23 października 2024

Udostępnij znajomym:

Jak poinformował Departament Stanu, Polska ponownie została przyłączona do listy krajów, które mogą brać udział w loterii wizowej, tzw. Diversity Lottery, DV 2026. Loteria Wizowa jest programem Departamentu Stanu, w ramach którego osoby z krajów, które mają mniejszą reprezentację w USA, mogą starać się o pobyt stały na podstawie losowania komputerowego. 

Ale zostało już niewiele czasu, aby złożyć aplikację na tegoroczną loterię. OKRES REJESTRACJI NA DV – 2026 trwa tylko do 5 listopada 2024, do południa wschodnioamerykańskiego czasu letniego (EDT), a więc 11 rano czasu chicagowskiego.

Kilka lat temu Departament Stanu wprowadził system rejestracji elektronicznej, aby proces loterii był efektywniejszy i bezpieczniejszy. Departament korzysta ze specjalnych technologii oraz innych środków, aby zidentyfikować osoby, które dopuszczają się fałszerstw w celu nielegalnej imigracji lub wysyłają zgłoszenia wielokrotnie.

W okresie rejestracyjnym uczestnicy loterii mogą uzyskać dostęp do elektronicznego zgłoszenia udziału w loterii korzystając wyłącznie ze strony dvprogram.state.gov. Zgłoszenia przesyłane w formie pisemnej nie będą akceptowane. Departament Stanu odradza wysyłanie zgłoszenia w ostatnim tygodniu okresu rejestracyjnego, ponieważ zwiększony napływ zgłoszeń może spowodować opóźnienia w funkcjonowaniu strony internetowej.

WARUNKI UDZIAŁU W LOTERII

a) Uczestnik loterii musi pochodzić z kraju wymienionego na liście.
Osoby urodzone w Polsce mogą brać udział w loterii wizowej DV-2026 trwającej do 5 listopada 2020.

b) Uczestnik programu DV musi spełniać wymagania programu DV pod względem wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych.
Osoba ubiegająca się o wizę DV musi posiadać pełne wykształcenie średnie lub jego odpowiednik (pomyślne ukończenie dwunastoletniego programu nauczania szkoły podstawowej i średniej); LUB dwuletnie doświadczenie zawodowe w ciągu ostatnich pięciu lat, w zawodzie, do wykonywania którego niezbędne są co najmniej dwa lata szkolenia bądź doświadczenia zawodowego. Do ustalenia, czy doświadczenie zawodowe jest wystarczające do spełnienia wymogów programu, stosowana będzie baza danych O*Net OnLine Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych.

c) Osoba przebywającą obecnie w USA, która chce starać się o pobyt stały przez loterię wizową, jak każdą inną osoba starającą się o pobyt stały w USA, a więc muszą:

  • przebywać w USA legalnie lub, jeśli są nielegalnie:
  • muszą podlegać ustawie 245 (i) lub kwalifikować się na provisional waiver. 

Ustawie 245 (i) podlegają osoby, których petycje imigracyjne lub aplikacje w Departamencie Pracy (Labor Certification application) na pobyt stały złożone były przed 30 kwietnia 2001. Jeśli petycja taka została złożona między 15 stycznia 1998 a 30 kwietnia 2001, to osoba taka musi również udowodnić, że była w USA w dniu 21 grudnia 2000. 

O loterię mogą również od kilku lat starać się osoby, które w USA są nielegalnie, ale kwalifikują się na provisional waiver (odstępstwo od prawa). Na provisional waiver kwalifikują się osoby, które mają rodziców obywateli lub rezydentów (posiadaczy zielonej karty) lub małżonka obywatela lub rezydenta, jeśli udowodnią, że niedopuszczenie aplikanta do uzyskania pobytu stałego byłoby dla tychże rodziców lub małżonków olbrzymią krzywda. Provisional waiver przyznawane są dość liberalnie. Może jednak pojawić się problem czasowy, bo procesowanie waiverów jest obecnie opóźnione, a wizę na podstawie wylosowanej loterii DV 2026 trzeba odebrać przed 30 września 2026, inaczej ona przepada.

O loterię mogą również starać się osoby z wygasłymi wizami F lub J, jeśli były one wydane na tzw. duration of status.

d) Osoby starające się o loterię wizową zagranicą muszą się upewnić, czy nie podlegają zakazom powrotu, dlatego nie będą mogły starać się osoby, które wyjechały z USA po nielegalnym pobycie, jeśli nielegalny pobyt przekroczył więcej niż rok, chyba, że kwalifikują się na wyżej wymieniony waiver, lub przebywają już poza USA dłużej niż 10 lat.

e) Departament Stanu będzie przyjmował wyłącznie kompletne Elektroniczne Zgłoszenia Udziału w loterii wizowej przesłane drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.dvprogram.state.gov w wyżej podanym okresie rejestracyjnym.

f) Jeżeli od jednej osoby wpłynie więcej niż JEDNO zgłoszenie, wszystkie jej zgłoszenia będą zdyskwalifikowane, bez względu na to, kto je wysłał. Ale jeśli osoba wypełniając aplikację ma problemy techniczne, zawieszenie strony, itd. i nie dokończy rejestracji z sukcesem, tzn. nie otrzyma numeru potwierdzenia, to oznacza, że aplikacja nie została złożona, i osoba taka musi aplikację wypełnić ponownie aż otrzyma numer potwierdzający. Czasem, już po złożeniu, osoba może otrzymać rejection notice (odrzucenie). Oznacza to, że coś zostało wypełnione nieprawidłowo. Jeśli ktoś otrzyma rejection notice, to nie liczy się to jako złożona aplikacja, i można aplikację złożyć ponownie, naprawiając wymienione błędy, które spowodowały odrzucenie wniosku. Czasem takie rejection notice przychodzi dopiero po pewnym czasie, dlatego nie należy zostawiać składania aplikacji na ostatnią chwilę, aby mieć ewentualnie czas na złożenie ponownie przed 5 listopada, jeśli ktoś otrzyma rejection (odrzucenie.)

Uczestnik loterii może samodzielnie przygotować i przesłać zgłoszenie lub ktoś inny może to uczynić w jego imieniu. Rejestracja zgłoszenia online w programie DV nie wymaga ponoszenia ŻADNYCH KOSZTÓW lub OPŁAT.

g) Po pomyślnym zarejestrowaniu zgłoszenia na ekranie pojawi się potwierdzenie zawierające imię, nazwisko uczestnika oraz unikalny numer potwierdzenia.
Uczestnik musi wydrukować i zachować potwierdzenie korzystając z funkcji drukowania przeglądarki i koniecznie zachować numer potwierdzenia. Począwszy od 3 maja 2025, można będzie sprawdzić status własnego zgłoszenia DV-2026 wpisując na stronie www.dvprogram.state.gov w systemie Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check) swój unikalny numer potwierdzenia oraz dane osobowe. Jedynie poprzez Sprawdzenie Statusu Uczestnika będzie można dowiedzieć się, czy zgłoszenie uczestnika DV-2022 zostało wylosowane, uzyskać instrukcję dotyczące dalszego postępowania i poznać termin rozmowy w sprawie wizy imigracyjnej. Dlatego zachowanie numeru potwierdzenia jest tak ważne. Departament Stanu wprowadził w tym roku możliwość odzyskania numery potwierdzenia, jeśli zostanie on zgubiony, na podstawie adresu e-mailowego użytego w trakcie rejestracji. 

h) Należy załączyć wszystkie wymagane fotografie.
Zgłoszenie będzie odrzucone, jeśli uczestnik loterii nie załączy wszystkich wymaganych fotografii. Do zgłoszenia E-DV muszą być załączone elektronicznie ostatnio wykonane fotografie:

  • Uczestnika loterii
  • Współmałżonka
  • Każdego dziecka w stanie wolnym, które nie ukończyło 21 lat, gdy wysyłane było zgłoszenie, w tym wszystkich dzieci biologicznych, adoptowanych oraz pasierbów nawet, jeśli dziecko nie mieszka już z uczestnikiem loterii lub uczestnik loterii nie planuje wyjazdu dziecka w ramach programu loterii DV.

