11 stycznia 2018

Udostępnij znajomym:

Zbliża się południe. Jedziemy autostradą do centrum Casablanki przystając na początek przy nadmorskim bulwarze znanym tutaj (jak też w innych arabskich krajach) jako Corniche. Po szybkim lunchu z wyśmienitych "owoców morza" spacerujemy alejką pośród palm chłonąc widoki atlantyckiego wybrzeża, plaż, hotelików, restauracji i panoramy miasta w oddali, gdzie ponad dachami wznosi się najwyższy na świecie minaret (210 metrów wysokości) i jednocześnie najwyższa budowla w Maroku. Ta wieża należy do kompleksu jednego z architektonicznie najciekawszych meczetów świata arabskiego. Meczet króla Hassana II został zbudowany w 1993 roku w fantastycznej, morskiej scenerii na ziemi odzyskanej z Oceanu Atlantyckiego. Stanie się dzisiaj największą naszą atrakcją turystyczną i jednocześnie obiektem z najwyższej światowej półki.

Meczet jest najważniejszą budowlą religijną dla muzułmanów; miejscem przeznaczonym przede wszystkim na modlitwę. Zazwyczaj czworoboczna świątynia otoczona jest murem, przez który brama (tam zostawia się obuwie) lub kilka bram prowadzi na obszerny dziedziniec z fontanną służącą do rytualnego obmycia. Do dziedzińca przylega zadaszone pomieszczenie z niszą w ścianie wskazująca kierunek świętego miasta Mekka. Tylko i wyłącznie w tym właśnie kierunku należy się kłaniać i modlić. Obok niszy jest ambona, skąd imam wygłasza kazanie. Nisza mihrab i ambona minbar są często bogato zdobione, podobnie jak ściany i sufit, a posadzka wyłożona płytkami z marmuru lub granitu, może być też przykryta cennymi dywanami, w miarę zasobności świątyni wykonanymi ręcznie w Persji! Na terenie meczetu jest co najmniej jedna wieża zwana minaretem, ze szczytu której muezzin, pięć razy dziennie przez głośniki nawołuje wiernych do modlitwy. W większości krajów islamu minaret ma okrągły przekrój, ale w Maroku i w całym regionie Maghrebu minarety są zupełnie odmienne - kwadratowe! Absolutną ciekawostką stała się dla mnie wiadomość, że te minarety były wzorowane na wczesnochrześcijańskich wieżach kościołów w Damaszku, w Syrii!

Wszystkie meczety w Maroku są zamknięte dla niemuzułmanów z wyjątkiem dwóch: Tin Mal w górach Atlasu Wysokiego oraz tego właśnie w Casablance. Za opłatą można kilka razy dziennie zwiedzać meczet Hassana II z lokalnym, anglojęzycznym przewodnikiem. Jest co podziwiać! Budowla była spełnieniem marzeń króla Hassana II, wyrażonych na jego 60. urodziny. Projektem zajął się francuski architekt Michel Pinseau doprowadzając w 1993 do oddania do użytku największej budowli w kraju i trzeciego co do wielkości meczetu świata islamskiego. Pionierskim zastosowaniem jest ruchomy dach, otwierany podczas modlitw przy upale i ładnej pogodzie. Innowacją są również szklane fragmenty podłogi, gdzie można delektować się widokiem fal Atlantyku rozbryzgujących się tuż pod świątynią. We wnętrzu głównego pomieszczenia śmiało mogła by się zmieścić katedra Notre Dame, nie mówiąc już o 25 tysiącach wiernych (pozostałe 80 tysięcy ma miejsce na zewnętrznym dziedzińcu). Do budowy użyto lokalnych surowców; marmuru z Agadiru, granitu z Tafraoute i cennego drewna cedrowego z gór Atlasu. Wysoki kunszt marokańskich rzemieślników widoczny jest tu w każdym calu; w rzeźbach, sztukaterii i mozaiki zellidż misternie składanej z glazurowych płytek.

Przez godzinę podziwiamy całokształt i detale tej wspaniałej budowli, aby w końcu ruszyć do Rabatu, stolicy królestwa, gdzie mamy nocleg w centrum miasta. Hotel jest świetny, a ponieważ tuż obok znajduje się katedra św. Piotra, to oczywiście, przed kolacją i spaniem, ruszamy na wieczorny obchód miasta. Kiedy okazało się, że katedra jest otwarta, wchodzimy do środka i trafiamy na próbę kościelnego chóru przygotowującego się do występów - sami czarni Afrykańczycy! To był długi dzień. Dobranoc! 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

 

Autor jest właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki z polskim przewodnikiem po całym świecie, również do Afryki. Bliższe informacje na stronie internetowej www.andrzejkulka.com lub pod nr tel. 773 237 7788.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor