12 maja 2023

Udostępnij znajomym:

Tonący Półwysep, część 1

Ten fascynujący park narodowy zajmuje 2,320 km kwadratowych (573,000 akrów) powierzchni w południowo-centralnej części Alaski, pośród górzystych, wschodnich wybrzeży Półwyspu Kenai. Region Kenai cechuje klimat morski z dużymi opadami deszczu w lecie i śniegu w zimie. Średnia temperatura stycznia dla Seward wynosi minus 9.7 stopni Celsjusza (15 stopni Fahrenheita), lipca - plus 14.6 stopni C (58 stopni F).

Ten najmniejszy park narodowy Alaski jest co prawda dostępny przez cały rok, ale najlepsze warunki pogodowe istnieją w czerwcu, lipcu i sierpniu, chociaż przez całe lato należy się liczyć z opadami deszczu i mgłą. Bardzo często w porcie Seward panuje paskudna pogoda, podczas gdy 100 kilometrów dalej, pośród fiordów świeci słońce!

49A Cape Aialik wrota fjordow

Cape Aialik, wrota fiordów 

Wrotami parku jest urocze miasteczko Seward nad zatoką Resurrection Bay, w odległości 200 km (120 mil) od głównego miasta Alaski - Anchorage. Pomiędzy Anchorage a Seward istnieje regularna komunikacja kolejowa i autobusowa, drogą nr 9. Międzynarodowy port lotniczy w Anchorage posiada liczne połączenia z USA, odległość w linii prostej do Chicago wynosi 4 575 km (2 843 mile), do Nowego Jorku 5 447 km (3 385 mil). Aby dostać się z Seward do Parku Fiordów należy podjechać 10 mil szosą Exit Glacier Road do parkingu u czoła spektakularnego lodowca Exit. Stamtąd biegnie kilka pieszych szlaków w głąb parku. Inna możliwość to udział w jednym z kilku rejsów oferowanych codziennie w porcie Seward. Rejsy trwają od 2 do 10 godzin, polecam najdłuższe, najlepiej do lodowca Aialik lub Northwestern. Do Seward można również dostać się promem z innych portowych miast Alaski: Homer, Seldovia, Valdez, Kodiak i Cordova.

Zarys geologiczno-historyczny

Wskutek kolizji kontynentalnej kry z pasmem górskim Chugach, góry półwyspu Kenai zanurzają się w głąb oceanu. Tylko podczas jednego trzęsienia ziemi w maju 1964 roku linia brzegowa opadła prawie dwa metry! W skali setek tysięcy lat polodowcowe doliny stają się w ten sposób morskimi zatokami - fiordami!

49c Lodowiec Aialik

Lodowiec Aialik

Wybrzeża półwyspu Kenai były zamieszkałe przez Indian co najmniej od końca ostatniej epoki lodowcowej. Wiedli oni spokojne życie łowiąc ryby i polując na zwierzynę. Drastyczne zmiany nastąpiły po 1741 roku, kiedy rosyjskie statki dowodzone przez Vitusa Beringa dotarły na Alaskę. Rosjanie bezlitośnie eksploatowali aleuckich Indian i naturalne bogactwa doprowadzając niemal do zagłady foki i wydry morskie. Dopiero rządy Amerykanów ustabilizowały lokalną gospodarkę i zwróciły uwagę na konieczność ochrony przyrody.

Z uwagi na niezwykłe piękno krajobrazów i bogactwo fauny, spora część półwyspu Kenai została w 1978 roku objęta ochroną jako rezerwat przyrody, a 2 grudnia 1980 roku zyskała status parku narodowego.

49e Drapieżna orka

Drapieżna orka

Największe atrakcje

Magnesem ściągającym turystów są lodowce, fiordy i bogata fauna. Istnieją dwie różne możliwości poznania parku: pieszy spacer obok lodowca Exit oraz rejs statkiem wzdłuż wybrzeża. Obieżyświatom polecam podróż kajakiem do fiordów z noclegami na brzegu w namiocie.

Na tych, którzy wybiorą się w góry na piechotę czekają bezdroża świerkowego lasu i alpejskiej tundry. Na zboczach można spotkać świstaki, rosomaki, owce śnieżne, łosie, a latem w strumieniach woda dosłownie kipi od łososi. Wielką atrakcją parku jest lodowiec Exit, do którego można dojechać samochodem!

49f Lwy morskie kolonia

Lwy morskie

Górzyste brzegi Zatoki Alaskańskiej tworzą scenerię z lodowej bajki, kiedy wycieczkowy statek płynie pośród cieśnin, fiordów i wysepek zdobiących wybrzeża półwyspu Kenai.

Mijamy strome, skalne brzegi, na których gnieżdżą się chmary morskich ptaków. Orły bieliki i maskonury fruwają w powietrzu, a w wodzie... przetaczają się potężne cielska wielorybów. Nisko zawieszone słońce oświetla czoło lodowca Aialik. Od białobłękitnej ściany odrywa się wielka bryła i z armatnim hukiem wpada do wody przerywając ciszę. Stado kormoranów podrywa się do lotu z kamiennych półek i tylko foki, przyzwyczajone do tego zjawiska, spokojnie odpoczywają na dryfujących krach.

49j Wieloryb humbak potezny ogon

Wieloryb humbak

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, 16 czerwca, 14 lipca, 14 sierpnia, 25 sierpnia i 4 września 2023. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/alaska.htm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor