Święto Dziękczynienia, popularnie zwanym „indyczym” obchodzone jest w całych Stanach Zjednoczonych rodzinnie, przy stole obfitującym w dobrocie z pieczonym indykiem na czele, podpartym słodkimi ziemniakami z marshmallow, żurawiną z pomarańczami, gruszką lub sauté, pajami dyniowymi z bitą śmietaną...
W Wyoming bywa inaczej...
Jeżdżę tam czasem na rodeo (Cody). Nie jestem wielką fanką tego widowiska, bo trudno to nazwać sportem, ale „wyomska” formuła tego zdarzenia, pozbawiona agresji i bezpieczna dla uczestników, bardzo mi odpowiada. Lubię Wyoming i jego niesamowite lasy, rozległe otwarte przestrzenie i wysokie góry, olśniewające słońcem pola uprawne, Yellowstone, Teton... I przyjaznych ludzi, pomocnych, uśmiechniętych, chętnie opowiadających o trudach mieszkania na terenach upalno-mroźnych.
W tym „stanie kowbojów” od Parku Narodowego Yellowstone po Cheyenne (miejsce słynnego Cheyenne Frontier Days Celebration), gospodynie domowe (nie tylko) stworzyły pyszne przepisy, odzwierciedlające etniczność, kulturowość i rolniczo-hodowlany charakter tego zróżnicowanego stanu. Można tu znaleźć dania główne, z mięsem od grzechotnika po bizony, szeroką gamę ulubionej dziczyzny i nietypowo przyrządzoną wołowinę, kurczaka, jagnięcinę i wieprzowinę. Są przystawki, zupy i sałatki na każdą okazję. Kowboje i kowbojki-przygodniczki nie stronią też od deserów, które smakują nieco inaczej.
PRZYSTAWKI
Wieprzowina w sezamie
Składniki:
- 700 gramów schabu wieprzowego
Marynata:
- 0,5 szklanki wytrawnej sherry
- 1 łyżka sosu sojowego
- 0,5 szklanki płynnego miodu
- 0,5 szklanki ziaren sezamu
Sos do maczania:
- 1 duży ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- 0,5 łyżeczki świeżo tartego imbiru
- 1 gałązka zielonego szczypioru, drobno pokrojonego
- 0,3 szklanki sosu sojowego
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 1 łyżka wytrawnej sherry
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzać do 350°F/180°C
- Wymieszać z sporym naczyniu sherry i sos sojowy, mięso pokroić w większą kostkę, dołożyć do marynaty.
- Po dwóch godzinach i parokrotnym przemieszaniu mięsnych kostek, odcedzić marynatę.
- Na dużym talerzu rozlać miód, na drugim - rozsypać sezam. Kostki mięsne przerolować w miodzie, potem w sezamie i układać na blasze z papierem do pieczenia. Piec około 20-25 minut.
- W tym czasie przygotować sos do maczania pieczystego, czyli wymieszać wszystkie składniki sosu i przelać do salaterki.
- Mięso po upieczeniu zostawić do lekkiego ostudzenia (5 minut), pokroić diagonalnie na cieńsze plastry i ułożyć je na liściach szpinaku wokół salaterki z sosem.
Chuckwagon Meatballs
Składniki:
- 900 gramów mielonej wołowiny
- 2 jajka
- 1 łyżeczka mąki kukurydzianej
- 4 łyżki posiekanej cebuli
- sól i pieprz do smaku
- olej
Sos:
- 0,3 szklanki chrzanu (ze słoiczka)
- 2 łyżeczki Worcestershire sauce
- 0,5 szklanki sosu chili
- 0,3 szklanki ketchupu
Przygotowanie:
- Sos: wymieszać wszystkie składniki i chłodzić w lodówce.
- Kulki mięsne: wymieszać podane składniki, uformować małe kulki i upiec je w temperaturze 350°F/180°C lub usmażyć w głębokim oleju. Serwować z wcześniej przygotowanym sosem (ostry!).
Lamb-Stuffed Mushrooms
Składniki:
- 2 szklanki mielonej, ugotowanej baraniny
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku/szczypioru
- 1 łyżka chrzanu (ze słoiczka)
- 0,3 szklanki majonezu
- sól i pieprz do smaku
- 36 średnich kapeluszy pieczarek
Przygotowanie:
- Wymieszać wszystkie składniki (poza grzybami). Kapelusze grzybów umyć, osuszyć i nadziać mieszanką. Układać na papierze do pieczenia, posmarowanym roztopionym masłem. Piec w temperaturze 350°F przez 20 minut.
Za tydzień – śniadania, zupy i najważniejsze dania. Wszystkiego, co zapisałam, podać nie jestem w stanie, ale dzielę się tymi daniami, które zrobiły na mnie wrażenie, szczególnie w wykonaniu kowbojów. Świetnie gotują!
Powyższe przysmaki pochodzą z hrabstwa Sweetwater (południowo-zachodnie Wyoming). Jest to jedno z największych hrabstw (około 10 tysięcy mil kwadratowych) w całych Stanach i ma więcej szlaków historycznych (nawet łączących z Chicago) niż jakikolwiek inny obszar amerykański (np. Old Emigrant Trail, The Oregon Trail czy Pony Express Route).
Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.