Czasami fakty i liczby potrafią nas zaskoczyć. Choćby to, że znacznie więcej osób umiera rocznie w wyniku użądleń pszczół i os, niż w wyniku ataków rekinów, a największym zabójcą na Ziemi są komary, odpowiedzialne za setki tysięcy zgonów rocznie. Jednak w ostatnich latach w dziedzinie lotnictwa cywilnego to pociski rakietowe stają się największym zagrożeniem dla pasażerów.
Pociski stały się najczęstszą przyczyną śmierci pasażerów linii lotniczych. W ostatniej dekadzie odnotowano ponad 500 ofiar takich incydentów, z czego najnowszym przypadkiem jest katastrofa lotu Azerbaijan Airlines, który, jak zostało już potwierdzone, został zestrzelony przez Rosję w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Atak w Kazachstanie, do którego doszło w środę i który pochłonął życie 38 osób, to trzeci duży przypadek zestrzelenia samolotu pasażerskiego od 2014 roku – wynika z danych Aviation Safety Network (ASN), organizacji non-profit monitorującej incydenty w przestworzach.
Według raportu „The Wall Street Journal”, łączna liczba 512 ofiar ataków rakietowych znacznie przewyższa liczbę ofiar innych przyczyn katastrof lotniczych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Najnowszy atak jest drugim takim incydentem z udziałem Rosji. Poprzedni przypadek dotyczy ataku przeprowadzonego przez Iran na samolot Ukraine International Airlines, co uwypukla chaos panujący na Bliskim Wschodzie i we Wschodniej Europie.
Strącanie cywilnych samolotów pasażerskich wydawało się reliktem czasów zimnej wojny. Pierwszy znany przypadek miał miejsce w 1983 roku, gdy samolot Korea Air Lines został zestrzelony po wtargnięciu w zabronioną przestrzeń powietrzną Związku Radzieckiego, co pochłonęło 269 ofiar. Pięć lat później amerykański okręt marynarki wojennej przypadkowo zestrzelił irańskiego Airbusa nad Zatoką Perską w czasie wojny iracko-irańskiej, zabijając 290 osób.
Przez niemal trzy dekady nie odnotowano podobnych incydentów, aż do 2014 roku, kiedy to lot Malaysia Airlines 17 został zestrzelony przez siły wspierane przez Rosję, co doprowadziło do śmierci wszystkich 283 pasażerów i 15 członków załogi. Była to najbardziej tragiczna katastrofa lotnicza z udziałem pocisku w historii. Sześć lat później irański Islamic Revolutionary Guard wystrzelił pociski ziemia-powietrze w kierunku samolotu Ukraine International Airlines lecącego z Teheranu do Kijowa, zabijając wszystkie 176 osób na pokładzie. Teheran początkowo zaprzeczał swojemu udziałowi, ale później przyznał, że pociski zostały wystrzelone omyłkowo, biorąc samolot za amerykański pocisk manewrujący w czasie podwyższonego stanu gotowości.
Śmierci spowodowane atakami rakietowymi znacznie przewyższają liczbę ofiar najbardziej tragicznych katastrof lotniczych ostatniej dekady, w tym dwóch wypadków samolotów Boeing 737 MAX z 2019 roku, w których łącznie zginęło 346 osób.
Według danych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ONZ liczba zgonów w lotnictwie cywilnym w 2023 roku spadła do zaledwie 17 na miliard pasażerów, w porównaniu z 50 na miliard pasażerów rok wcześniej.
rj