Prezydent Donald Trump podpisał w środę dekret wykonawczy, który ma na celu wprowadzenie sztucznej inteligencji (AI) do amerykańskich szkół. Choć pełna treść rozporządzenia nie została jeszcze opublikowana, dziennik The Washington Post uzyskał wgląd w jego projekt, z którego wynika, że prezydent chce, by uczniowie byli szkoleni w zakresie korzystania z AI, a szkoły współpracowały z sektorem prywatnym nad wdrażaniem tej technologii w programy nauczania.
Priorytetowe finansowanie i szkolenia
Rozporządzenie nakazuje sekretarz edukacji Lindzie McMahon priorytetowe przeznaczenie funduszy federalnych na szkolenie nauczycieli i administratorów w zakresie korzystania z AI – zarówno dla ich własnej korzyści, jak i dla celów edukacyjnych. Wdrożenie AI ma objąć wszystkie przedmioty szkolne.
Planowane jest utworzenie specjalnej grupy zadaniowej ds. edukacji w zakresie AI, która będzie zachęcać agencje federalne do współpracy z sektorem prywatnym. Celem tej współpracy ma być nauczanie uczniów podstawowej wiedzy o AI oraz umiejętności krytycznego myślenia – podał The Washington Post.
AI już obecna w klasach
Sztuczna inteligencja zyskuje coraz większe znaczenie w amerykańskich szkołach – zarówno jako narzędzie wspierające naukę, jak i źródło nowych wyzwań i zagrożeń. W ostatnich latach wiele placówek rozpoczęło współpracę z organizacjami edukacyjnymi, aby uczyć zarówno nauczycieli, jak i uczniów odpowiedzialnego korzystania z AI.
Kontrowersje i ryzyka
Rozwój AI w edukacji nie odbywa się jednak bez kontrowersji. Krytycy zwracają uwagę na ryzyko oszustw, cyberprzemocy i kwestii etycznych, które mogą towarzyszyć wykorzystaniu tej technologii w środowisku szkolnym.
To nie pierwszy krok Trumpa w kierunku wspierania rozwoju sztucznej inteligencji. W styczniu były prezydent podpisał inny dekret, który zlikwidował część regulacji dotyczących branży AI i zapewnił inwestycje w centra danych obsługujące sztuczną inteligencję.
Choć dekret dotyczący AI w szkołach wzbudza zarówno nadzieje, jak i obawy, jedno jest pewne: sztuczna inteligencja coraz szybciej zmienia sposób, w jaki uczymy się i uczymy innych.