26 lipca 2017

Udostępnij znajomym:

Z Trampem przez Amerykę: Park Narodowy Yellowstone

Jednym z najpiękniejszych zakątków parku jest Wielki Kanion Rzeki Yellowstone o głębokości od 240 do 360 metrów i ciągnący się malowniczo na długości 24 mil. To ulubione miejsce artystów, zakochanych i filmowców ze swymi kamerami i aparatami fotograficznymi. Miejsce, które inspiruje i pozwala na zachłystywanie się wręcz niepowtarzalnym widokiem żółtawo-pomarańczowych ostro sterczących skał, stromo opadających do dna piekielnie głębokiego kanionu, w którym wartko płynąca rzeka szybkość nabiera po spadzie z dwóch niezwykle malowniczych wodospadów: tzw. Górnego – 33 metry wysokości oraz Dolnego – 93 metry wysokości. Właśnie od tego miejsca, ze względu na kolor kanionu wzięła się nazwa Yellowstone – żółty kamień. 

Indianie z plemienia Minnateree nazywali ją – Mitsia-Dazi, co oznacza Rzeka Żółtych Kamieni. Francuscy traperzy i niektórzy Indianie zwali Rzekę Yellowstone – Roche Joune, jednakże kiedy i komu nazwę tę nadano do dziś nie wiadomo. Natomiast amerykańscy traperzy mówili na nią po prostu – Yallerstone.

Nieopodal tych dwóch słynnych katarakt znajduje się tzw. Artist Point, z którego roztacza się fenomenalny i niezapomniany widok na meandry pieniącej się rzeki, rwącej dnem skalistego i jakże kolorowego kanionu na tle rozsiewającego chmurę pyłu wodnego wodospadu.

Kilkanaście mil dalej na wysokości 1,900 metrów nad poziomem morza znajduje się jeszcze jeden nie mniej malowniczy wodospad rzeki Yellowstone – tzw. Tower Falls, o wysokości 40 metrów, spadający z brunatnej, klifowej ściany skalnej, wpływając nie opodal w największe zwężenie kanionu o głębokości prawie 150 metrów.

Nieco dalej olśni nas następny fenomen natury, którym są skamieniałe drzewa. Kikuty ich gołych kamiennych pni sterczą dumnie przypominając, że przed milionami lat w tym właśnie miejscu porastały gęste lasy. Napis przed wejściem na ten teren głosi: „zabierz tylko zdjęcia, zostaw tylko ślady stóp”. Tuż obok wznosi się majestatycznie pofałdowany, monumentalny masyw górski, którego skały z okresu prekambryjskiego, liczące sobie ponad 2.7 miliarda lat, są jednym z najstarszych tworów geologicznych na kuli ziemskiej. Kilka mil dalej oczom naszym ukaże się olbrzymi kompleks budynków sanatoryjnych ulokowanych w pobliżu słynnych na cały świat Gorących Źródeł Mamucich. Budowle te zostały wzniesione na początku XX wieku przez Korpus Inżynieryjny Armii Amerykańskiej dokładnie w miejscu starych obozowisk pierwszych białych osadników i traperów. Solankowe tarasy tych źródeł są najlepszym przykładem „żyjącej geologii” spotykanej na każdym kroku w parku Yellowstone. Po tych bajecznie kolorowych, z przewagą dyskretnego odcienia pasteli tarasach spływa nieprzerwanie dniem i nocą, zimą i latem wypływając z wielu źródełek 500 galonów solankowej wody na minutę.

Nie sposób pominąć bogatej fauny parku, której główni przedstawiciele w postaci olbrzymich stad bizonów niejednokrotnie ukazują się znienacka na lub przy drodze, pozując z godnością zafascynowanym tym widokiem zmotoryzowanym turystom. Jednakże uwiecznianie się na kliszach fotograficznych zbyt blisko bizoniego stada może okazać się tragiczne, jako że każdy z nich zaatakować może znienacka, nie czując się nawet zagrożonym. Dlatego też przepisy parku ostrzegają i zabraniają wręcz opuszczania w tym momencie pojazdów mechanicznych. Przepisy przepisami, ale żeby uwiecznić tak niepowtarzalny moment, nie sposób choć przez kilkanaście sekund z „duszą na ramieniu” nie stanąć tuż obok pasących się i pomrukujących groźnie bestii.

Poza tymi „królami prerii” żyją tu jeszcze czarne niedźwiedzie, niedźwiedzie grizzly, wilki, jelenie wapiti, borsuki, wydry, kojoty, lisy, łosie, rosomaki, antylopy, rysie, owce wielkorogie, pumy, zające i kozy górskie.

Dla przykładu w parku Yellowstone żyją:
Bizony – ponad 4 tys.,
Niedźwiedzie grizzly – 280 do 610
Czarne niedźwiedzie – 500 do 650
Jelenie wapiti – około 30 tys.
Łosie – ponad 1 tys.
Kozły górskie – ponad 250
Wilki – ponad 150

Około 10% ogólnej powierzchni parku zajmuje woda, z czego większość przypada na jezioro Yellowstone, natomiast 80% terenu pokrywają lasy. Najwyższym wzniesieniem jest szczyt Eagle Peak ulokowany w południowo-wschodniej części, o wysokości 3,400 metrów nad poziomem morza, najniższym zaś rzeka Yellowstone – 1,500 m.n.p.m. Park Yellowstone zatrudnia 3,700 pracowników plus 800 dodatkowo w sezonie letnim. Na jego terenie znajduje się ponad 2 tysiące pokoi noclegowych. Rocznie park odwiedza ponad 3 mln. turystów, natomiast rekord padł w 2016 roku – ponad 4 mln. turystów.

Co roku z powodu ataku dzikich zwierząt ginie tam kilka osób, w większości z powodów własnej głupoty, lekkomyślności i brawury. Niechlubny rekord padł w 2015 roku, kiedy to od kłów i pazurów niedźwiedzi grizzly zginęło 8 osób.

Zapraszam wszystkich do skorzystania z usług biura Tramp Travel i wzięcia udziału w 5-dniowych wycieczkach szlakiem indiańskich legend do parku Yellowstone, które organizowane będą jeszcze tylko w miesiącach lipcu i sierpniu. Wycieczki autokarowe po całych Stanach Zjednoczonych organizowane są już od 1988, czyli daty otwarcia biura.

Marek Brzeziński
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor