Nowy Rok tradycyjnie witamy życzeniami i szerokim uśmiechem. Wśród życzeń noworocznych nigdy nie brakuje tych dotyczących dobrobytu, pomyślności i zdrowia. Oznaką zdrowia, urody, powodzenia w życiu jest uśmiech. Zdrowy uśmiech to nie tylko piękne zdrowe, białe zęby, ale też dziąsła w doskonałej kondycji.
Nasz uśmiech często przesądza o pierwszym wrażeniu. Zwykło się uważać osoby uśmiechnięte za bardziej przyjazne, życzliwe, szczere i dostępne. Uśmiech znaczy dużo więcej, niż nam się wydaje. To, co pierwsze zapada nam w pamięć, to uśmiech nowo poznanej osoby. W sytuacjach towarzyskich, kiedy rozpoczynamy nowy związek, albo zaczynamy nową pracę, uśmiech jest często naszym najważniejszym atutem, który ostatecznie decyduje, czy ktoś zaoferuje nam pracę albo spotkanie czy randkę.
Tę tezę potwierdzają badania Amerykańskiej Akademii Stomatologii Kosmetycznej.
Amerykańska Akademia Stomatologii Kosmetycznej zapytała w sondażu ponad 1,000 osób co zapamiętują i na co zwracają uwagę u nowo poznanej osoby. 48% ankietowanych wymieniło uśmiech jako coś, co zapamiętują u nowo poznanej osoby. 25% osób zapamiętuje pierwsze słowo lub zdanie wypowiedziane przez nowego znajomego. Postawa nowo poznanej osoby jest ważna dla 10% ankietowanych, ubranie pamięta 9%, a zapach perfum lub wody kolońskiej 8%. Inne pytanie, które zadano, dotyczyło porównania dwóch osób. Jedna z nich ma zdrowe, piękne, białe zęby, a druga ma wadę zgryzu i zaniedbane zęby. Dla 39% respondentów stan uzębienie nie miał większego znaczenia przy ocenie kompetencji dwóch osób. 37% stwierdziło, że osoba z wadą zgryzu jest mniej atrakcyjna, a 25% uznała, że osoba z wadą zgryzu jest mniej pewna siebie. Kolejne pytanie dotyczyło tego, która z cech wyglądu nie “starzeje się”. Uśmiech wymieniło 45% ankietowanych. Na drugim miejscu z wynikiem 34% respondenci wskazali oczy. Po 10% otrzymały nogi i włosy. Podobne rezultaty otrzymali naukowcy, którzy przeprowadzili sondaż wśród użytkowników portalu randkowego match.com. Okazuje się, że zarówno kobiety jak i mężczyźni wskazywali uśmiech jako cechę, która przekonała ich, aby nawiązać kontakt z daną osobą.
Uśmiechanie się i śmiech korzystanie wpływają na układ odpornościowy, stymulując produkcję przeciwciał, a także poprawiają samopoczucie, zwiększając wydzielanie endorfin. Jednocześnie obniżają poziom hormonów stresu i poprawiają krążenie krwi, przyczyniając się do lepszego ukrwienia narządów. Jak wykazali naukowcy z University of Kansas, nawet wymuszony uśmiech ma dobroczynne działanie i w trakcie stresujących sytuacji obniża częstotliwość uderzeń serca. Śmiech ma dodatkowo działanie relaksujące.
Naukowcy udowodnili także, że osoby, które często się śmieją, żyją o 7 lat dłużej. Śmiech to zdrowie. Zdrowie jamy ustnej jest bezpośrednio połączone ze zdrowiem całego organizmu, dlatego logiczne wydaje się dbanie o dobry stan zębów i dziąseł. Jak wynika z badań szwedzkich naukowców śmiech jest zaraźliwy. Jeżeli ktoś się do nas uśmiecha, najczęściej też odpowiadamy uśmiechem.
Jako lekarz dentysta do atrakcyjności zdrowego uśmiechu dodam jeszcze jego najważniejszą funkcję, a mianowicie funkcję gryzienia i żucia. Zdrowe zęby zapewniają nam nie tylko atrakcyjność, ale przede wszystkim właściwe funkcjonowanie całego organizmu.
Jeżeli w Nowym Roku zdrowie jest dla nas ważne, na liście postanowień noworocznych nie powinno zabraknąć wizyty u dentysty. Nawet jeżeli nie mamy żadnych ubytków, powinniśmy przynajmniej dwa razy w roku dokonać wizyty kontrolnej, przeglądu zębów i profesjonalnego czyszczenia. Raz do roku zaleca się wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pokażą dokładny stan zębów, korzeni i dziąseł. Jeżeli piękny, zdrowy uśmiech od dawna był naszym marzeniem, nie należy zwlekać ze zrealizowaniem tego marzenia. W ofercie kosmetyki dentystycznej jest bardzo wiele zabiegów od prostych i szybkich, takich jak wybielanie zębów, po bardziej skomplikowane jak implanty dentystyczne, które przywrócą nam piękny uśmiech, pewność siebie, dobre samopoczucie i radość życia.
Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.