23 kwietnia 2024

Udostępnij znajomym:

Wniesiony właśnie pozew ma na celu zakończenie wieloletniej praktyki stosowanej przez powiaty stanu Illinois, gdy prywatna nieruchomość sprzedawana jest za niezapłacone podatki. Według ubiegłorocznego przeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych praktyka ta jest niezgodna z konstytucją.

„Władze powiatów w całym Illinois od dziesięcioleci nielegalnie przejmują wartość nieruchomości od podatników w całym stanie Illinois” – mówi Daniel Suhr, prawnik z kancelarii Hughes & Suhr z siedzibą w Chicago, która złożyła pozew. „Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wyraźnie powiedział to w swojej decyzji, a nasz pozew jest próbą zjednoczenia ofiar tej niekonstytucyjnej polityki”.
Stawką są potencjalnie setki milionów dolarów, które właściciele nieruchomości tracą, gdy powiat sprzedaje prywatne domy lub nieruchomości komercyjne w zamian za zaległe podatki. W badaniu przeprowadzonym przez Pacific Legal Foundation oszacowano, że w latach 2014–2021 właściciele nieruchomości w 11 powiatach Illinois stracili w sumie około 300 milionów dolarów, gdy ich nieruchomości zostały sprzedane w związku z długiem podatkowym.

„To kradzież kapitału” – powiedział Suhr.

Sprawa, wniesiona 10 kwietnia w Południowym Okręgu Illinois, jest następstwem podobnej, wniesionej w listopadzie ubiegłego roku w Okręgu Północnym, który obejmuje obszar Chicago. Obydwa są następstwem decyzji Sądu Najwyższego z maja 2023 r., w której stwierdzono, że konstytucja Stanów Zjednoczonych zabrania rządowi odbierania czyjejś własności i czerpania z niej zysków. Piąta Poprawka zabrania „wykorzystywania własności prywatnej do użytku publicznego bez odpowiedniego odszkodowania”.

Sprawa dotyczyła zajęcia domu w Minneapolis w związku z niezapłaconymi podatkami. W rezultacie legislatura Minnesoty zgodziła się zapłacić 109 milionów dolarów w ramach ugody w pozwie zbiorowym. Stan rozważa także nowe przepisy, które przyznałyby właścicielom nieruchomości prawo do żądania pozostałości z zysku po sprzedaży i odliczeniu długu podatkowego.
Według Pacific Legal Foundation Illinois jest jednym z 12 stanów, w których powiaty dopuszczają się „kradzieży kapitału” poprzez sprzedaż długów podatkowych.

Przepada wszystko

Kiedy właściciel nieruchomości w Illinois zalega z płatnością podatku od nieruchomości, a powiat przejmuje nieruchomość, "obejmuje to całą wartość nieruchomości, a nie tylko wartość należnych podatków" – czytamy w pozwie. Wartość dodatkowa, czyli kwota kapitału pozostałego po zaspokojeniu zaległości wobec powiatu „nigdy nie jest zwracana byłemu właścicielowi”.

Powiaty bronią się

Tłumaczą, że na sprzedaży nieruchomości z długiem podatkowym powiat nie osiąga zysków, a jedynie odzyskuje zaległe podatki.
Chodzi o to, że to inwestor odkupuje za koszt niezapłaconych podatków taką nieruchomość, i to on zbiera "nadwyżkę wartości", czyli kapitał pozostający w takiej nieruchomości.
Prawnicy jednak wyjaśniają, że firmy zajmujące się inwestycjami nie przejmują nieruchomości, bonie mają takiej władzy, ale to powiaty są uprawnione do wydania aktu odbierającego czyjąś własność i przekazującego ją komuś innemu.
„Ludzie, którzy mają trudności z poruszaniem się w skomplikowanych systemach urzędowych, zalegają z podatkami i w rezultacie tracą dom i związany z nim kapitał” - uważa Suhr, prawnik, który złożył drugi pozew.

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor