----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

03 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

Fani wirtualnej rzeczywistości oraz grania na konsoli Sony mają powody do zadowolenia. Japoński producent technologiczny zapowiedział nową wersję okularów VR.

W ostatnich latach rozwój technologii wirtualnej rzeczywistości postępuje w bardzo szybkim tempie. Producenci prześcigają się w coraz nowocześniejszych i bardziej efektownych rozwiązaniach, ulepszając zarówno jakość obrazu i dźwięku, jak i podnosząc wygodę użytkowania urządzeń.

Jednym z pionierów technologii jest firma Sony, która zapowiedziała nową odsłonę swojego zestawu do wirtualnej rzeczywistości. Datą premiery ma być 22 lutego 2023 roku, a producent proponuje kilka pakietów, które będzie można kupić. Podstawowa wersja Sony PlayStation VR2 zawiera tylko zestaw słuchawkowy VR, kontrolery PS VR2 Sense do sterowania oraz słuchawki stereo. Cena pakietu ma wynieść $549.99. Niestety, by użyć nowych okularów należy posiadać konsolę PlayStation 5, ponieważ VR2 jest kompatybilny tylko z tą konsolą.

Ceny PlayStation 5 oscylują, zależnie od wersji, w granicach 400-500 dolarów. Jak łatwo zauważyć, konsola jest tańsza niż podstawowy zestaw gogli VR. Poprzednia generacja konsoli PlayStation 4 kosztowała $349.99 w momencie, gdy na rynek został wprowadzony pierwszy zestaw PlayStation VR, który również był droższy od konsoli i kosztował $399.99. Miesiąc po premierze VR Sony wprowadziło ulepszoną wersję konsoli PlayStation 4 PRO w cenie $399.99.

PlayStation VR2 będzie można kupić w przedsprzedaży już 15 listopada w sklepie internetowym Sony PlayStation w kilku krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Sony obiecuje, że osoby, które zamówiły urządzenie w przedsprzedaży, powinny otrzymać produkt w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od jego premiery.

VR2 można nabyć również w zestawie z grą Horizon Call Of The Mountain w wersji VR w cenie $599.99. W opcji znajdziemy również stację ładowania za dodatkowe $49.99.

Co nowego zaoferują okulary do wirtualnej rzeczywistości? Jedną z najciekawszych technologii zastosowanych w nowym urządzeniu jest śledzenie ruchu gałek ocznych, co ma znacznie poprawić wrażenia z użytkowania urządzenia. Za śledzenie wzroku będzie odpowiadała kamera umieszczona wewnątrz okularów, więc nie będzie potrzeby korzystania z zewnętrznej kamery PlayStation. Możemy spodziewać się również silnika umieszczonego w słuchawkach, który będzie generował wibracje zależne od tego, co dzieje się podczas rozgrywki. Imponująca jest również jakość obrazu – na każde oko dostępna jest rozdzielczość 2000x2040 pikseli oraz kąt widzenia 110 stopni. Poprawiono również dźwięk, który w nowej generacji VR wspiera technologię 3D i wzbogaca doznania o wrażenie bycia w centrum wydarzeń. Połączenie z konsolą ma odbywać się przy pomocy tylko jednego przewodu.

Chińczycy chcą podbić rynek procesorów

Głównymi producentami procesorów komputerowych są Intel oraz AMD. Ten duopol chce przerwać chińska firma Zhaoxin, która zaprezentowała dwa nowe procesory.

Chiński producent postanowił wejść pomiędzy Intela, a AMD proponując swoje jednostki, z których jedna może mieć nawet 32 rdzenie. Są to modele oznaczone nazwą KH-40000 i bazują na architekturze Yongfeng, a wykonane zostały w technologii 16-nanomilimetrowej litografii.

Ich głównym przeznaczeniem jest analiza danych o dużej objętości, takich jak filmy wideo w wysokiej rozdzielczości i ich renderowanie czy obsługa dużych baz danych wymagających wysokich mocy obliczeniowych.

Firma oferuje trzy modele procesorów: 16-rdzeniowy, 24-rdzeniowy oraz najbardziej wydajny 32-rdzeniowy. Co ciekawe, układy wyposażone są w opcję umożliwiającą łączenie ich mocy obliczeniowych, co daje nam możliwość uzyskania łącznie 64 rdzeni. Ponadto producent wprowadził możliwość overclockingu, więc można wydobyć z procesorów jeszcze więcej mocy niż jest w standardzie.

Procesory Zhaoxin wspierają do 2 TB pamięci DDR4 EEC i do 4 TB pamięci w konfiguracji z dwoma gniazdami, magistralę PCI-Express 3.0 oraz interfejsy wejścia i wyjścia USB i SATA.

Zhaoxin zapowiedział również wprowadzenie serii procesorów z czterema rdzeniami APU KX-6000G, które będą miały zintegrowaną grafikę. Ich produkcja również wykonana będzie w 16-nanometrowej architekturze. Jednym z głównych powodów, dla których warto zainteresować się produktem jest wsparcie dla ekranów w jakości Full HD (1080p), bez konieczności instalowania oddzielnej karty graficznej na płycie głównej.

Nowe procesory mają oferować nawet czterokrotnie wyższą wydajność graficzną w porównaniu do swoich poprzedników oraz zredukowanie poboru energii elektrycznej o ponad połowę. Jednostki mają pojawić się w urządzeniach już niebawem, najczęściej w komputerach typu All-In-One. Nie są jeszcze znane ceny nowych jednostek.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor