----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

27 marca 2025

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o rejestracji imigrantów, którą wprowadza administracja Trumpa. Jest ona bazowana na podstawie starego prawa z 1940 roku, które nie było egzekwowane przez wiele dekad. Ale obecny rząd widzi to stare prawo jako narzędzie pomocne w masowych deportacjach przez stworzenie wielkiej bazy danych cudzoziemców w USA. 

Wedle tego prawa każdy cudzoziemiec powyżej 14 roku życia, który przebywa w USA dłużej niż 30 dni powinien się rejestrować w urzędzie imigracyjnym. W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, kto podlega temu obowiązkowi, generalnie są to osoby, które wjechały do USA bez inspekcji i nie składały dokumentów końcowych na pobyt stały, nie były w procedurze deportacyjnej i nie starały się o pozwolenie na pracę. Proszę zajrzeć do artykułu z poprzedniego tygodnia, aby stwierdzić, czy obowiązek rejestracji państwa dotyczy.

W tym artykule przedstawimy nowy proces rejestracji i konsekwencje prawne, jeśli ktoś się nie zarejestruje.

Administracja Trumpa proces rejestracji będzie przeprowadzać drogą elektroniczną na swej stronie internetowej. W celach rejestracji przygotowano nowy formularz G-325 R (Biometric Information Registration). Jeśli ktoś postanowi się zarejestrować, to może to zrobić tworząc na stronie uscis.gov swoje konto (online account) i wypełnić formę G-325R. Po wypełnieniu formularza biuro imigracyjne sprawdzi, czy osoba nie była już wcześniej rejestrowana (np. swoim legalnym wjazdem do USA). Jeśli jest traktowana jako wcześniej zarejestrowana, to biuro imigracyjne o tym poinformuje, i ta osoba nie będzie umawiana na odciski palców. Jeśli dana osoba nie jest uważana za wcześniej zarejestrowaną, to biuro imigracyjne umówi, po wypełnieniu formularza, na spotkanie na oddanie odcisków palców i danych biometrycznych (zdjęcie, podpis, itd.). Po oddaniu odcisków palców osoba taka będzie mogła wejść na swoje wcześniej otwarte konto w USCIS i wydrukować dokument dowodu rejestracji.

Rejestracja nie daje legalnego statusu, nie jest pozwoleniem na pozostanie w USA, jest jedynie podaniem informacji o sobie do biura imigracyjnego. Jest spełnieniem wymagania ustanowionego w 1940 roku. 

Nowy formularz rejestracji G-325R jest bardzo wnikliwy. Pyta o bardzo dokładne informacje dotyczące nie tylko osoby się rejestrującej, ale również członków jej rodziny. Pyta o obecny adres zamieszkania, telefon, media społecznościowe, poprzednie adresy, obecne zatrudnienie, historię zatrudnienia, areszty, skazania, sposób wjazdu, itd. Podanie fałszywych informacji na tym formularzu lub zatajenie informacji jest bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi deportacją i jest traktowana jako wykroczenie karne. 

Po rejestracji

Każda osoba, która ma więcej niż 18 lat, ma obowiązek noszenia przy sobie dowodu rejestracji. To dotyczy zarówno osób, które są już traktowana jako rejestrowane wcześniej, bo np. wjechały legalnie lub były w procesie deportacyjnym, jak i osób, które teraz będą się tą nową metodą rejestrować. Nieposiadanie dowodu rejestracji ze sobą grozi karą do $5 000 grzywny lub więzienia do 30 dni.

Po wypełnieniu formularza G-325R dana osoba musi informować biuro imigracyjne o zmianie w adresie w ciągu 10 dni od przeprowadzki. Niepoinformowanie o zmianie adresu stanowi wykroczenie karne, zagrożone grzywną do $5 000 lub więzieniem do 30 dni. Ale jest to również wykroczenie deportacyjne. 

Wedle prawa niezastosowanie się do wymagania rejestracji jest wykroczeniem karnym, za które grozi kara grzywny do $5 000 lub pozbawienia wolności do 6 miesięcy, lub obie.

Nie wiemy, w jaki sposób biuro imigracyjne będzie wykorzystywać informacje pobrane w czasie rejestracji. Rejestracja tworzy dla biura imigracyjnego bazę danych osób przebywających w USA nielegalnie, z którymi biuro imigracyjne nie miało jeszcze kontaktu, bo albo wjechali nielegalnie, albo nie byli w procesie deportacyjnym, albo nie złożyli jeszcze dokumentów końcowych na pobyt stały.

Jak się zachować w obliczu nowych przepisów rejestracyjnych? Najpierw trzeba sprawdzić, czy państwa rejestracja obowiązuje. Większość naszych rodaków wjechała do USA legalnie, otrzymała formularz wjazdowy I-94, i nie musi się już rejestrować. A jeśli ktoś wjechał nielegalnie, ale był w procesie deportacyjnym lub złożył końcowe dokumenty o pobyt stały, też prawdopodobnie nie ma obowiązku rejestracji, jest jeszcze kilka sytuacji, gdzie sposób wjazdu lub poprzedni kontakt z biurem imigracyjnym traktowany jest jako spełnienie obowiązku rejestracji. Szerzej wyjaśniamy to w poprzednim artykule, ale jeśli ktoś ma wątpliwości, czy dotyczy go obowiązek rejestracji, powinien skontaktować się z adwokatem imigracyjnym.

Agata Gostyńska Frakt
Adwokat imigracyjny
Tel. 312-644-8000
E-mail: agata@gostyńska.com

 

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor