20 września 2023

Udostępnij znajomym:

Większość ludzi uważa, że angielska „muffinka” musi pochodzić z Anglii, ale tak naprawdę została wynaleziona w Ameryce w 1894 roku. I tak naprawdę mieszkańcy za oceanem nawet nie słyszeli o tym podstawowym produkcie śniadaniowym aż do lat 90. XX wieku, kiedy po raz pierwszy została ona wyeksportowana do Wielkiej Brytanii z USA. Brytyjczykom jednak należy się pewne uznanie, ponieważ wynalazcą był brytyjski imigrant – Samuel Bath Thomas – który stał się obywatelem USA.

Pan Thomas najpierw pracował w piekarni chlebowej w Nowym Jorku, a później otworzył własną piekarnię, w której stworzył „grzankę tostową” – wersję angielskiej bułki, która była bardziej płaska, chrupiąca na zewnątrz i miękka w środku, dzielona widelcem, a przede wszystkim pieczona na patelni.

Technika przygotowania ciasta przez Thomasa pozwoliła zachować „zakątki”, czyli wspaniałe kieszenie powietrzne, gromadzące wszystkie pyszne dodatki – masło, dżem, serek śmietankowy, które stanowią później ucztę dla języka. Prawdziwi miłośnicy tego wypieku wiedzą, że nie powinno się kroić angielskiej muffinki nożem; wystarczy nakłuć ją wokół widelcem i rozdzielić na dwie części.

Po paru latach Thomas otworzył drugą piekarnię w innej dzielnicy Nowego Jorku i wieść o „dziwnych tostach z patelni” szybko się rozeszła. Eleganckie hotele zaczęły podawać je jako bardziej ekskluzywną alternatywę dla tostów, a wkrótce potem cała Ameryka przyjęła angielską muffinkę. Obecnie jest ostoją amerykańskiej kuchni śniadaniowej. Restauracje, nagradzani szefowie kuchni, a i sieci nienajzdrowszego jedzenia włączyły do swoich menu angielskie babeczki. „Bułka z patelni” stała się powszechną, a różne jej wersje smakowe zaspokajają wymagania wszystkich amatorów porannych tostów. Podobno najlepiej smakują z jajkiem po benedyktyńsku, stanowiąc z różnymi dodatkami śniadanie godne bogów. Popieram tę opinię – lubię bardzo nawet w prostszej wersji z jajkiem sadzonym i boczkiem.

Od samego początku marka Thomas była sprzedawana wielokrotnie. W 1922 roku, po śmierci Samuela Bath Thomasa, do rodziny włączono S.B. Thomas, Inc. W 1926 roku zarejestrowali znak towarowy „Thomas”. W 1970 roku firmę przejął CPC, konglomerat spożywczy; w 1998 roku zmieniono nazwę na Best Foods (znaną z majonezu i innych smarowideł). Niedawno była własnością George Weston Bakeries, jednostki operacyjnej George Weston Ltd., która na początku 2009 roku sprzedała ją amerykańskiej spółce zależnej od meksykańskiej firmy piekarniczej Bimbo Bakeries USA. Oprócz marki Thomas, Bimbo jest także właścicielem innych znanych marek, takich jak Entenmann's, Ball Park, Oroweat i Sara Lee.

Wprawdzie Thomas English Muffins są niezwykle popularne i można je zakupić w każdym sklepie amerykańskim bez względu na ich wielkość, lepiej je przygotować w domu, po wystudzeniu ich nadmiar zamrozić i wieczorem wyjmować do nocnego rozmrożenia i porannego przygotowania wybornych tostów.

Wegańskie angielskie muffins

w połączeniu z masłem wegańskim, masłem orzechowym lub migdałowym, awokado ze szpinakiem, humusem i suszonymi pomidorami bądź wegańskim białym serkiem i podpiekanymi orzechami lub ziarnami – smakują wyśmienicie.

Składniki:

  • 0,5 szklanki niesłodzonego mleka migdałowego/sojowego
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
  • 1,25 łyżeczki aktywnych suszonych drożdży
  • 0,75 ciepłej wody (110°F/45°C)
  • 2 łyżki niesolonego wegańskiego masła
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżki mąki do podsypania przy wałkowaniu ciasta

Przygotowanie:

- Przygotować wegańską „maślankę”; wymieszać mleko migdałowe/sojowe z octem jabłkowym, dodać wegańskie masło i wstawić na 30 sekund do mikrofalówki lub podgrzać do rozpuszczenia się masła na kuchence. Odstawić na 10 minut do schłodzenia, dodać cukier i drożdże. Odstawić na około 10 minut, kiedy drożdże zaczną „pracować”, a mikstura stanie się bardziej kremowa.

- Mąkę i sól przesiać do dużej miski miksera, dodać rozczyn drożdżowy, wymieszać (4/5 minut). Miskę przykryć ściereczką i odstawić na około 2 godziny do podwojenia objętości ciasta.

- Stolnicę/blat/dużą blaszkę przykryć papierem do pieczenia. Lekko podsypać mąką, wyłożyć ciasto, lekko rozwałkować (na grubość 0,5 in/1 cm), wyciąć foremką lub szklanką bułeczki, przykryć i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na około 40 minut.

- Podgrzać patelnię (średnio), smażyć bułeczki na suchej patelni po 5-6 minut z każdej strony.

Drobne uwagi do przepisu:

- niestety, nie można przygotować bułeczek bezglutenowych, wszak nie ma dobrego zamiennika mąki pszennej. Można ograniczyć gluten używając mąki orkiszowej, licząc się ze zmianą smaku produktu końcowego.

- regularne English muffins przygotowujemy w taki sam sposób, z drobnymi zmianami w składnikach: 2,5 szklanki mąki (355 gram), 0,25 łyżeczki drożdży instant, 0,25 łyżeczki soli, 2/3 szklanki (142 ml) mleka, 0,5 szklanki ciepłej wody, 1 łyżka masła. Część mąki można zastąpić mąką razową, można też dodać łyżeczkę cukru brązowego i garść rodzynek… Smacznego!

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor