Policja stanowa Illinois (ISP) twierdzi, że w tym roku automatyczne czytniki tablic rejestracyjnych pomogły w dochodzeniach w sprawie strzelanin międzystanowych w 82% przypadków. Liczba ta wynosi 100%, gdy chodzi o śmiertelne strzelaniny.
„Wykorzystanie automatycznych czytników tablic rejestracyjnych zmieniło zasady gry w dochodzeniach w sprawie strzelanin na drogach międzystanowych, a także porwań i kradzieży pojazdów” – powiedział dyrektor ISP Brendan F. Kelly. „Dostarczają nam one ważnych wskazówek dla naszego dochodzenia, umożliwiając monitorowanie wydarzeń bezpośrednio poprzedzających strzelaninę i następujących po niej, aby zidentyfikować zaangażowany pojazd. Czytniki tablic rejestracyjnych to nieocenione narzędzie, które pomaga nam w identyfikowaniu podejrzanych o przestępstwa z użyciem przemocy”.
Większość czytników (ALPR) zainstalowano wzdłuż głównych dróg w rejonie Chicago, ale cztery znajdują się w powiecie Morgan. W tym roku instalacje planowane są w powiatach Macon i prawdopodobnie Sangamon.
Technologia i dane wywiadowcze tych urządzeń mogą w ciągu kilku minut pomóc zidentyfikować pojazdy biorące udział w strzelaninach. Kamery wykorzystują oprogramowanie do skanowania tablic rejestracyjnych każdego przejeżdżającego samochodu, rejestrując datę, godzinę, współrzędne GPS, a nawet zdjęcia.
Dane rejestracyjne pojazdu naruszającego przepisy można następnie wprowadzić do systemu ostrzegania ALPR, a funkcjonariusze mogą potencjalnie zlokalizować ten pojazd w ciągu kilku godzin. W okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r. policja stanowa w Illinois podjęła działania egzekucyjne z wykorzystaniem ALPR w co najmniej 260 sprawach dochodzeniowych.
Przeciwnicy inwigilacji
W powiecie Cook złożono pozew, w którym oskarża się stan o stosowanie niekonstytucyjnego „systemu inwigilacji”. Przeciwnicy tego systemu twierdzą, że kamery śledzą przestrzegających prawa kierowców, co stanowi to naruszenie Czwartej i Czternastej Poprawki.
Finansowanie i instalacja ALPR jest wynikiem uchwalenia ustawy Tamara Clayton Expressway Camera Act, która została podpisana 12 lipca 2019 r. i weszła w życie 1 stycznia 2020 r. W dniu 4 lutego 2019 r. Tamara Clayton była na w drodze do pracy, kiedy została tragicznie postrzelona i zabita podczas jazdy autostradą I-57 w pobliżu Cicero Avenue. Dochodzenie w sprawie jej śmierci pozostaje w toku.
W lutym 2021 r. policja stanowa w Illinois otrzymała dotację w wysokości 12,5 mln dolarów na pokrycie kosztów prac inżynieryjnych, pozwoleń i robocizny związanych z zakupem i instalacją czytników, kontrolerów, serwerów/oprogramowania, zasilania elektrycznego i sprzętu komunikacyjnego wymaganego do instalacji systemów ALPR. ISP twierdzi, że obrazy z tych kamer nie są wykorzystywane do wykrywania drobnych wykroczeń, takich jak przekroczenie prędkości. W 2022 r. ustawa Tamara Clayton Act została rozszerzona o dodatkowe 22,5 miliona dolarów na sprzęt i instalację w kolejnych powiatach
W 2021 r. policja stanowa zainstalowała około 100 ALPR wzdłuż I-94. Do końca 2022 r. na obszarze Chicago zainstalowano 289 ALPR. W 2023 r. zainstalowano 139 dodatkowych ALPR w powiatach Champaign, Cook, Morgan i St. Clair. W 2024 r. ISP planuje instalacje tych urządzeń w powiatach Macon, Madison, Peoria, Bureau, Lake i Winnebago, a dodatkowe kamery mogą pojawić się w Boone, DeKalb, DuPage, Grundy, Henry, Kane, Kendall, LaSalle, McHenry, Rock Island, Sangamon i Will County i Lake Shore Drive w Chicago.
jm