe: ryby, ptaki, płazy, inne gady, a przede wszystkim duże ssaki, które nieopatrznie zbliżyły się do brzegu. Łowiąc ryby w Afryce, byłem przez miejscowych instruowany, aby nie podchodzić do wody bliżej niż na 5 metrów - czerwona linia nie do przekroczenia tam, gdzie żyją krokodyle! U siebie w wodzie krokodyl jest królem, będąc w stanie wstrzymać oddech nawet na 2 godziny, potrafi płynąć z 35 km/godzinę, podczas gdy najszybszy człowiek osiągnął w wodzie wynik - 8 km/godz). Jedynie hipopotam potrafi pogonić dorosłego krokodyla; wielkość paszczy jednak ma znaczenie.
Młody krokodyl na brzegu
Na lądzie krokodyl lubi się godzinami wygrzewać, jak to zimnokrwisty gad, ale i tu, w razie potrzeby, potrafi się rozpędzić do 14 km/godzinę. W nocy może oddalić się od wody nawet do 50 metrów i czyhać na ofiarę. Wiedząc już o tym wszystkim, z uznaniem patrzymy na te stwory, które świetnie dostosowane do środowiska, potrafiły w niezmienionej niemal formie przeżyć od czasów dinozaurów. Czapka z głowy!
Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka
Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z RPA, Zimbabwe, Botswaną i Zambią włącznie, od 19 do 30 października 2024 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/afryka-poludniowa-pazdziernik-2024