19 lipca 2017

Udostępnij znajomym:

Ten jedyny w swoim rodzaju Park Narodowy na świecie o obszarze 3,500 mil2 leżący w Górach Skalistych na terenie stanów: Idaho, Montana i Wyoming, posiada - jak mówią Amerykanie - 2 miliony akrów dziewiczej dzikości. Położony jest dokładnie w połowie odległości pomiędzy równikiem, a biegunem północnym na 45 stopniu równoleżnika północnego.

Jako pierwszy Park Narodowy na świecie ustanowiony został 1 marca 1872 roku aktem Kongresu amerykańskiego podpisanym przez ówcześnie „panującego” prezydenta Ulissesa S. Granta. Park Yellowstone jest obecnie największym sanktuarium dzikiej zwierzyny w Stanach Zjednoczonych, a jego motto: „dla dobra i przyjemności ludzi” mówi samo za siebie i nie wymaga komentarzy. 

Na wiele lat przed przybyciem tu pierwszych białych traperów i handlarzy skór, obszary te zamieszkiwali Indianie z wielkiego plemienia Szoszonów, nie bez racji nazywając swe tereny – „ziemią złego ducha”. Pierwszym Europejczykiem, który już w 1807 roku spenetrował i częściowo opisał obszar dzisiejszego parku, był niejaki John Colter, który sobie tylko znanym sposobem uzyskał przychylność i zaufanie czerwonoskórych, by swobodnie i bez obaw móc przemierzać te dzikie i dziewicze jeszcze wówczas ostępy. Natomiast największy historyk i znawca tych terenów, Aubrey Haines, porównał je całkiem słusznie do jednego z cudów świata – „Wiszących Ogrodów Nabuchadonozora” w Babilonie.

Historię parku podzielić można na kilka okresów :
1805 – 1865 – lata traperskie
1866 – 1885 – lata odkryć
1886 – 1917 – okres militarny i inżynieryjny
od roku 1918 do chwili obecnej – okres turystyki.

Ogólna długość dróg wynosi tu 300 mil, natomiast główna pętla w kształcie cyfry 8 przebiegająca przez wszystkie najciekawsze obiekty parku – 145 mil. Wjechać można do niego z różnych kierunków – od strony południowej, wschodniej, północnej i zachodniej, odpłatnie oczywiście tzw. „bramkami” otwartymi dla turystów (w zależności od warunków atmosferycznych) od 1 maja do 30 października. Wyjątek stanowi wjazd od strony północnej, który zimą pozostaje otwarty dla amatorów snowmobilów.

Dominującym elementem parku jest olbrzymie i niezwykle malowniczo usytuowane, otoczone lasami na tle majestatycznie sterczących w oddali potężnych szczytów Gór Skalistych, jezioro Yellowstone o powierzchni 137 mil2 i głębokości 105 metrów, leżące niemalże w samym jego centrum, powstałe 600 tys. lat temu na skutek erupcji wulkanicznej. Ma ono 20 mil długości, 14 mil szerokości i 110 mil linii brzegowej, będąc największym wysokogórskim jeziorem w Ameryce Północnej leżącym na wysokości 2,300 metrów nad poziomem morza.

Zachodni wjazd do parku pomiędzy szczytami Haynes i Jackson o wysokości 2,500 metrów nad poziomem morza, z którego spojrzenie wstecz ukaże nam fenomenalną panoramę trzech stanów: Idaho, Montany i Wyoming, poprowadzi nas 14-milowym odcinkiem wzdłuż kanionów i dolinek rzeki Madison, słynnej na cały świat jako najlepsze miejsce do połowu pstrągów, będącej istnym rajem dla wędkarzy. Nazwana ona została przez słynną ekspedycję Lewisa i Clarka na cześć ówczesnego sekretarza stanu w gabinecie prezydenta Thomasa Jeffersona i późniejszego prezydenta – Jamesa Madisona. W pobliżu przebiega 30-milowy odcinek drogi będący niegdyś starym szlakiem indiańskim, a później traktem dyliżansów wzdłuż Kanionu Madison. Spotkać tam można rzadki gatunek olbrzymich „łabędzi trębaczy”, których specyficzny, przeszywający na wskroś odgłos na miarę płaczu niesie się na odległość prawie 2 mil. 

Zapewne Nowa Zelandia i Islandia kojarzy się wszystkim z olbrzymimi skupiskami gejzerów, natomiast nie każdy wie, że jednak park Yellowstone szczyci się największą ilością tych fenomenów natury na kuli ziemskiej. Jest tu ich 300 większych i około 10 tys. mniejszych. Najsłynniejszy z nich „Old Faithful” odkryty i nazwany został w 1870 roku przez ekspedycję Washburn Party, prezentując obecnie regularnie swą erupcję 21 do 23 razy dziennie wystrzeliwując w górę na średnią wysokość 45 metrów w czasie od 2 do 5 minut 7,500 galonów gorącej wody, podczas gdy apogeum erupcji nie przekracza 20 sekund.

Wschodni wjazd do parku położony jest na wysokości 2,100 metrów nad poziomem morza, za którym malownicza dolina Hayden Valley stanowi ulubione miejsce popasu olbrzymich stad bizonów, niedźwiedzi grizzly, czarnych niedźwiedzi, łosi i jeleni wapiti. Nieopodal tzw. Mud Volcano, będące niejako odpowietrznikiem pary wulkanicznej, skwierczącymi i syczącymi sadzawkami z kipiącym i bulgocącym błotem rozsiewa w promieniu kilkuset metrów nieprzyjemny odór siarkowodoru przypominający zapach gnijących jaj. Jest to najmniej widowiskowe, lecz arcyciekawe dla geologów miejsce w całym parku, gdzie nie sposób z wiadomych przyczyn poświęcić nań zbyt wiele czasu, uciekając czym prędzej z zaciśniętym palcami nosem, stwarzając komiczne pozy i sytuacje dla mniej odważnych siedzących w szczelnie zamkniętych samochodach rozbawionych tym widokiem turystów.

Jednakże ten nieprzyjemny geologiczny twór natury rekompensuje nam natychmiast położony nieopodal jeden z najpiękniejszych zakątków parku – Wielki Kanion Rzeki Yellowstone o głębokości od 240 do 360 metrów i ciągnący się malowniczo na długości 24 mil. To ulubione miejsce artystów, zakochanych i filmowców ze swymi kamerami i aparatami fotograficznymi. Miejsce, które inspiruje i pozwala na zachłystywanie się wręcz niepowtarzalnym widokiem żółtawo-pomarańczowych ostro sterczących skał, stromo opadających do dna piekielnie głębokiego kanionu, w którym wartko płynąca rzeka szybkość nabiera po spadzie z dwóch niezwykle malowniczych wodospadów: tzw. Górnego – 33 metry wysokości oraz Dolnego – 93 metry wysokości. Właśnie od tego miejsca, ze względu na kolor kanionu wzięła się nazwa Yellowstone – żółty kamień. 

Indianie z plemienia Minnateree nazywali ją – Mitsia-Dazi, co oznacza Rzeka Żółtych Kamieni. Francuscy traperzy i niektórzy Indianie zwali Rzekę Yellowstone – Roche Joune, jednakże kiedy i komu nazwę tę nadano do dziś nie wiadomo. Natomiast amerykańscy traperzy mówili na nią po prostu – Yallerstone.

Zapraszam wszystkich do skorzystania z usług biura Tramp Travel i wzięcia udziału w 5-dniowych wycieczkach szlakiem indiańskich legend do parku Yellowstone, które organizowane będą jeszcze tylko w miesiącach lipcu i sierpniu. Wycieczki autokarowe po całych Stanach Zjednoczonych organizowane są już od 1988, czyli daty otwarcia biura.

Marek Brzeziński
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor