----- Reklama -----

LECH WALESA

23 kwietnia 2025

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Chicago znalazło się w czołówce miast o najgorszej jakości powietrza w Stanach Zjednoczonych – wynika z najnowszego raportu American Lung Association (ALA). Według opublikowanego w środę raportu „State of the Air 2025”, obszar metropolitalny Chicago uplasował się na 15. miejscu pod względem zanieczyszczenia smogiem, czyli tzw. ozonem przyziemnym. To spadek względem poprzednich dwóch lat, kiedy Chicago zajmowało odpowiednio 17. miejsce.

W ostatnich latach zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez człowieka zmniejszyło się — ale ogólne zanieczyszczenie powietrza pogarsza się, częściowo z powodu pożarów lasów, które rozprzestrzeniają smog w całym kraju, zgodnie z nową analizą.

Autorzy raportu mówią o „niepokojącym odwróceniu” dotychczasowego trendu. „Lata skutecznych działań ograniczających emisje z transportu, energetyki i przemysłu przyczyniły się do spadku poziomu ozonu w większości kraju od 2000 roku” – czytamy w analizie opartej na danych Agencji Ochrony Środowiska z 2023 roku. „Niestety, jak pokazuje rok 2023, jeden zły sezon pożarowy może tymczasowo zniweczyć te postępy, stwarzając nowe wyzwania i zwiększając ryzyko zdrowotne dla społeczności”.

Chicago w czołówce najbardziej zanieczyszczonych metropolii

Oprócz 15. miejsca w rankingu dotyczącym smogu, Chicago wypadło słabo także pod względem pyłów zawieszonych (tzw. cząstek PM2.5). W tej kategorii miasto zajęło 19. miejsce w kraju – również gorzej niż rok i dwa lata wcześniej, kiedy było odpowiednio na 22. i 24. pozycji.

Najwięcej miast z wysokim poziomem zanieczyszczenia znajduje się w Kalifornii – 9 z 25 najgorszych lokalizacji. Los Angeles zajęło pierwsze miejsce pod względem zanieczyszczenia ozonem.

Smog, czyli technicznie rzecz biorąc zanieczyszczenie ozonowe, powstaje wskutek reakcji chemicznych zanieczyszczeń emitowanych przy spalaniu paliw kopalnych – benzyny, oleju napędowego, węgla i gazu ziemnego – w obecności światła słonecznego. Im więcej słońca, tym więcej ozonu tworzy się w atmosferze.

Raport wskazuje, że zmiany klimatyczne pogarszają sytuację, prowadząc do ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczeń. „Więcej dni z wysokim poziomem ozonu i nagłych wzrostów pyłu zawieszonego związanych z upałami, suszami i pożarami naraża miliony ludzi na ryzyko i utrudnia pracę stanów i miast w walce z zanieczyszczeniem powietrza” – ostrzegają autorzy.

Kristina Hamilton, dyrektorka ds. rzecznictwa w Illinois z ramienia American Lung Association, powiedziała w wywiadzie, że raport podkreśla konieczność intensyfikacji działań na rzecz czystego powietrza. Głównym źródłem zanieczyszczeń w Chicago jest transport – ograniczenie emisji z pojazdów mogłoby przynieść znaczną poprawę, szczególnie dla ubogich społeczności żyjących w pobliżu obszarów przemysłowych.

„Jeśli ograniczymy emisje związane z ciężkim ruchem drogowym, spalinami z ciężarówek i przewozami towarowymi, przyniesie to ogromne korzyści dla jakości powietrza” – powiedziała Hamilton w rozmowie z mediami.

ALA apeluje do władz stanowych o przyjęcie bardziej rygorystycznych norm emisji dla pojazdów, zwłaszcza w zakresie emisji spalin z rur wydechowych.

Inne ważne wnioski z raportu:

  • Aż 46% Amerykanów – czyli około 156 milionów osób – mieszka w miejscach, które uzyskały „niedostateczny” wynik w ocenie jakości powietrza ze względu na wysokie poziomy ozonu lub pyłu zawieszonego. To o 25 milionów więcej niż rok wcześniej i najwięcej w ciągu ostatnich 10 lat.
  • Illinois odnotowało jeden z największych wzrostów zanieczyszczenia ozonem między latami 2020–2022 a 2021–2023.
  • Powiat Cook (obejmujące m.in. Chicago) otrzymał ocenę „F” za liczbę dni z wysokim poziomem ozonu w latach 2021–2023 – odnotowano 52 dni oznaczone kolorem pomarańczowym i 6 dni czerwonych (bardzo niebezpiecznych).
  • Jednym z jaśniejszych punktów w stanie okazał się region Peoria, który znalazł się na 23. miejscu wśród najczystszych miast USA pod względem krótkoterminowego zanieczyszczenia pyłem zawieszonym.

Raport podkreśla, że mimo wcześniejszych sukcesów w walce z emisjami przemysłowymi i transportowymi, nowe wyzwania – przede wszystkim zmiany klimatyczne i rosnąca liczba pożarów – grożą cofnięciem lat postępu. Szczególnie zagrożone są społeczności narażone na kontakt z wieloma źródłami zanieczyszczeń, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Chicago.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor