Coraz więcej badań naukowych wskazuje na związek między zdrowiem jamy ustnej a poziomem stresu i zdrowiem psychicznym.
Lekarze dentyści rutynowo przypominają pacjentom o tym, jak ważne jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, ponieważ wpływa on nie tylko na uśmiech i wygląd, ale bezpośrednio wpływa na zdrowie fizyczne, psychiczne i ogólne samopoczucie.
Zaburzenia zdrowia psychicznego to grupa chorób przewlekłych charakteryzujących się wysokim odsetkiem chorób współistniejących. Niestety, częstość występowania tych zaburzeń z roku na rok stale rośnie. Tylko w 2015 roku 322 miliony ludzi cierpiało na różne problemy ze zdrowiem psychicznym, odnotowując wzrost o 18,4% od 2005 roku. W 2011 roku w Stanach Zjednoczonych wydano 22,8 miliarda dolarów na leczenie depresji. Zaburzenia zdrowia psychicznego są również powiązane z problemami ogólnoustrojowymi, takimi jak układ sercowo-naczyniowy i cukrzyca. Zdrowie psychiczne jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem dla zdrowia zębów. Badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że osoby z poważnymi chorobami psychicznymi miały prawie trzy razy większe ryzyko utraty zębów niż ogół społeczeństwa. Co więcej, u tych osób częściej występowała próchnica oraz braki w uzębieniu niż u osób bez zaburzeń psychicznych. Ustalając związek między zdrowiem jamy ustnej a chorobami psychicznymi, naukowcy wykazali, że pacjenci z wyższymi wynikami w zakresie stresu, lęku i depresji mieli gorsze wyniki leczenia chorób przyzębia.
Zły stan zdrowia jamy ustnej, w szczególności choroby przyzębia i zdrowie psychiczne, mają wspólne czynniki ryzyka, takie jak niższy poziom wykształcenia, starszy wiek, pogorszenie poziomu życia, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Ponadto obie choroby mają wspólne czynniki genetyczne.
Podobnie, badania wykazują, że choroby przyzębia mogą przyczyniać się do wystąpienia depresji. Choroby przyzębia prowadzą do zwiększonego poziomu stanu zapalnego w organizmie. Depresja i stres wpływają na zdrowie fizyczne i higienę jamy ustnej. Zły stan zdrowia jamy ustnej może zaostrzyć problemy psychiczne i fizyczne.
Bakterie odpowiedzialne za rozwój chorób przyzębia mogą przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.
Za czynniki rozwoju choroby Alzheimera uznawane są: wiek, podatność genetyczna, neuropatologia i infekcje. Badania wykazały związek między chorobą przyzębia a zaburzeniem funkcji poznawczych. Niektórzy naukowcy sugerują, że patogeny przyzębia mogą przemieszczać się z jamy ustnej do mózgu, powodując stany zapalne prowadzące do niszczenie tkanki mózgowej. W innych badaniach wykazano, że demencja wpływa na zdolność pacjenta do utrzymania dobrej higieny jamy ustnej, a zatem pacjenci mogą być bardziej podatni na chorobę przyzębia.
Lekarze są zgodni, że właściwa higiena jamy ustnej, profilaktyczne kontrole w gabinecie dentystycznym i profesjonalne czyszczenie zębów są niezbędne dla zdrowia nie tylko jamy ustnej, ale również całego organizmu.
Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.