----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

31 stycznia 2023

Udostępnij znajomym:

Od dziesięcioleci przemysł tytoniowy krytykowany był za marketing szkodliwych produktów nikotynowych w sposób atrakcyjny dla dzieci i młodzieży, w wyniku czego coraz więcej miast i stanów wprowadziło zakazy sprzedaży aromatyzowanych wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów.

Teraz, gdy kolejne sklepy z konopiami indyjskimi powstają w całym kraju, te same obawy narastają w związku z pakowaniem i sprzedażą aromatyzowanej marihuany, która zdaniem krytyków może zachęcić dzieci do spożywania produktów oznaczonych jako „szalone mango” czy „brzoskwiniowy sen”.

„Powinniśmy wyciągnąć doświadczenia z rynku nikotynowego i z pewnością opowiadałabym się za tym, abyśmy zwracali podobną uwagę na produkty z konopi indyjskich pod względem ich atrakcyjności dla młodzieży” - powiedziała Katherine Keyes, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Columbia, która obszernie opisała problem wzrostu używania marihuany wśród młodzieży.

„Jeśli przejdziesz teraz przez aptekę z konopiami, to prawie absurdalne jest, jak wiele opakowań i produktów wygląda jakby skierowane były do młodzieży”.

Nowy Jork, który zalegalizował rekreacyjną marihuanę w marcu 2021 r., zabrania marketingu i reklam, które „w jakikolwiek sposób wydają się przemawiać do dzieci lub osób nieletnich”.

Jednak stanowy urząd ds. zarządzania rynkiem konopi w Nowym Jorku musi jeszcze oficjalnie przyjąć zasady dotyczące etykietowania, pakowania i reklamy, które mogłyby zakazać wykorzystania postaci z kreskówek i neonowych kolorów, a także zabronić przedstawiania żywności, słodyczy, napojów, ciastek lub płatków śniadaniowych na opakowaniach – wszystko to, co - jak sugeruje agencja - mogłoby przyciągnąć osoby poniżej 21. roku życia.

„Konsumenci muszą być świadomi – rodzice muszą być świadomi – że jeśli widzą produkt, który wygląda jak inne artykuły powszechnie sprzedawane dzieciom, jest to nielegalny produkt rynkowy” – powiedziała Lyla Hunt, zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego w Office of Cannabis Management w Nowym Jorku.

Hunt niedawno natrafiła na produkt z konopi indyjskich o nazwie „Stoney Patch Kids”, który wyglądał jak popularne cukierki „Sour Patch Kids”.

Eksperci twierdzą jednak, że po ustaleniu standardów pakowania i marketingu nielegalny rynek i tak nie będzie się do nich stosował, w dalszym ciągu rozprowadzając produkty, które mogą być atrakcyjne dla najmłodszych.

Zagrożenia dla dzieci i młodzieży

Badania naukowe od dawna wykazują uzależniający charakter nikotyny i dolegliwości zdrowotne związane z paleniem tytoniu. Mniej zbadane są skutki zdrowotne wapowania, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, których ciała i narządy wewnętrzne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Podczas gdy palenie papierosów spadło wśród nastolatków i młodych dorosłych, wzrosło użycie elektrycznych papierosów i waporyzatorów.

Kilka stanów ma zakazy dotyczące większości aromatyzowanych wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów. Coraz więcej miast również wprowadza podobne ograniczenia. Ale te zasady muszą zostać rozszerzone o marihuanę - powiedziała Linda Richter z Partnership to End Addiction, która twierdzi, że kwestia ta nie została jeszcze szeroko rozwiązana.

Przemysł tytoniowy podlega większej kontroli, za to bardzo, bardzo mało zasad, przepisów, kontroli i ograniczeń dotyczy rynku marihuany” – powiedziała.

Richter dodała, że nie ma w tej kwestii standardów krajowych. Poszczególne stany często zwracają się do rządu federalnego o ustanowienie tych standardów, ale marihuana w dalszym ciągu pozostaje nielegalna na poziomie federalnym.

„To prawdziwy problem, gdy nie masz działań rządu federalnego pod względem standardów pakowania i marketingu”, aby ustalić konkretne przepisy i uniknąć atrakcyjnego marketingu dla młodych ludzi – uważa.

Grupy antynikotynowe, w tym Campaign for Tobacco-Free Kids, od dawna sprzeciwiają się przemysłowi tytoniowemu krytykując jego marketing, taki jak wykorzystywanie postaci z kreskówek do promowania swoich produktów. W ostatnich latach prowadzili kampanię przeciwko aromatyzowanym produktom nikotynowym, w tym produktom do wapowania. Ale jak dotąd takie grupy nie wzięły na celownik rynku marihuany.

Badanie opublikowane na początku tego miesiąca udokumentowało gwałtowny wzrost zatruć wśród małych dzieci, które przypadkowo zjadły produkty zawierające marihuanę. Ten wzrost liczby przypadków zbiega się ze wzrostem liczby stanów zezwalających medyczne lub rekreacyjne stosowanie marihuany. Medyczna marihuana jest obecnie zalegalizowana w 37 stanach USA, podczas gdy 21 stanów zezwala na używanie marihuany w celach rekreacyjnych.

„Kiedy mówisz o smaku truskawkowo-sernikowym, mango lub ciasteczkowo-śmietankowym, bardzo trudno jest argumentować, że są one przeznaczone dla osób starszych” – powiedziała dr Pamela Ling, dyrektor Center for Tobacco Control Research i Edukacji na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. „Ludzie, którzy uważają się za miłośników konopi powiedzieliby, że palenie aromatyzowanego produktu z konopi jest jak dodawanie keczupu do steku”.

jm

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor