----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

26 stycznia 2016

Udostępnij znajomym:

Władze stanowe podliczyły pierwszy miesiąc sprzedaży marihuany do celów medycznej na terenie Illinois. Po 30 dniach działania programu dochód z podatku od sprzedaży konopi indyjskich wyniósł $56,550. Stawka opodatkowania medycznej marihuany wynosi 7 procent.

Sprzedaż medycznej marihuany w Illinois ruszyła 9 listopada. Na terenie stanu operuje już 16 licencjonowanych punktów sprzedaży zwanych "dispensaries". W pierwszym miesiącu sprzedaż osiągnęła wartość prawie $801,000. Dyrektor programu, Joseph Wright poinformował, że w klinikach konopie indyjskie zakupiło 1,713 pacjentów. To prawie połowa z 3,600 zarejestrowanych do programu. W pierwszym miesiącu sprzedaży średnia cena za gram wynosiła $14-$15.

Receptę na medyczną marihuanę mogą otrzymać pacjenci, którzy posiadają jedną z 39 chorób wymienionych w wytycznych do prawa. Największą grupę stanowią pacjenci chorzy na fibromialgię (zespół chorobowy charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie ruchu i występowaniem charakterystycznych punktów, rozmieszczonych symetrycznie), niektóre nowotwory, uraz rdzenia kręgowego i stwardnienie rozsiane. 

Pacjenci, którzy zakwalifikują się do programu, muszą zapłacić rocznie $100 za prawo do posiadania tzw. „karty marihuany” z obowiązkowym zdjęciem. Prawo wymaga, by pacjenci i ich opiekunowie złożyli odciski palców oraz poddali się sprawdzeniu ich przeszłości kryminalnej. Muszą także podpisać zobowiązanie, że nie będą sprzedawać bądź udostępniać marihuany nabytej w celach medycznych. Maksymalnie mogą kupić do dwóch i pół uncji marihuany co dwa tygodnie.

Gubernator Bruce Rauner na początku lutego oficjalnie wydał pierwsze licencje na sprzedaż i uprawę medycznej marihuany. Ponad 60 przedsiębiorców otrzymało pozwolenia na otwarcie miejsc sprzedaży i dystrybucji konopi indyjskich, a kolejnych 18 uzyskało zgodę na jej uprawę.

W środę ruszyła sprzedaż medycznej marihuany w pierwszej klinice w historii Chicago. Ma numer 33 i zlokalizowana jest w dzielnicy Andersonville u zbiegu ulic Clark i Argyle. Mogą do niej wejść tylko klienci, którzy zostaną zarejestrowani do Medical Cannabis Pilot Program. Właściciel Kliniki 33, Zachary Zises, powiedział, że do korzystania z jej usług zarejestrowało się już 150 pacjentów. Sprzedawana tam marihuana pochodzi z plantacji w Vermont, ok. 230 mil od Chicago. Na początku stycznia otwarta zostanie druga klinika w naszym mieście, w dzielnicy Logan Square przy 2874 W. Fullerton Ave.

Osoby zainteresowane programem sprzedaży medycznej marihuany mogą znaleźć wszelkie informacje w tej sprawie na oficjalnej stanowej stronie illinois.gov.

 JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor