Jest takie szczególne miejsce w południowej Alasce, gdzie łączą się aż trzy duże rzeki: Susitna (co w języku Indian Atabaska znaczy "piaszczysta rzeka"), Chulitna ("trzy rzeki") oraz Talkeetna, co można przetłumaczyć jako miejsce spotkania (wód).
Tutejsi Indianie zawsze doceniali miejsca, gdzie łączą się rzeki, gdyż były - i nadal są - świetnymi węzłami komunikacyjnymi zarówno w lecie do pływania łodziami, jak i w zimie, kiedy można wykorzystać zamarznięte wody do jazdy psimi zaprzęgami. A ponadto w takich miejscach zawsze gromadziły się ogromne ławice łososi podążających późnym latem na tarliska w górnych biegach rzek. Kiedy wspomnę, że zwierzyna łowna też trzyma się blisko wody, łatwo zrozumieć, dlaczego Talkeetna jako indiańskie obozowisko istniało już od końca epoki lodowcowej, tysiące lat temu.
Talkeetna wita
Talkeetna położona jest na lewym brzegu rzeki Susitna, na końcu mierzącego 20 km, "ślepego" odgałęzienia od głównej drogi Parks Highway, łączącej Anchorage z Denali i Fairbanks. Z tego też powodu nie wszyscy turyści tutaj trafiają, a szkoda, bo osada składająca się przeważnie z drewnianych budynków, jest bez wątpienia jednym z największych atrakcji Alaski - "Małe miasteczko w cieniu Wielkiej Góry", jak mawiają miejscowi!
Dzisiejsze popołudnie i całą noc spędzam wraz z grupą uczestników właśnie w Talkeetna - idealne miejsce na "doładowanie akumulatorów", na chwilę wyciszenia i wtopienia się w luzacką atmosferę charakterystyczną dla małych miejscowości zagubionych w borealnym lesie Alaski. Do Talkeetnej docierają podstarzali już hippisi, poszukiwacze przygód i wyczynowcy. Dodajmy do tego fantastyczne warunki łowienia łososi w okolicznych rzekach, spływy pontonami po Susitnej i kilka skromnych, lecz ciekawie wyposażonych pokoików muzealnych, a otrzymamy obraz nie do pominięcia w poznawaniu Alaski.
Stare budynki w centrum
Tawerna
Przed głównym skrzyżowaniem w miasteczku - gdzie szosa Talkeetna Spur łączy się z Main Street - jest drogowy znak stopu i wypełnione ziemią taczki z kwiatami i humorystycznym napisem "Welcome to beautiful downtown Talkeetna". Tuż obok znajduje się poczta, kafejki i kiosk z lodami Shirley Ice Cream, pośród których prym wiedzie czysta nirwana dla podniebienia produkowana z kwiatów wierzbówki (fireweed), symbolu alaskańskiego lata! Nieco dalej zobaczymy sklep spożywczy Nagleys, z bodajże najbardziej fotogeniczną fasadą w całej osadzie, a jeśli nie znajdziecie tam tego, co akurat chcecie kupić, to znaczy, że ten produkt z pewnością nie jest wam potrzebny! Obok funkcjonuje od niedawna godna polecenia knajpka Alaska Seafood, serwująca m.in. doskonałą zupę z owoców morza.
Kultowy bar w Fairview Inn, Talkeetna, Alaska
Po drugiej stronie ulicy znajdziemy parę dobrych restauracji i zabytkowy budynek tawerny Fairview Inn, wsławiony ugoszczeniem prezydenta Hardinga, który w 1924 jako pierwszy z przywódców Stanów Zjednoczonych odwiedził Alaskę. W tej knajpie spożył posiłek, po czym zachorował i zmarł kilka dni później. Pomimo tej smutnej historii Fairview Inn jest obecnie obleganym barem, a szklanka zmrożonego, alaskańskiego piwa Amber przy kontuarze, za którym klientów obsługuje lokalna piękność, na pewno zaspokoi pragnienia każdego smakosza. A do tego skóra grizli na suficie i malowidło z panoramą McKinleya na ścianie! W taką scenerię doskonale wplata się kilkanaście starych domów z drewnianych bali, dwie galerie fotografii i kilka sklepów z ciekawymi pamiątkami. W centrum miasteczka dominuje rozległy plac, przy którym siedząc warto obserwować lokalnych, barwnych mieszkańców, co to zjeżdżają na weekend ze swoich domostw w głębi tajgi.
Talkeetna okiem ptaka
Mt Denali i McKinley widziany z Talkeetna
Kiedy pogoda dopisze, warto wybrać się na podziwiane zachodu słońca znad brzegu rzeki Talkeetna, skąd - oprócz wspomnianego MtDenali/McKinleya - widoczny jest również szczyt Mt Foraker oraz Mt Hunter. Cała trójka znana Indianom jako Ojciec, Matka i Syn. Zegar pokazuje północ, a słońce ciągle świeci poza Denali, co za czarująca "noc"!
Tekst: Andrzej Kulka
Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, m.in. w sierpniu i we wrześniu 2024 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: andrzejkulka.com/destinations/alaska-2024-2025-zlota-jesien-wycieczka-z-polskim-przewodnikiem/