----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

08 maja 2023

Udostępnij znajomym:

Wielka Brytania ma oficjalnie nowego króla. W Opactwie Westminsterskim w Londynie zakończyła się ceremonia koronacji królewskiej Karola III i jego małżonki Kamili. Ostatnia tego typu uroczystość miała miejsce 70 lat temu – właśnie wtedy miała miejsce koronacja matki Karola, Królowej Elżbiety II. Karol jest najstarszym królem w historii Wielkiej Brytanii. Obejmuje tron w wieku 75 lat. W uroczystości wzięła udział cała rodzina królewska – m.in. książę William i księżna Kate z dziećmi. Na miejsce przybył też młodszy syn króla, książę Harry. Jego żona, Meghan Markle została w Stanach Zjednoczonych.

Uroczystość miała charakter chrześcijański

„Koronacja jest przede wszystkim ceremonią religijną. Na głowę króla, podobnie jak przy poprzednich koronacjach, koronę włożył Arcybiskup Canterbury, najwyższy rangą duchowny kościoła anglikańskiego, którego głową jest sam król Karol III. Król został namaszczony także olejem krzyżma sprowadzonym z Jerozolimy, a wytworzonym z oliwek pochodzących między innymi z gaju na Górze Oliwnej. Jako głowa kościoła anglikańskiego złożył także przysięgę na wierność religii protestanckiej i kościołowi anglikańskiemu, który jest kościołem państwowym” – wyjaśnił ekspert zajmujący się polityką brytyjską, dr Tomasz Niedokos z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Siedzącemu na tronie koronacyjnym królowi nałożono zbroję, stułę, złoty płaszcz koronacyjny, rękawicę i pierścień, zaś do rąk wręczono jabłko królewskie i berło. Msza w Opactwie, celebrowana przez arcybiskupa Canterbury Justina Welby, trwała ok. 2 godzin. Ekspert z KUL wskazuje, że uroczystość była wyjątkowa ze względu na różnice wyznaniowe.

„Czytanie z listu św. Pawła do Kolosan odczyta premier Rishi Sunak – praktykujący hinduista, a gościem uroczystości będzie nowo wybrany pierwszy minister Szkocji, Hanza Yusaf, który z kolei jest muzułmaninem. Po raz pierwszy od reformacji obecny będzie także katolicki arcybiskup Westminsteru Vincent Nichols” – przypomniał Tomasz Niedokos. 

Koronacja Kamili

Po namaszczeniu i koronacji Karola III, namaszczona i ukoronowana została także jego małżonka Kamila. Ten element uroczystości miał krótszą i prostszą formę niż w przypadku Karola. Podczas koronacji, królowej nałożono na głowę koronę królowej Marii Teck z 1911 roku, po czym i ona zasiadła na tronie. Podczas koronacji został odegrany hymn skomponowany przez Roxannę Panufnik, czyli brytyjską kompozytorkę polskiego pochodzenia. Jest córką znanego polskiego kompozytora emigracyjnego Andrzeja Panufnika, autora m.in. znanej pieśni powstańczej „Warszawskie dzieci”. To jedyny polski element w trakcie całej uroczystości.

Sama uroczystość była skromniejsza

Koronacja Karola III została skrócona o ponad godzinę w stosunku do tej z 1953 r. Król zaprosił też znacząco mniej gości niż jego matka, bo 2 tys. 200, w porównaniu do 8 tys. 200 dygnitarzy i zagranicznych gości, którzy mogli być świadkami wstąpienia na tron królowej Elżbiety. W uroczystości wzięło udział około stu głów państw. Na koronacji Karola III obecni byli prezydent Polski Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Była też pierwsza dama USA Jill Biden, prezydent Francji Emanuel Macron wraz z żoną, czy też byli premierzy Wielkiej Brytanii: Theresa May, Boris Johnson i Liz Truss.

Opuszczenie Opactwa

Na koniec ceremonii w Opactwie Westminsterskim para królewska opuściła świątynię w procesji, a zgromadzeni odśpiewali hymn "Boże, chroń króla". Król wraz z królową wsiedli do złotej karocy koronacyjnej z 1762 roku i ruszyli w stronę Pałacu Buckingham. W trakcie całej uroczystości korzystali też z tzw. państwowej karety diamentowego jubileuszu. To najnowocześniejszy powóz królewski zbudowany w Australii na indywidualne zamówienie. Ma hydrauliczne zawieszenia, system ogrzewania, oświetlenie, elektryczne okna i klimatyzację. 

fk

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor