Strach i niepokój związany z wizytą u dentysty to dość częste zjawisko. Pacjent, który boi się dentysty, odwleka wizyty dentystyczne, przekłada je w nieskończoność albo zwyczajnie odwołuje.
Brak opieki stomatologicznej pociąga za sobą negatywne skutki. Należą do nich: rozwój próchnicy, rozwój licznych bakterii w jamie ustnej i utrata zębów. Strach związany z wizytą u dentysty jest najczęściej efektem nabytych w przeszłości złych doświadczeń. Kilkadziesiąt lat temu zabiegi dentystyczne były o wiele bardziej bolesne. U wielu pacjentów pozostało przekonanie, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło, a to nie jest prawdą. Należy pamiętać, że dzieci, które nie mają doświadczeń z wizyt u stomatologa, mogą przejąć strach od swoich rodziców, którzy opowiadają im o złych doświadczeniach związanych z wizytą u lekarza dentysty. Nie wolno straszyć dzieci dentystą, gdyż w przyszłości one także mogą unikać wizyt stomatologicznych.
Lęk przed wizytą u stomatologa jest często skutkiem poczucia utraty kontroli. Siedząc na fotelu dentystycznym, wiele osób ma poczucie, że są bezradne. To może być przyczyną strachu lub dyskomfortu. Dlatego ważne jest, by wybrać specjalistę, któremu ufamy i który jest nam przyjazny. Im częściej bywamy u dentysty, tym szybciej oswajamy się z sytuacją i nie dopuszczamy do zaawansowanego stanu choroby.
Jeżeli pacjent przeżywa stres, strach i niepokój przed wizytą u dentysty, to warto porozmawiać o tym z lekarzem dentystą. Badania naukowe dowodzą, że połowa sukcesu każdego leczenia to pozytywne nastawienie, zaufanie do lekarza, oraz przyjazne relacje z lekarzem. Sama wybrałam zawód lekarza, ponieważ chcę i lubię pomagać ludziom. Praca z pacjentami daje mi dużą satysfakcję. Codziennie widzę w gabinecie kilkanaście osób. Pozytywne, przyjazne nastawienie i krótka rozmowa przed zabiegiem potrafi zdziałać cuda. Wielu pacjentów przychodzi do mnie od lat. Pracujemy razem nad ich pięknym uśmiechem. Mamy przyjacielskie relacje, w których nie ma miejsca na strach czy lęk. W relacji lekarz – pacjent bardzo ważne jest zaufanie. Wybierzcie lekarza, któremu ufacie i którego lubicie.
Dentystyka XXI wieku stawia na komfort. Obecnie bardzo popularna jest dentystyka sedacyjna, zwana też dentystyką relaksacyjną. W trakcie zabiegu pacjent jest świadomy i równocześnie zrelaksowany i spokojny. Dentystyka sedacyjna to też komfort dla lekarza, który w trakcie jednego zabiegu może wykonać dużo więcej pracy.
Najczęściej stosowane są trzy rodzaje sedacji. Pierwszym z nich jest podanie pacjentowi tzw. gazu rozweselającego stosowanego w dentystyce od przeszło stu lat. Gaz rozweselający to środek uspokajający, który jest wdychany przez nos i zaczyna działać po około 20 sekundach; pacjenci odczuwają uczucie spokoju i odprężenia.
Drugą opcją jest zażycie tabletki. Lekarz podaje pacjentowi tabletkę, która działa w ciągu kilku, kilkunastu minut po zażyciu. Leki te mają właściwości amnezyjne, co powoduje, że pacjent jest świadomy w trakcie zabiegu, ale niewiele pamięta. Leki te są stosowane od dziesięcioleci, mają wymagane testy, regulacje i są w pełni bezpieczne. Trzecią opcją są leki podawane dożylnie. Stan pacjenta w trakcie zabiegu jest cały czas monitorowany. Pacjent jest spokojny, zrelaksowany i niewiele pamięta z przebiegu wizyty.
Dentystyka sedacyjna nie wywołuje skutków ubocznych. Jest fantastyczną opcją dla ludzi, którzy boją się wizyt u dentysty, odczuwają strach, niepokój i lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dzięki dentystyce relaksacyjnej pacjent może czuć się swobodnie, dbać o zęby i ułatwić leczenie lekarzowi dentyście.
Przed każdym zabiegiem dentystycznym warto skonsultować się z lekarzem i zapytać dokładnie, jak będzie przebiegał zabieg. Jeżeli myśl o zabiegu dentystycznym wywołuje niepokój i strach, należy zapytać lekarza o opcję dentystyki sedacyjnej.
Odwiedzając dentystę marzymy o pięknym, zdrowym uśmiechu, a wizyta w gabinecie dentystycznym może być przyjemna i relaksująca.
Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.