----- Reklama -----

WolfCDL. Zostań kierowcą ciężarówki

26 lutego 2024

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Według danych Homeland Security ponad 9 milionów legalnych stałych rezydentów Stanów Zjednoczonych może ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie, ale jeszcze nie skorzystało z tej możliwości. Jeśli się na to zdecydują, to od 1 kwietnia zapłacą więcej - koszt wniosku o naturalizację (obywatelstwo) wzrasta bowiem aż o 19%. Podniesie się - i to znacznie - cena uzyskania tzw. zielonej karty - pierwszego kroku do obywatelstwa.

„United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) przeprowadza kompleksowy przegląd opłat co dwa lata i ustalił, że obecne opłaty nie rekompensują pełnych kosztów świadczenia usług w zakresie orzekania i naturalizacji” – czytamy w ogłoszeniu Homeland. „DHS dostosowuje tabelę opłat tak, aby w pełni odzyskać koszty i utrzymać odpowiednią jakość usług”.

Zmiany stanowią zaledwie ułamek podwyżek, o które zabiegała administracja Trumpa, zanim sąd federalny je uchylił. Mimo to prawnicy imigracyjni sugerują, by osoby chcące naturalizować się za niższą cenę, rozważyły złożenie wniosku przed 1 kwietnia, gdyż opłaty za świadczenia imigracyjne mają tendencję wzrostową.

Jaki to koszt?

Formularz wniosku o naturalizację, zwany N-400, kosztuje obecnie 640 dolarów, lub 725 dolarów,  jeśli włączona jest w to opłata za odciski palców, zwane „biometrią”. 1 kwietnia koszt obu wniosków wzrośnie do 760 dolarów.

Obecna podwyżka jest znacznie mniejsza niż wprowadzona w 2020 roku przez ówczesną administrację i wycofana w wyniku pozwu organizacji imigracyjnych. Urząd imigracyjny podniósł wówczas opłatę za naturalizację o ponad 80% do 1170 dolarów i zniósł zwolnienie z opłat dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym osób ubiegających się o azyl. Sędzia federalny uniemożliwił jednak wejście w życie nowych przepisów, twierdząc, że agencja naruszyła prawo, nie zapewniając odpowiedniego powiadomienia i nie dając możliwości publicznego komentarza.

Dla osób ubiegających się o zmianę statusu z wizy turystycznej na legalny pobyt stały wzrost cen jest znaczny – mówią eksperci imigracyjni. W przypadku większości wnioskodawców tzw. pakiet „zielonej karty” wymaga co najmniej czterech formularzy, a w przypadku ich łącznego złożenia można skorzystać ze zwolnień z niektórych opłat. Po 1 kwietnia cena legalnego pobytu stałego (zielonej karty) wzrośnie z 1760 dolarów do 3005 dolarów.

Jakie ulgi i dla kogo

Osoby, które zarabiają poniżej 400% federalnej granicy ubóstwa, będą teraz mogły uzyskać dostęp do obniżonych stawki, a nie tylko te, z zarobkami poniżej 200% tej granicy. Ale obniżona stawka też rośnie: z 320 do 380 dolarów.

Wzrost kosztów może być mniejszy niż próba podwyżek sprzed 4 lat, ale nadal może stanowić obciążenie dla rodzin, gdy każdy z jej członków musi uiścić oddzielną opłatę za wnioski.

Ponadto złożenie wniosku o obywatelstwo nie gwarantuje, że zostanie on zatwierdzony, a opłaty nie podlegają zwrotowi.

Czy będzie szybciej?

Agencja zajmująca się procesowaniem wniosków jest finansowana głównie z opłat pobieranych od osób ubiegających się o świadczenia imigracyjne i składających petycje i nie otrzymuje regularnych środków z Kongresu. Jednocześnie agencja boryka się z rosnącym obciążeniem w związku z wysokim poziomem imigracji do USA - otrzymała prawie 11 milionów wniosków o świadczenia w roku fiskalnym (1 października - 30 września) 2023, co stanowi rekord.

Opłaty pomagają również pokryć koszty usług świadczonych bezpłatnie uchodźcom, osobom ubiegającym się o azyl i niektórym innym kategoriom imigrantów, informuje Homeland Security.

Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników Imigracyjnych nalegało, aby podwyżki opłat zostały wykorzystane w celu poprawy długiego czasu rozpatrywania wniosków i przejrzystości obsługi klienta.

„Rozumiemy, że istnieje potrzeba podwyższenia opłat” – powiedział przedstawiciel tego stowarzyszenia. „W odpowiedzi chcemy zobaczyć skrócenie czasu przetwarzania, nadrobienie zaległości i większą wydajność agencji w orzekaniu w sprawach”.

W roku fiskalnym 2023 przysięgę wierności obywatelskiej złożyło ponad 878 500 osobom, a średni czas oczekiwania na naturalizację skrócił się z 10,5 miesiąca do sześciu miesięcy.

Uzyskanie legalnego stałego pobytu, zwanego czasami zieloną kartą, może jednak wciąż zajmować  lata.

Czas oczekiwania na wnioski o naturalizację również różni się w zależności od stanu i waha się od pięciu miesięcy w Cleveland, siedmiu miesięcy w Bostonie, Los Angeles i Houston do ośmiu miesięcy w Minneapolis i Kansas City.

źródło: usatoday

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor