09 sierpnia 2016

Udostępnij znajomym:

W piątek 29 lipca administracja Baracka Obamy wydała wyczekiwany przez imigrantów przepis końcowy poszerzający program “provisional waiver” o wszystkie inne kategorie sponsorowania przez pracę i rodzinę dla osób, które mogą starać się o waiver “przebaczenie” przez małżonka lub rodzica obywatela lub rezydenta USA. Przepisy te wchodzą w życie pod koniec bieżącego miesiąca (29 sierpnia 2016). Otwiera to drogę do otrzymania pobytu stałego wielu imigrantom, którzy są sponsorowani, ale będąc nielegalnie w USA, nie mogli do tej pory swojego procesu dokończyć. Teraz będą mogli, pod warunkiem, że mają małżonka lub rodzica, który jest obywatelem lub legalnym rezydentem USA (posiadaczem zielonej karty).

Na czym polega provisional waiver

Amerykańskie biuro imigracyjne opublikowało 3 stycznia 2013 nowe przepisy imigracyjne, wprowadzające tzw. provisional waiver. Waiver jest procedurą przebaczenia wykroczeń, które stają na drodze do starania się o pobyt stały. Provisional waiver dotyczy imigrantów, którzy pomimo tego, że są sponsorowani na pobyt stały, nie mogą starać się o pobyt stały w USA ze względu na swój nielegalny status lub sposób, w jaki do USA wjechali. Takie osoby, jeśli nie mają protekcji ustawy 245 (i), muszą po uaktualnieniu swej petycji wyjeżdżać z USA i starać się o pobyt stały przez konsulat amerykański w swoim kraju. Problem jednak polega na tym, że wyjeżdżając ze Stanów Zjednoczonych po nielegalnej obecności narażają się na zakazy powrotu. Zakazy powrotu są dwojakiego rodzaju: trzyletni, jeśli nielegalna obecność w USA przekroczyła 180 dni, ale wynosiła mniej niż rok, lub dziesięcioletni zakaz, jeśli nielegalna obecność w USA trwała dłużej niż 1 rok. 

Zakaz powrotu może być przebaczony, jeśli aplikant udowodni, że rozłąka z rodziną byłaby “olbrzymią i niespotykaną krzywdą” dla małżonka lub rodzica, który jest obywatelem USA lub rezydentem USA. O taki waiver, do tej pory w takich przypadkach aplikant starał się poza granicami, już po odbyciu interview w konsulacie amerykańskim. Wtedy dopiero - już po interview, aplikacja o waiver wędrowała z konsulatu do biura imigracyjnego i po kilku miesiącach procesowania biuro imigracyjne wydawało decyzję, czy aplikant będzie mógł wrócić do USA od razu, czy musi odczekać swój zakaz powrotu. Niewiele osób korzystało ze starej procedury głównie, dlatego, że wyjazd był ryzykiem, ponieważ nie wiadomo było, czy aplikacja o waiver zostanie zatwierdzona. 

Nowe prawo zmienia ten proces w ten sposób, że aplikacje o waiver będzie można złożyć ZANIM wyjedzie się z USA na interview w konsulacie w swoim kraju. Jeśli aplikacja taka jest przyznana przed wyjazdem, to aplikant ma pewność, że wróci na wizie imigracyjnej od razu po odbyciu interview w konsulacie. Ten nowy system po pierwsze eliminuje niepewności związane z powrotem, po drugie powoduje, że rozłąka z rodziną spowodowana wyjazdem jest krótka, zaledwie 2-3 tygodnie. 

Program provisional waiver jest wielkim sukcesem. Prawidłowo przygotowane waivery przyznawane są chętnie. Nie mieliśmy jeszcze przypadku w kancelarii, aby osoba z przyznanym waiverem miała jakiekolwiek problemy z powrotem do USA. A takie osoby wracają już jako legalni rezydenci USA.

Nowy proces dotyczył jednak do tej pory tylko kategorii tzw. immediate relatives, tzn. małżonków, nieletnich dzieci i rodziców obywateli USA, którzy starali się o waiver na podstawie krzywdy dla swoich małżonków lub rodziców obywateli USA. Teraz jednak został on poszerzony o wszystkie kategorie sponsorowania przez rodzinę i pracę, a o waivery starać się będzie można na podstawie krzywdy dla małżonków lub rodziców, którzy są albo obywatelami albo rezydentami USA.

Osoby takie, zanim wystąpią o provisional waiver, muszą złożyć i mieć zatwierdzoną petycję imigracyjną sponsorowania I-130 przez rodzinę lub I-140 przez pracę. Petycja ta musi również być już przetransferowana do Departamentu Stanu zanim aplikacja o provisional waiver może być złożona. Dopiero wtedy można złożyć aplikację o provisional waiver. Taka aplikacja musi udowodnić, że małżonek lub rodzic aplikanta, który jest obywatelem lub rezydentem USA, doznałby “olbrzymiej i niespotykanej krzywdy”, jeśli aplikant miałby odbyć 3 lub 10-letni zakaz pobytu w Stanach. Jeśli aplikacja o waiver będzie zatwierdzona, to trafi ona do akt aplikanta, które przesłane będą do konsulatu USA w danym kraju na interview. Konsul będzie więc widział, że nielegalna obecność aplikanta została mu przebaczona i że można mu od razu wydać wizę imigracyjną. 

Przed złożeniem petycji o waiver trzeba najpierw złożyć petycję I-130 lub I-140, albo jeśli była już złożona, przetransferować ją do Departamentu Stanu do National Visa Center, bądź jeśli już tam jest, to trzeba ją czasem uaktualnić. Warto skontaktować się z prawnikiem imigracyjnym jak najszybciej, bo waivery będzie można składać już od 29 sierpnia. Biuro imigracyjne wydaje w tym celu nowy formularz imigracyjny, który dostępny będzie od tej właśnie daty.

Jeszcze kilka uwag. Na provisional waiver kwalifikują się tylko osoby, których jedynym przewinieniem prawnym jest nielegalna obecność. Jeśli aplikant ma na swoim koncie inne przewinienia, np. poważne kryminalne lub oszustwo imigracyjne, to osoba taka nie kwalifikuje się na provisional waiver, musi więc o waiver starać się poza USA wedle starych przepisów.

O provisional waiver mogą również starać się osoby, które są obecnie w procedurze deportacyjnej, ale pod warunkiem, że na wniosek prokuratora lub decyzją sędziego imigracyjnego ich sprawa zostanie zawieszona tzw. administrative closure, aby pozwolić im o taki waiver wystąpić. Również niektóre osoby, które mają juz nakaz deportacyjny, będą mogły z tego provisional waiver skorzystać.

Kilka (z wielu) przykładów, kogo to nowe prawo dotyczy

Aplikanta sponsoruje matka obywatelka. Będzie mógł wystąpić o waiver po uaktualnieniu się petycji i odbyć interview w Polsce.

Żona rezydentka złożyła petycję na męża. Jak tylko petycja się uaktualni (a to w tej kategorii trwa tylko kilka miesięcy), można składać o provisional waiver.

Żonaty aplikant ma matkę rezydentkę. Skoro jest żonaty, matka rezydentka nie może go sponsorować dopóki nie zrobi obywatelstwa, a to długo by trwało. Aplikant taki może jednak wystąpić o sponsorowanie przez pracę, które obecnie trwa zaledwie 1-1.5 roku, a następnie starać się o waiver na podstawie krzywdy dla swojej matki rezydentki USA.

Aplikant ma siostrę obywatelkę USA, która już od wielu lat go sponsoruje. Siostra obywatelka może wystąpić o pobyt stały dla rodzica (trwa to krócej niż rok), a następnie aplikant może dokończyć sponsorowanie przez siostrę starając się o waiver przez matkę, która dopiero co stała się rezydentką USA.

Jeśli mają państwo dodatkowe pytania dotyczące sprawy poszerzonego waivera, proszę dzwonić do naszej kancelarii.

Agata Gostynska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
(312) 644-8000
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor