POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE i KLIMAT
Park Narodowy Jeziora Clark (Lake Clark National Park) leży u nasady półwyspu Alaska, na styku dwóch potężnych łańcuchów górskich: Aleutów oraz Alaska Range, obejmując powierzchnię nieco ponad 16 tys. km kwadratowych.
Zachodnia część parku znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego, z mniejszą ilością opadów. Wschodnia część posiada wyraźny wpływ klimatu morskiego ze znacznymi opadami. Od czerwca do sierpnia - czyli w sezonie turystycznym - temperatury we wschodniej części wahają się w granicach 10-18C (50-65F), w zachodniej mogą osiągać nawet 30 stopni Celsjusza (86F).
Średnia maksymalna temperatura dla najcieplejszego lipca wynosi 20C (67.6F), minimalna 8C (45.9F). Średnia maksymalna najchłodniejszego z kolei stycznia wynosi minus 5C (23.1F), minimalna minus 15C (5.1F). Rekordowo wysoką temperaturę 30C (86F) zanotowano w 1968 roku, rekordowo najniższą - minus 47 stopni Celsjusza (minus 53F) w 1973 roku).
Port Alsworth
NAJLEPSZA PORA NA ZWIEDZANIE
Ze względu na surowy klimat i ograniczony serwis dla turystów, najkorzystniejszą porą roku na wizytę w tym regionie jest bezsprzecznie lato. Zimy są mroźne, wietrzne i długie, trwając od października do kwietnia. Warto odnotować, że opady w zachodniej części parku są trzykrotnie mniejsze niż w jego wschodnich obrzeżach, nad zatoką Cook Inlet. Średnio do tego parku dociera 11,500 turystów rocznie.
Otrzęsiny łosia
KOMUNIKACJA
Park Narodowy Jeziora Clark - a dokładniej jego główna baza wypadowa Port Alsworth - położony jest w odległości ok. 160 km (100 mil) od Anchorage. W praktyce wyłączny dostęp do parku oferują samoloty, co bardzo zwiększa koszty jego zwiedzania. Najwygodniejszy dolot zapewniają wyczarterowane samoloty z Anchorage lub (taniej) z Soldotna na półwyspie Kenai. Najprostszy jednak dostęp oferują firmy organizujące jednodniowe wypady do parku połączone z obserwacją niedźwiedzi. Samoloty tych biur lądują zazwyczaj na plażach lub jeziorach w wyjątkowo malowniczej scenerii kolorowych jezior (jak np. Turquoise Lake) czy wulkanów MtRedoubt oraz Iliamna.
Lot hydroplanem z Anchorage do Redoubt Lodge na północnych obrzeżach parku trwa 40 minut, z prędkością 120 mil/godz., na wysokości zaledwie 300 metrów, oferując zniewalające widoki.
Wulkan Iliamna
ZARYS GEOLOGICZNY
Historia powstawania półwyspu Aleuckiego rozpoczyna się kilkaset milionów lat temu w okresie zwanym przez geologów permem. Skorupę ziemską tworzy osiem grubych na 80 kilometrów, wielkich kier kontynentalnych i kilkanaście mniejszych jednostek, napierających na siebie w nieustannym ruchu na płynnym już od około 700 kilometrów wnętrzu planety. W miejscu kolizji kier fałdują się góry, wybuchają wulkany i trzęsie się ziemia. Ten ruch jest bardzo powolny z ludzkiego punktu widzenia (2 do 15 cm na rok), ale w geologicznej skali jednego miliona lat przemieszczenia sięgają aż pół setki kilometrów! Kra kontynentalna Zatoki Alaska tworzy tzw. strefę subdukcji, nurzając się pod półwysep Aleucki z prędkością około 7.5 cm na rok na głębokość 50 km pod półwyspem Kenai, 100 km pod zatoka Cook Inlet i około 160 km pod wulkanami Redoubt oraz Iliamna. Od roku 1972 zanotowano tutaj aż 13 trzęsień ziemi w skali większej niż 5 stopni Richtera!
Na terenie Parku Narodowego Jeziora Clark są cztery aktywne wulkany, a kilka, jak Mount Spurr i Saint Augustine, leży w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Eksplozje Mount Spurr z 1992 roku pokryły Anchorage warstwą pyłu o grubości blisko 1 cm, zamykając lotnisko na kilka dni. Wulkan Redoubt wybuchał w 1989 i 1990 roku a Saint Augustine w 1986.
Wulkan MtRedoubt
Góry Chigmit, dla odmiany, to młode granitowe intruzje mocno erodowane podczas epok lodowcowych, zwłaszcza 12 tysięcy lat temu.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, najbliższe terminy; 12 lipca, 14 i 25 sierpnia oraz 3 września 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/alaska.htm