Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych postawił zarzuty w sprawie pierwszego w kraju przypadku kryminalnego związanego ze śmiercią spowodowaną przez syntetyczny opioid, który według prokuratorów jest „do trzech razy silniejszy od fentanylu”.
W czwartek prokuratura federalna poinformowała o oskarżeniu 21-letniego mieszkańca powiatu Los Angeles, Benjamina Anthony'ego Collinsa, o rozprowadzanie protonitazenu ze skutkiem śmiertelnym. Jeśli zostanie skazany, grozi mu minimalna kara 20 lat więzienia, a maksymalnie dożywocie.
Według aktu oskarżenia Collins miał świadomie i celowo sprzedać pigułki 22-letniemu mężczyźnie 19 kwietnia 2024 roku. Ofiara zażyła część tabletek w swoim samochodzie wkrótce po ich zakupie. Jak twierdzi Departament Sprawiedliwości, mężczyzna zmarł niemal natychmiast po spożyciu narkotyku. Jego ciało zostało znalezione przez matkę w zaparkowanym samochodzie przed jej domem.
Czym jest protonitazen?
Protonitazen to syntetyczny opioid, który, według szacunków Departamentu Sprawiedliwości, jest 150 razy silniejszy od heroiny. Dla porównania fentanyl, który już teraz jest odpowiedzialny za znaczną część przypadków przedawkowań, jest około 50 razy silniejszy od heroiny.
Jak podaje Center of Forensic Science Research and Education (Centrum Badań i Edukacji Nauk Sądowych), ten nowy opioid pojawił się na czarnym rynku w Ameryce Północnej dopiero 3 lata temu. Śledczy sądzą, że sprawa Collinsa jest pierwszym przypadkiem kryminalnym w Stanach Zjednoczonych, w którym śmierć była wynikiem użycia protonitazenu.
Śmierć z przedawkowania opioidów w USA
Choć liczba zgonów z powodu przedawkowania opioidów w Stanach Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu od trzech lat, wciąż pozostaje wyższa niż przed pandemią COVID-19.
Według wstępnych danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), w ciągu 12 miesięcy do kwietnia 2024 roku odnotowano 75 091 zgonów z powodu przedawkowania opioidów. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła ponad 86 000. Dla porównania, przed pandemią liczba śmiertelnych przedawkowań utrzymywała się poniżej 50 000 rocznie.
rj