26 września 2024

Udostępnij znajomym:

Po raz pierwszy od dekady wskaźnik otyłości w Stanach Zjednoczonych nie wzrósł, jednak eksperci ostrzegają przed rosnącą liczbą przypadków skrajnej otyłości – wynika z najnowszego raportu Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Według danych opublikowanych przez Narodowe Centrum Statystyk Zdrowia CDC, w okresie od sierpnia 2021 do sierpnia 2023 roku, ogólny wskaźnik otyłości wśród dorosłych Amerykanów utrzymywał się na poziomie około 40,3%. To niewielki spadek w porównaniu z rokiem 2020, kiedy to odsetek ten wynosił 41,9%.

Pierwsze oznaki stabilizacji, ale problem się pogłębia

Choć ta zmiana jest zbyt mała, by mówić o odwróceniu ogólnokrajowej epidemii, stanowi ona wyraźne odejście od tendencji obserwowanej w ostatnich latach. Od 2011 roku raporty CDC konsekwentnie wykazywały rosnący odsetek dorosłych Amerykanów borykających się z otyłością.

Niepokojącym zjawiskiem jest jednak stały wzrost wskaźnika skrajnej otyłości. "W okresie od 2013 do 2023, skorygowana względem wieku częstotliwość występowania otyłości u dorosłych nie zmieniła się znacząco, podczas gdy częstotliwość występowania skrajnej otyłości wzrosła z 7,7% do 9,7%" – informuje CDC.

Warto przypomnieć, że za osoby otyłe uznaje się te, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 30 lub więcej, natomiast o skrajnej otyłości mówimy przy BMI 40 lub wyższym.

Jeśli chcesz obliczyć swój BMI skorzystaj z internetowych kalkulatorów: Na stronie Medicover - po polsku i w jednostkach metrycznych.

Na stronie CDC - po angielsku i w jednostkach imperialnych oraz metrycznych

Raport CDC ujawnia również istotne różnice między płciami. "Częstość występowania skrajnej otyłości u mężczyzn (6,7%) była niższa niż u kobiet (12,1%) ogółem i w każdej grupie wiekowej" – czytamy w raporcie. "Wśród mężczyzn najwyższy odsetek odnotowano w grupie wiekowej 40-59 lat. U kobiet odsetek ten był wyższy w grupach wiekowych 20-39 lat i 40-59 lat niż w grupie 60 lat i starszych."

Program „Zdrowi Ludzie 2030”

Mimo zatrzymania wzrostu ogólnego wskaźnika otyłości, CDC podkreśla, że obecny poziom jest wciąż zbyt wysoki. Jednym z długoterminowych celów krajowego planu "Healthy People 2030" jest "pomoc w zdrowym odżywianiu i zapewnieniu wystarczającej aktywności fizycznej, aby osiągnąć i utrzymać zdrową wagę". Program ten zakłada zmniejszenie wskaźnika otyłości do poziomu poniżej 38,6% do 2030 roku.

Eksperci podkreślają, że choć stabilizacja ogólnego wskaźnika otyłości może być pierwszym pozytywnym sygnałem od lat, to rosnąca liczba przypadków skrajnej otyłości stanowi poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej i wymaga natychmiastowych działań prewencyjnych oraz interwencyjnych.

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor