Sos Tabasco zawdzięcza swoją nazwę papryczkom tabasco, niezbędnych do jego produkcji. Rzekomo pochodzą z meksykańskiego stanu Tabasco. To jedyny rodzaj papryczki chili, której owoce nie są suche w środku. Ich soczystość jest częścią tego, co sprawia, że sos Tabasco jest tym, czym jest. Inne, podobne, ostre sosy są zwykle wytwarzane z czerwonej papryczki cayenne.
Tradycyjna historia głosi, że sos Tabasco został stworzony przez Edmunda McIlhenny'ego, pochodzącego pierwotnie z Maryland, ale około 1840 roku przeprowadził się do Nowego Orleanu w Luizjanie, aby szukać szczęścia. Szczęście znalazł, zajmując się bankowością z wielkim powodzeniem, szczególnie w czasie wojny secesyjnej. Jednak – w efekcie końcowym - wojna i jej skutki zniszczyły jego interesy. Na jakiś czas wyjechał do Teksasu, by później przeprowadzić się do rodziny żony na Avery Island w Luizjanie.
Z tajemniczego źródła zdobył nasiona papryki tabasco i zasadził je w swoim ogrodzie na wyspie. Szybko ogród zamienił się w niewielką plantację.
Około 1867 roku McIlhenny zaczął eksperymentować z sosem z papryczek. Zmiażdżył je, zmieszał z solą występującą naturalnie na Avery Island i leżakował mieszankę przez miesiąc w garnkach, słoikach i beczkach. Na koniec zmieszał to z białym octem winnym i leżakował przez kolejny miesiąc. Tak narodził się sos Tabasco. W 1870 roku McIlhenny otrzymał patent na swój wynalazek. Zaczął go sprzedawać wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. W ciągu kilku lat sos jego receptury zawładnął całym krajem.
Jak to często bywa, popularność wiąże się z pewnymi kontrowersjami. Niektórzy twierdzą, że McIlhenny zaczerpnął swój pomysł z wcześniejszego sosu stworzonego przez przedsiębiorcę z Nowego Orleanu, Maunsel White'a. Artykuł w gazecie New Orleans Daily Delta z 26 stycznia 1850 roku zatytułowany „Pieprz” odnotował, że „Pułkownik White wprowadził słynną czerwoną paprykę tabasco [sic], najmocniejszą ze wszystkich papryk, którą uprawiał w dużych ilościach, aby zaopatrywać swoich sąsiadów i rozprowadzać ją po całym stanie”. Ponadto, jak zauważono w gazecie, „po zagotowaniu, po polaniu jej mocnym octem, zrobił z niej sos lub wywar z pieprzu, który w najbardziej skoncentrowanej formie posiada wszystkie właściwości warzywa. Jedna kropla tego sosu nada smak całemu talerzowi zupy lub innemu jedzeniu”.
White nigdy nie sprzedawał swojego sosu pieprzowego, ale jego spadkobiercy reklamowali go w sprzedaży w 1864 roku, kilkanaście miesięcy po jego śmierci jako „Skoncentrowaną esencję pieprzu tabasco [sic] Maunsel White'a”.
McIlhenny Company zaprzecza wszystkim pomówieniom. Maunsel White stworzył też inny sos, nazwany "Maunsel White's 1812 Sauce" na cześć bitwy pod Nowym Orleanem. Sos ten zawiera mieszankę win, papryk i przypraw. Rodzina White'a nadal produkuje ten sos i sprzedaje go lokalnie w rejonie Nowego Orleanu.
Jak widać na półkach sklepów spożywczych, sos Tabasco ma się dobrze, jego receptura nie uległa zmianie od 1870 roku, nawet kształt buteleczek został zachowany z lat dwudziestych ubiegłego wieku! Tylko... zamiast jednego sosu dzisiaj mamy ich dziewięć o różnych smakach.
Bloody Mary/Krwawa Mary
Bloody Mary to koktajl zawierający wódkę, sok pomidorowy i inne przyprawy, w tym sos Worcestershire, ostre sosy, czosnek, zioła, chrzan, seler, oliwki, marynowane warzywa, sól, czarny pieprz, sok z cytryny, sok z limonki i sól selerową. Wybór w dodatkach ogromny! Niektóre wersje drinka, takie jak „surf 'n turf” Bloody Mary, zawierają krewetki albo bekon jako dodatki. W Stanach Zjednoczonych ten koktajl jest zwykle spożywany rano lub wczesnym popołudniem. Jest również popularnym lekarstwem na kaca.
Składniki:
- 6 kropel Tabasco
- 2 uncje/60 ml czystej wódki
- 8 uncji/240 ml soku pomidorowego
- 1 łyżeczka soku z limonki
- 1 łyżeczka Worcestershire Sauce
- 0,25 łyżeczki chrzanu
- czarny pieprz i sól selerowa do smaku (po szczypcie)
- pałka selera naciowego
Przygotowanie:
Zmiksować z kostkami lodu (kostki lodu zawsze opcjonalnie) wszystkie składniki (bez selera), przelać do wysokiej szklanki, dołożyć naciowy seler i natychmiast serwować.
Spicy Bloody Mary Beer
To popularny drink w Wisconsin, gdzie serwuje się również Bloody Mary z małym piwem na boku.
Składniki:
- 0,5 łyżeczki Tabasco
- 0,25 szklanki soli
- 1 łyżeczka chili w proszku
- 2 łyżki soku z limonki
- 0,25 szklanki mieszanki w proszku Tabasco albo mieszanki Bloody Mary
- 1 puszka piwa
- 2 limonki, pokrojone w skrzydełka
Przygotowanie:
Wymieszać sól z chili na płaskim talerzu. Ranty dwóch wysokich szklanek posmarować kawałkami limonki, po czym zanurzyć je w mieszance. Szklanki napełnić lodem i odstawić.
W dużym szejkerze wymieszać sok z limonki, sos Tabasco, Bloody Mary Mix. Dodać piwo. Miksturę przelać do przygotowanych szklanek. Udekorować plastrami limonki.
Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.