Tonący Półwysep, część 1
Ten fascynujący park narodowy zajmuje 2,320 km kwadratowych (573,000 akrów) powierzchni w południowo-centralnej części Alaski, pośród górzystych, wschodnich wybrzeży Półwyspu Kenai. Region Kenai cechuje klimat morski z dużymi opadami deszczu w lecie i śniegu w zimie. Średnia temperatura stycznia dla Seward wynosi minus 9.7 stopni Celsjusza (15 stopni Fahrenheita), lipca - plus 14.6 stopni C (58 stopni F).
Ten najmniejszy park narodowy Alaski jest co prawda dostępny przez cały rok, ale najlepsze warunki pogodowe istnieją w czerwcu, lipcu i sierpniu, chociaż przez całe lato należy się liczyć z opadami deszczu i mgłą. Bardzo często w porcie Seward panuje paskudna pogoda, podczas gdy 100 kilometrów dalej, pośród fiordów świeci słońce!
Cape Aialik, wrota fiordów
Wrotami parku jest urocze miasteczko Seward nad zatoką Resurrection Bay, w odległości 200 km (120 mil) od głównego miasta Alaski - Anchorage. Pomiędzy Anchorage a Seward istnieje regularna komunikacja kolejowa i autobusowa, drogą nr 9. Międzynarodowy port lotniczy w Anchorage posiada liczne połączenia z USA, odległość w linii prostej do Chicago wynosi 4 575 km (2 843 mile), do Nowego Jorku 5 447 km (3 385 mil). Aby dostać się z Seward do Parku Fiordów należy podjechać 10 mil szosą Exit Glacier Road do parkingu u czoła spektakularnego lodowca Exit. Stamtąd biegnie kilka pieszych szlaków w głąb parku. Inna możliwość to udział w jednym z kilku rejsów oferowanych codziennie w porcie Seward. Rejsy trwają od 2 do 10 godzin, polecam najdłuższe, najlepiej do lodowca Aialik lub Northwestern. Do Seward można również dostać się promem z innych portowych miast Alaski: Homer, Seldovia, Valdez, Kodiak i Cordova.
Zarys geologiczno-historyczny
Wskutek kolizji kontynentalnej kry z pasmem górskim Chugach, góry półwyspu Kenai zanurzają się w głąb oceanu. Tylko podczas jednego trzęsienia ziemi w maju 1964 roku linia brzegowa opadła prawie dwa metry! W skali setek tysięcy lat polodowcowe doliny stają się w ten sposób morskimi zatokami - fiordami!
Lodowiec Aialik
Wybrzeża półwyspu Kenai były zamieszkałe przez Indian co najmniej od końca ostatniej epoki lodowcowej. Wiedli oni spokojne życie łowiąc ryby i polując na zwierzynę. Drastyczne zmiany nastąpiły po 1741 roku, kiedy rosyjskie statki dowodzone przez Vitusa Beringa dotarły na Alaskę. Rosjanie bezlitośnie eksploatowali aleuckich Indian i naturalne bogactwa doprowadzając niemal do zagłady foki i wydry morskie. Dopiero rządy Amerykanów ustabilizowały lokalną gospodarkę i zwróciły uwagę na konieczność ochrony przyrody.
Z uwagi na niezwykłe piękno krajobrazów i bogactwo fauny, spora część półwyspu Kenai została w 1978 roku objęta ochroną jako rezerwat przyrody, a 2 grudnia 1980 roku zyskała status parku narodowego.
Drapieżna orka
Największe atrakcje
Magnesem ściągającym turystów są lodowce, fiordy i bogata fauna. Istnieją dwie różne możliwości poznania parku: pieszy spacer obok lodowca Exit oraz rejs statkiem wzdłuż wybrzeża. Obieżyświatom polecam podróż kajakiem do fiordów z noclegami na brzegu w namiocie.
Na tych, którzy wybiorą się w góry na piechotę czekają bezdroża świerkowego lasu i alpejskiej tundry. Na zboczach można spotkać świstaki, rosomaki, owce śnieżne, łosie, a latem w strumieniach woda dosłownie kipi od łososi. Wielką atrakcją parku jest lodowiec Exit, do którego można dojechać samochodem!
Lwy morskie
Górzyste brzegi Zatoki Alaskańskiej tworzą scenerię z lodowej bajki, kiedy wycieczkowy statek płynie pośród cieśnin, fiordów i wysepek zdobiących wybrzeża półwyspu Kenai.
Mijamy strome, skalne brzegi, na których gnieżdżą się chmary morskich ptaków. Orły bieliki i maskonury fruwają w powietrzu, a w wodzie... przetaczają się potężne cielska wielorybów. Nisko zawieszone słońce oświetla czoło lodowca Aialik. Od białobłękitnej ściany odrywa się wielka bryła i z armatnim hukiem wpada do wody przerywając ciszę. Stado kormoranów podrywa się do lotu z kamiennych półek i tylko foki, przyzwyczajone do tego zjawiska, spokojnie odpoczywają na dryfujących krach.
Wieloryb humbak
Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, 16 czerwca, 14 lipca, 14 sierpnia, 25 sierpnia i 4 września 2023. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/alaska.htm