Do 11 września potrwa pierwszy z sześciu etapów wyprawy dookoła świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera. Troje uczniów z liceum im. Ignacego Domeyki: Marcin Grochowski, Julia Lesiuk i Kinga Leśniewska przemierzają świat śladami tych dwóch wybitnych Polaków. 30 sierpnia w sali bankietowej Jolly Inn odbyła się konferencja prasowa trojga podróżników. Uczestnicy wyprawy oraz ich opiekunowie mówili o dotychczasowym przebiegu amerykańskiego etapu tego wydarzenia, zorganizowanego pod hasłem „Domeyko i Wagner – Dziedzictwo”. Pierwszy etap liczył 22 tysiące kilometrów. Młodzi podróżnicy odwiedzili Toronto, Chicago i Orlando. Celem tego etapu było poznanie wdowy po znamienitym żeglarzu, Mabel Wagner i spotkania ze środowiskami żeglarskimi amerykańskiej Polonii.
„Celem realizowanego przez nas projektu jest poszerzanie świadomości społecznej oraz wiedzy o dwóch wielkich postaciach, jakimi byli Ignacy Domeyko – polski geolog, obrońca praw Indian, reformator szkolnictwa i górnictwa w Chile oraz Władysław Wagner, pierwszy Polak, który opłynął kulę ziemską jeszcze przed drugą wojną światową i był prekursorem rozwoju Brytyjskich Wysp Dziewiczych” – powiedział koordynator wyprawy Marcin Grochowski, absolwent Liceum im. Ignacego Domeyki działający w grupie młodzieży zrzeszonej w Telewizji Szkolnej „Ignaś”, która patronuje przedsięwzięciu. Młodzież zajmuje się również działalnością charytatywną. W jej ramach zebrali ponad tysiąc polskich książek o wartości 16 tysięcy złotych, które przekazali do placówek szkolnych na Litwie. Zrealizowali dwa projekty filmowe. W 2015 roku powstał pełnometrażowy film „Skarb Domeyki”, na którym dwójka studentów podróżników przedstawia historię słynnego geologa. Drugim równorzędnym projektem był film „Śladami Wagnera” zrealizowany w 2016 roku podczas wyprawy po Morzu Karaibskim na pokładzie Zjawy IV – kontynuatorki trzech jachtów kapitana o tej samej nazwie. Młodzież nakręciła również film o Polsce w języku hiszpańskim i angielskim, w którym opowiada o ojczyźnie Wagnera i Domeyki. W bieżącym roku w związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski rozpoczęli nowy projekt „Etapowa Wyprawa Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera. Kończy się pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Kolejne etapy to wyprawy do Europy Środkowo-Wschodniej, Ameryki Południowej, Europy Zachodniej, Australii i Oceanii oraz na Karaiby. Całość projektu rozłożona jest na cztery lata.
Gościem czwartkowej konferencji był znakomity polonijny żeglarz Krzysztof Kamiński, który na jachcie „Husaria” wraz z 14-osobową załogą wygrał w tym roku klasę 02 w 110. edycji największych śródlądowych regat na świecie z Chicago na wyspę Mackinac. Polonijni żeglarze w pokonanym polu pozostawili wiele młodszych i bardziej nowoczesnych jachtów. Na starcie stanęło 288 jednostek, z których 65 nie osiągnęło mety, co najlepiej świadczy o klasie trudności tegorocznych regat. W spotkaniu uczestniczyli również: konsul generalny RP Piotr Janicki, opiekun amerykańskiej wyprawy Zbigniew Jarząbek, komandor Polish Yacht Club Marzena Oberski, wicekomandor Joseph Conrad Yacht Club w Waukegan Janusz Klupiec oraz część załogi jachtu „Husaria”. Za zaangażowanie żeglarskich wolontariuszy w przyjęcie członków wyprawy dziękowała organizatorka konferencji i współorganizatorka pobytu Halina Spiżewska. Konferencję prowadziła Agnieszka Topolska.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP