12 września 2024

Udostępnij znajomym:

Jest takie szczególne miejsce w południowej Alasce, gdzie łączą się aż trzy duże rzeki: Susitna (co w języku Indian Atabaska znaczy "piaszczysta rzeka"), Chulitna ("trzy rzeki") oraz Talkeetna, co można przetłumaczyć jako miejsce spotkania (wód).

Tutejsi Indianie zawsze doceniali miejsca, gdzie łączą się rzeki, gdyż były - i nadal są - świetnymi węzłami komunikacyjnymi zarówno w lecie do pływania łodziami, jak i w zimie, kiedy można wykorzystać zamarznięte wody do jazdy psimi zaprzęgami. A ponadto w takich miejscach zawsze gromadziły się ogromne ławice łososi podążających późnym latem na tarliska w górnych biegach rzek. Kiedy wspomnę, że zwierzyna łowna też trzyma się blisko wody, łatwo zrozumieć, dlaczego Talkeetna jako indiańskie obozowisko istniało już od końca epoki lodowcowej, tysiące lat temu.

3 Talkeetna wita

Talkeetna wita

Talkeetna położona jest na lewym brzegu rzeki Susitna, na końcu mierzącego 20 km, "ślepego" odgałęzienia od głównej drogi Parks Highway, łączącej Anchorage z Denali i Fairbanks. Z tego też powodu nie wszyscy turyści tutaj trafiają, a szkoda, bo osada składająca się przeważnie z drewnianych budynków, jest bez wątpienia jednym z największych atrakcji Alaski - "Małe miasteczko w cieniu Wielkiej Góry", jak mawiają miejscowi!

Dzisiejsze popołudnie i całą noc spędzam wraz z grupą uczestników właśnie w Talkeetna - idealne miejsce na "doładowanie akumulatorów", na chwilę wyciszenia i wtopienia się w luzacką atmosferę charakterystyczną dla małych miejscowości zagubionych w borealnym lesie Alaski. Do Talkeetnej docierają podstarzali już hippisi, poszukiwacze przygód i wyczynowcy. Dodajmy do tego fantastyczne warunki łowienia łososi w okolicznych rzekach, spływy pontonami po Susitnej i kilka skromnych, lecz ciekawie wyposażonych pokoików muzealnych, a otrzymamy obraz nie do pominięcia w poznawaniu Alaski.

10 Stara zabudowa Talkeetna

Stare budynki w centrum

6 Tawerna w Talkeetna

Tawerna

Przed głównym skrzyżowaniem w miasteczku - gdzie szosa Talkeetna Spur łączy się z Main Street - jest drogowy znak stopu i wypełnione ziemią taczki z kwiatami i humorystycznym napisem "Welcome to beautiful downtown Talkeetna". Tuż obok znajduje się poczta, kafejki i kiosk z lodami Shirley Ice Cream, pośród których prym wiedzie czysta nirwana dla podniebienia produkowana z kwiatów wierzbówki (fireweed), symbolu alaskańskiego lata! Nieco dalej zobaczymy sklep spożywczy Nagleys, z bodajże najbardziej fotogeniczną fasadą w całej osadzie, a jeśli nie znajdziecie tam tego, co akurat chcecie kupić, to znaczy, że ten produkt z pewnością nie jest wam potrzebny! Obok funkcjonuje od niedawna godna polecenia knajpka Alaska Seafood, serwująca m.in. doskonałą zupę z owoców morza.

7 Kultowy bar w Fairview Inn Talkeetna Alaska

Kultowy bar w Fairview Inn, Talkeetna, Alaska

Po drugiej stronie ulicy znajdziemy parę dobrych restauracji i zabytkowy budynek tawerny Fairview Inn, wsławiony ugoszczeniem prezydenta Hardinga, który w 1924 jako pierwszy z przywódców Stanów Zjednoczonych odwiedził Alaskę. W tej knajpie spożył posiłek, po czym zachorował i zmarł kilka dni później. Pomimo tej smutnej historii Fairview Inn jest obecnie obleganym barem, a szklanka zmrożonego, alaskańskiego piwa Amber przy kontuarze, za którym klientów obsługuje lokalna piękność, na pewno zaspokoi pragnienia każdego smakosza. A do tego skóra grizli na suficie i malowidło z panoramą McKinleya na ścianie! W taką scenerię doskonale wplata się kilkanaście starych domów z drewnianych bali, dwie galerie fotografii i kilka sklepów z ciekawymi pamiątkami. W centrum miasteczka dominuje rozległy plac, przy którym siedząc warto obserwować lokalnych, barwnych mieszkańców, co to zjeżdżają na weekend ze swoich domostw w głębi tajgi. 

13 Talkeetna okiem ptaka

Talkeetna okiem ptaka

4 MtDenali McKinley widziany z Talkeetna

Mt Denali i McKinley widziany z Talkeetna

Kiedy pogoda dopisze, warto wybrać się na podziwiane zachodu słońca znad brzegu rzeki Talkeetna, skąd - oprócz wspomnianego MtDenali/McKinleya - widoczny jest również szczyt Mt Foraker oraz Mt Hunter. Cała trójka znana Indianom jako Ojciec, Matka i Syn. Zegar pokazuje północ, a słońce ciągle świeci poza Denali, co za czarująca "noc"!

Tekst: Andrzej Kulka

Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, m.in. w sierpniu i we wrześniu 2024 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/alaska-2024-2025-zlota-jesien-wycieczka-z-polskim-przewodnikiem/

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor