Od blisko roku w Chicago powstaje słuchowisko pt. Na polskim Trójkącie. Premierowe odcinki pojawiają się raz w tygodniu i emitowane są w radiu Polski FM na falach 92.7FM oraz na YouTube i platformach podcastowych, w tym na Spotify i Amazon Podcasts. Naszej polonijnej sagi rodzinnej można słuchać za darmo. A dlaczego warto? O tym przeczytasz niżej.
Na polskim Trójkącie to saga rodzinna, audioserial, audionowela, słuchowisko. Jakkolwiek byśmy nie ochrzcili tego przedsięwzięcia, jest ono unikatowe. Grają w nim emigranci, aktorzy amatorzy, których zdecydowana większość nie miała wcześniej kontaktu z mikrofonem. Pomysł, by zaprosić do tego projektu niezawodowców okazał się strzałem w dziesiątkę. Udało się dzięki temu wydobyć autentyczność i ogromny entuzjazm. Niektórzy bohaterowie mówią terytorialną gwarą, a wszyscy posługują się ponglishem, czyli językiem właściwym polskim emigrantom.
Ania Włoch i Piotr Kukuła odtwarzają w słuchowisku małżeństwo Jackowskich
Wszystkie wątki słuchowiska obracają się wokół dwóch par: Agnieszki i Krzysztofa Jackowskich (Ania Włoch i Piotr Kukuła) - i tak zwanego “chicagowskiego małżeństwa” - Majki Miłosierskiej i Piotra Świętocha (Anna Czerwińska i Tadeusz Wiczkowski). Ale mamy także matkę Agnieszki Krystynę (Renata Romanek), jej boyfrienda Johna Koisa (Wojciech Dorula), przyjaciół, znajomych, sąsiadów oraz żyjące w Polsce rodziny bohaterów. I uwierzcie nam - ten zespół ma wielką moc.
O czym jest słuchowisko? O nas, o naszym życiu na emigracji, o związkach formalnych i nieformalnych, o pozostawionych w Polsce rodzinach, o dylematach powrotów, o problemach małżeńskich i wychowawczych, o osiągnięciach i uzależnieniach naszych dzieci, o radościach i smutkach. Samo życie…
Aktorzy, twórcy i realizatorzy audioserialu "Na polskim Trójkącie"
Akcja słuchowiska osadzona jest w Chicago, ale niektóre odcinki rozgrywają się w Sarasocie, w Nowym Jorku, w Denver, a nasi bohaterowie regularnie kontaktują się ze swoimi najbliższymi w Londynie, Tarnowie, w Gdyni, w Białymstoku, na Podhalu i na Śląsku.
Tytuł słuchowiska nawiązuje do Polish Triangle - historycznej nazwy dawnej polskiej dzielnicy w Chicago, gdzie na początku XIX w. trafiali osiedlający się w Chicago polscy emigranci. Dziś już ich tam nie ma, ale dowodem obecności Polaków w tej części miasta jest kościół pw. Trójcy Świętej, a jego okolica nazywana jest ciągle Trójcowem lub Polskim Trójkątem - od zbiegu ulic Milwaukee, Ashland i Division. Został więc trójkąt, który ma w słuchowisku także obyczajowe znaczenie, a czym jest trójkąt małżeński nikomu tłumaczyć nie trzeba.
Autorkami pisanego na bieżąco scenariusza są dwie dziennikarki, od lat mieszkające i pracujące w Chicago, Małgorzata Błaszczuk i Ewa Uszpolewicz-Figurski. Muzykę do słuchowiska napisał znakomity polski muzyk mieszkający w Chicago, Jan Zieńko, autorem słów jest Piotr Kukuła, piszący teksty do teatru kierowanego przez Agatę Paleczny. Piosenkę, która jest czołówką słuchowiska, wykonała świetna wokalistka Ania Włoch.
Główni bohaterowie słuchowiska, wokół których rozgrywa się akcja. Od lewej: Piotr Kukuła, Ania Włoch, Tadeusz Wiczkowski, Anna Czerwińska, Renata Romanek, Mateusz Zleczewski
Napływają do nas wiadomości od słuchaczy z Polski, Anglii, Niemiec, a nawet z Australii i Kataru. Tym samym możemy przypuszczać, że słuchowisko na “Na polskim Trójkącie” obiega cały świat, promuje je także Agata Młynarska.
Premierowe odcinki pojawiają się regularnie w każdą niedzielę na YouTube (YouTube/WydawnictwoEvergreen), na stronie Wydawnictwa Evergreen (www.WydawnictwoEvergreen.com) oraz w radiu Polski FM 92.7 9 o godz. 9.30 i 16.30.
Małgorzata Palka i Wojciech Dorula w czasie nagrań kolejnych odcinków słuchowiska
Czy nasza radiowa saga ma szansę stać się amerykańskimi Matysiakami? Ze stażem tych ostatnich trudno się mierzyć, ale ciągle rosnąca liczba słuchaczy “Na polskim Trójkącie” ewidentnie zapowiada sukces, bo przecież ta osadzona TU i TERAZ historia rodziny Jackowskich jest w gruncie rzeczy O NAS SAMYCH.
Tutaj znajdziesz wszystkie odcinki słuchowiska (zeskanuj poniższy kod):