Zgłoszenie w systemie E-DV jest niekompletne, jeśli nie powiedzie się załączenie wymaganych fotografii współmałżonka i każdego dziecka. Zgłoszenie nie będzie przyjęte i musi być złożone ponownie.

Nie trzeba jednak wymieniać i wysyłać fotografii małżonka lub dzieci, którzy są już obywatelami lub rezydentami USA.

i) Na zgłoszeniu należy wymienić współmałżonka oraz wszystkie dzieci w stanie wolnym, które nie ukończyły 21 lat, bez względu na to, czy mieszkają z głównym uczestnikiem loterii i czy zamierzają emigrować do USA w ramach loterii DV, z wyjątkiem dzieci, które są obywatelami amerykańskimi lub stałymi rezydentami. Żona/mąż lub dziecko, które ma obywatelstwo amerykańskie lub status stałego rezydenta nie potrzebuje wizy DV. Należy jednak umieścić w zgłoszeniu i załączyć zdjęcia wszystkich członków rodziny, którzy będą ubiegać się o wizę DV. Zdjęcia grupowe lub rodzinne nie będą przyjmowane. Dla każdego członka rodziny należy załączyć oddzielne zdjęcie.

Brak w systemie E-DV odpowiedniego zdjęcia każdej osoby może spowodować dyskwalifikację głównego uczestnika oraz odmowę wiz wszystkim osobom występującym w sprawie podczas rozmowy wizowej.

LOSOWANIE UCZESTNIKÓW

Spośród poprawnych zgłoszeń komputer wylosuje uczestników zgodnie z zasadami dostępności wiz dla każdego regionu oraz kraju.

Wszystkie osoby, które wysłały zgłoszenie DV- 2026, będą musiały odwiedzić stronę E-DV Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check), aby sprawdzić, czy zostały wylosowane, posługując się numerem potwierdzającym, zapisanym podczas rejestracji zgłoszenia DV-2026. Sprawdzenie Statusu Uczestnika będzie dostępny począwszy od 3 mają 2025, na stronie E-DV www.dvprogram.state.gov.

Osoby wylosowane będą kierowane do strony potwierdzającej, gdzie znajdą dalsze instrukcje, w tym informacje o opłatach związanych z imigracją do Stanów Zjednoczonych. Sprawdzenie Statusu Uczestnika będzie dla osób wylosowanych jedynym sposobem uzyskania informacji o wylosowaniu do program DV-2026. Departament Stanu nie będzie wysyłał listów z zawiadomieniem. Osoby wylosowane NIE otrzymają powiadomienia drogą e-mailową. Informacja o NIEWYLOSOWANIU będzie dostępna dla osób NIEWYLOSOWANYCH poprzez Sprawdzenie Statusu Uczestnika.

Współmałżonkowie osób wylosowanych oraz ich nieżonate/niezamężne dzieci, które nie ukończyły 21 lat, mogą ubiegać się o wizy, aby towarzyszyć głównemu uczestnikowi lub dołączyć do niego. Wizy DV-2026 będą wydawane od 1 października 2025 do 30 września 2026.

Osoby wylosowane, które przebywają w USA, będą przechodziły proces Adjustment of Status w lokalnych biurach imigracyjnych. Osoby wylosowane, które przebywają zagranicą, będą przechodziły ten proces w konsulatach USA. Wizy imigracyjne muszą być przyznane przed 30 września 2026, inaczej wylosowana wiza przepada.

INSTRUKCJE

Wszystkie instrukcje dotyczące formularza elektronicznego, wymaganych informacji, fotografii, jak również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie internetowej Departamentu Stanu pod adresem: http://travel.state.gov

Osobom biorącym udział w loterii DV 2026 pozostaje mi tylko życzyć powodzenia, ale proszę się spieszyć, bo 5 listopada już nadchodzi.

Agata Gostyńska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312-644-8000
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor