NAJWIĘKSZE ATRAKCJE
Górzyste brzegi Zatoki Lodowców tworzą scenerię jak z lodowej bajki, z najwyższymi szczytami łańcucha Świętego Eljasza niewiele ustępującymi Alpom, dochodząc do 4,670 metrów wysokości. Wycieczkowy statek - z jakiego zazwyczaj korzystają turyści - płynie z Glacier Bay Lodge pośród widokowych cieśnin, fiordów i wysepek.
Na terenie Parku Narodowego Zatoki Lodowców znajduje się aż 16 schodzących do morza lodowców. Oderwane od krawędzi, dryfujące góry lodowe mają zadziwiająco różne barwy: bloki z dużą ilością baniek powietrza są białe, zgnieciony pod potężnym ciśnieniem lód jest intensywnie niebieski, a bryły z domieszką materiału morenowego posiadają ciemne smugi. To wszystko w rozmaitych kształtach lśni w zmieniającym się nieustannie oświetleniu doprowadzając do nirwany zapalonych fotografików.
W miarę jak "nasz" statek płynie w głąb zatoki, zmienia się krajobraz; dwustuletnie, świerkowe lasy klimaksu biocenozy stają się uboższe, zaczyna dominować wierzba, potem olcha. Widać więcej nagich zboczy, zbyt niedawno odsłoniętych spod lodu, aby pokryły się drzewami, ale i tutaj są rośliny; na niewielkich połaciach gleby kwitną fioletowe wierzbówki. W pobliżu samego lodowca rosną zaś tylko mchy i porosty: pionierskie organizmy, które jako pierwsze zasiedlają nowe środowisko. W dokładnie odwrotnej kolejności (podczas tzw. ekologicznej sukcesji) rośliny zajmowały zbocza doliny odsłanianej stopniowo przez ustępujący lodowiec.
Osłonięty od wiatru stoję na pokładzie obserwując brzegi fiordu. Dostrzegam idących po litej skale turystów z plecakami, inna grupka w absolutnej niemal ciszy przemyka na kajakach pośród brył błękitnego lodu. W głębi zatoki, na brzegu, czerwone i żółte namioty wyraźnie odcinają się od jasnej powierzchni pasiastego granitu. Nieco im zazdroszczę tej "prawdziwej przygody" i znacznie mocniejszych wrażeń z pobytu w parku, może innym razem?
W dolinach żyją wilki, niedźwiedzie grizli, niedźwiedzie czarne i łosie, a na stokach często widać kozły śnieżne. Spotkania ze zwierzętami wynagradzają trudy wyprawy w lodową dzicz.
CIEKAWOSTKI
* Alaska posiada ponad 100 tysięcy lodowców różnej wielkości, poczynając od niewielkich pól firnowych a skończywszy na ogromnych lodowcach dolinnych i piedmontowych. Większość z nich znajduje się w górach Alaska, Czugacz i w wulkanicznym masywie Wrangla - św. Eljasza.
* Fiordy to wąskie, długie i głębokie do 2 tys. metrów zatoki morskie o cechach zlodowaconej doliny: strome stoki, wygładzone ściany i dno, przekrój poprzeczny w kształcie litery U i wiszące doliny boczne. Klasycznym obszarem fiordów jest Norwegia, jednakże wykształciły się one również na Alasce, w Nowej Zelandii, Szkocji i Patagonii, czyli na wszystkich obszarach górzystych, które w Plejstocenie były zlodowacone. Jest prawdopodobne, że fiordy były najpierw dolinami rzecznymi, które w okresie zlodowaceń zostały wypełnione lodem, wymodelowane i pogłębione. Wskutek ocieplenia i podniesienia poziomu mórz, niegdysiejsze doliny stały się morskimi zatokami, a górskie szczyty - odizolowanymi od lady wyspami.
* Lód lodowcowy pochłania mało energetyczne fragmenty widma świetlnego. To, co zostaje odbite - i dostaje się do naszych oczu - mieści się w zakresie koloru niebieskiego. Podczas "złej" pogody, kiedy jako dodatkowy filtr działają jeszcze chmury, ściana lodu zyskuje piękna, błękitną barwę.
* Latem w strumieniach Zatoki Lodowców woda kipi od ryb, są tutaj tarliska trzech gatunków łososi Pacyfiku: kisuczy, kety i gorbuszy.
UWAGI
* Z wyjątkiem pasażerów statków, podstawowym zadaszeniem dla pozostałych turystów jest zazwyczaj płachta namiotu. Miejsc na jego rozbicie jest pod dostatkiem, ale należy poważnie potraktować wszelkie uwago strażników parku zanim wybierzemy lokalizację noclegu. Musimy bowiem brać pod uwagę duże - do 7 metrów! - przypływy, fale uderzeniowe od obrywających się brył lodu oraz... obecność niedźwiedzi.
* Częste opady deszczu wymagają specyficznego ekwipunku. W Parku narodowym Zatoki Lodowców jesteśmy przeważnie zdani na własne umiejętności i sprawność zabranego sprzętu.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, przez cały 2023 rok: 18 marca (ZIMA!), 2 oraz 16 czerwca, 14 lipca, 14 oraz 25 sierpnia i 4 września. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/alaska.htm