15 grudnia 2016

Udostępnij znajomym:

Okres świąteczny kojarzy się nam z kolędami, domami przybranymi w kolorowe światełka oraz nadmuchane bałwany, zapachem świeżej choinki, uroczystościami, feriami szkolnymi, oraz ze spędzaniem czasu w gronie rodzinnym. Generalnie są to przyjemne skojarzenia. Lecz podczas okresu świątecznego ilość przestępstw, zwłaszcza kradzieży, wzrasta. Należy zachować czujność podczas okresu świątecznego nie tylko w centrum handlowym lub przy zakupach, ale także w domu.

Jeśli przebywa się na zewnątrz odśnieżając podjazd lub chodnik, należy upewnić się, że drzwi do domu są zamknięte. Zostawienie otwartych drzwi, kiedy się odśnieża za domem, stanowi ryzyko. Potencjalny złodziej czeka dokładnie na taką okazję. Jeżeli mamy garaż dołączony do domu, także ważne jest, żeby drzwi wejściowe do domu od garażu były zawsze zamknięte, kiedy nie są używane.

Nie należy zostawiać kluczy w samochodzie. Jeżeli samochód parkujemy w garażu, a zostawiamy klucze w samochodzie celem ułatwienia sobie wyjścia z domu, robimy to doznając fałszywego poczucia bezpieczeństwa. Jeżeli przestępca wejdzie do garażu, a klucze są w samochodzie, to wykorzysta tę okazje i odjedzie samochodem. Jeżeli samochód parkujemy na zewnątrz, na przykład na podjeździe do domu, to samo może się zdarzyć, jeżeli zostawimy klucze w samochodzie. Dobrze jest także nie zostawiać widocznych pilotów do otwierania garażu w samochodzie zaparkowanym na zewnątrz. Widoczny pilot może skusić złodzieja na włamanie się do samochodu, garażu, a w końcu do domu.

Należy zmieniać rutynę. Nie powinno się wykonywać pewnych czynności o tej samej porze codziennie lub każdego tygodnia. Bardzo często złodzieje obserwują dom oraz jego mieszkańców przez jakiś czas zanim dokonają kradzieży. Dla przykładu: jeżeli jest to możliwe, nie należy codziennie wychodzić do pracy dokładnie o tej samej porze i nie należy co tydzień wystawiać koszy na śmieci o tej samej godzinie.

Jeżeli mamy zaplanowany wyjazd na urlop, to należy wyjazd zgłosić na pocztę. Prosimy o zawieszenie poczty, żeby przez czas nieobecności poczta nie akumulowała się w skrzynce lub koło domu. Jest to bardziej bezpieczne niż proszenie sąsiadów o wybieranie naszej poczty. Potencjalny przestępca, który obserwuje dom, mógłby widzieć, że sąsiad przychodzi codziennie do naszej skrzynki tylko po to, aby wybrać pocztę; to daje zasadniczo do zrozumienia, że dom jest pusty. Jeżeli planujemy wyjazd na urlop, to nie uprzedzajmy wszystkich na mediach społecznościowych („social media”), na przykład „Facebook”, że nasz dom, przez pewien czas, będzie stał pusty.

W okresie świątecznym także spotykamy większą ilość oszustów, którzy przychodzą do naszych drzwi. Często jedna osoba puka lub dzwoni, a kiedy otwieramy drzwi, ta osoba informuje, że ma kłopot z samochodem, lub że zbłądziła i chciałaby prosić o naszą pomoc. W okresie świątecznym jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć, że ktoś autentycznie potrzebuje naszej pomocy. Niestety w wielu przypadkach, kiedy wychodzimy na zewnątrz, aby pomóc osobie z problemem samochodowym i zostawiamy otwarte drzwi, to wspólnik lub wspólnicy tego oszusta okradają nas. Widzimy także więcej przypadków oszustw telefonicznych. W okresie świątecznym wykonujemy zakupy przez internet oraz korzystamy częściej z kart kredytowych. Często kwota zapłacona jest wyższa niż zwykle w ciągu roku – powodowane w dużej części zakupem drogich towarów jako upominki świąteczne. Bank lub kompanie kart kredytowych od czasu do czasu upewniają się, czy to naprawdę my dokonaliśmy danego zakupu. Lecz wiedząc o tym oszuści dzwonią, przedstawiają się jako reprezentanci banku lub kompani karty kredytowej i zbierają nasze osobiste informacje, które mogą wykorzystać do kradzieży naszej tożsamości. Nie należy udostępniać żadnych informacji osobistych. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy telefon od banku lub kompani karty kredytowej jest autentyczny, należy położyć słuchawkę i samemu wykonać telefon do banku lub kompani karty kredytowej pod numer podany  na karcie lub pod znany numer banku.

Generalnie nie należy zostawiać upominków ani drogich towarów w widocznych miejscach; w samochodzie oraz w domu. Kiedy jesteśmy na zakupach i zostawiamy samochód zaparkowany z kupionymi towarami w środku samochodu, najlepiej jest włożyć je do bagażnika. Jeżeli nasz samochód nie ma konwencjonalnego zamkniętego bagażnika – jak w przypadku większości samochodów „SUV” – to ważne jest, aby mieć zakupy w torebkach lub przykryte, na przykład kocem, żeby drogie towary nie kusiły potencjalnych złodziei.

Często prezenty zostawione pod choinka są widoczne przy zapalonych światełkach na choince, która znajduje się przy oknie i może skusić złodziei. Nie należy zostawiać upominków w miejscu tak oczywiście widocznym z zewnątrz.

Pamiętajmy: bądźmy czujni oraz świadomi naszego otoczenia.

Kancelaria Brukało Law, P.C. życzy wszystkim naszym czytelnikom wesołych, zdrowych świąt oraz szczęścia, zdrowia i pomyślności w nowym roku 2017!

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor