Nowy rok sprzyja wprowadzeniu pozytywnych zmian w naszym życiu. Warto uprościć jak najwięcej spraw finansowych, by nie tonąć w papierach, nie spóźniać się z rachunkami, regularnie oszczędzać pieniądze, a także czas.
Uporządkuj papiery
Pierwszym krokiem jest wyrzucenie niepotrzebnych papierów i posegregowanie tych potrzebnych na kategorie. Jeżeli nie jesteśmy zasypani papierami i wiemy, gdzie co znaleźć, to zawsze załatwimy swoje sprawy szybciej, nie przegapimy terminów płacenia rachunków i będziemy mieli lepszą kontrolę nad swoimi finansami.
Jakie papiery należy przechowywać i jak długo, wyjaśnia broszura Urzędu Podatkowego, IRS Form 552 pod tytułem “Recordkeeping for Individuals”. Można ją otrzymać bezpłatnie, zadzwoniwszy pod numer 1-800-829-3676, czyli 1-800-TAX-FORM albo pobrać z InternetU: www.irs.gov.
Zredukuj liczbę kont i kart kredytowych
Może jesteś zalewany papierami dlatego, że masz za dużo kont w bankach, funduszach powierniczych, u maklerów, za dużo kart kredytowych, sklepowych, płatniczych? Zastanów się, które z nich są ci naprawdę potrzebne, a które możesz wyeliminować. Zapisz się na korespondencję elektroniczną ze swoimi instytucjami finansowymi, a unikniesz dostawania makulatury.
Skonsoliduj konta emerytalne
Czy masz kilka kont IRA, kilka kont 401(k) w poprzednich zakładach pracy? Nie tylko dostajesz niepotrzebne papiery, ale również ponosisz w każdym miejscu niepotrzebne opłaty (maintenance fees). Rozważ ich konsolidację w jedno konto IRA w renomowanej dyskontowej instytucji finansowej, która spełnia wszystkie twoje potrzeby, np. takich jak Fidelity, Etrade czy Charles Schwab.
Wyeliminuj nadmierne emaile
Możesz wyzbyć się niepotrzebnych maili na kilka sposobów. Przede wszystkim, skorzystaj z funkcji „unsubscribe” na końcu każdego maila, by wypisać się z list adresowych. Ponadto Gmail, Outlook i Yahoo umożliwiają ci zablokowanie maili od niepożądanych osób czy firm.
Stosuj dwa adresy mailowe: jeden oficjalny, dla rodziny, znajomych, banków i innych firm z których usług korzystasz. Drugi adres niech będzie „śmieciowy”.
Korzystaj z bankowości internetowej (online banking)
Bankowość elektroniczna jest wygodna, pozwala na przeprowadzanie transakcji, płacenie rachunków, sprawdzenie salda, a nawet deponowanie czeków przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bank dla nas nigdy praktycznie się nie zamyka, jest dostępny przez komputer albo smartphone w dowolnym miejscu na świecie. Oszczędzisz dużo czasu unikając wizyt w oddziale banku.
Płać najpierw sobie
Metoda „najpierw płać sobie” polega na tym, że część wypłaty odkładasz na konto oszczędnościowe, emerytalne, awaryjne lub inne, zorientowane na jakiś cel, zanim zrobisz z nią cokolwiek innego. W pracy skieruj depozyt wynagrodzenia na twoje konto bankowe. Jeżeli masz w pracy konto emerytalne 401(k), to zleć, żeby przelewano ci na nie pewną stałą, jak największą kwotę. Możesz też ustawić w banku czy w funduszu powierniczym regularny automatyczny transfer pewnej kwoty na konto inwestycyjne. W ten sposób oszczędności będą ci same rosnąć.
Po miesiącu lub dwóch prawdopodobnie nawet nie zauważysz, że ta suma „zniknęła” z twojego budżetu. Płacenie najpierw sobie bywa skuteczne, ponieważ zapewnia oszczędność w każdym okresie rozliczeniowym i eliminuje możliwość wydania pieniędzy, które zamierzałeś zaoszczędzić.
Płać rachunki automatycznie
Mając online banking, ustawiasz sobie automatyczne płacenie rachunków. Przez komputer wpisujesz wszystkie firmy, od których dostajesz rachunki: kompanię telefoniczną, wszystkie karty kredytowe, kompanię kablową, pożyczkę hipoteczną, itp. Rachunki, które są zawsze stałe ustawiasz na automatycznego pilota – co miesiąc w wyznaczony dzień pieniądze będą przelewane z twego konta na konto danej firmy. Nie musisz nawet o nich pamiętać. Co do rachunków o zmiennej wysokości, to raz w miesiącu wstawiasz na sieci ich kwotę i ślesz płatność za jednym kliknięciem myszki. Nie musisz wypisywać czeków, nalepiać znaczków ani nosić listów na pocztę.
Sprawdź swoją historię kredytową
Jeżeli odmówiono ci ostatnio wydania karty kredytowej czy abonamentu telefonu komórkowego, to przyczyną może być zepsuta historia kredytowa. Masz prawo do bezpłatnego raportu kredytowego od każdego z trzech dużych biur kredytowych, czyli w sumie możesz zajrzeć do swojej kartoteki bezpłatnie trzy razy w roku. Pomaga w tym rządowa witryna pod adresem: www.annualcreditreport.com.
Poznasz swoją historię kredytową teraz, to oszczędzisz sobie kłopotów w przyszłości.
Uwolnij się od długów
Dług nie tylko kosztuje cię pieniądze, ale także komplikuje życie. Nie tylko musisz spędzać więcej czasu na płaceniu rachunków, ale liczne długi są poważnym źródłem stresu. Pomyśl o tym w ten sposób: każdy dług, który wyeliminujesz, znosi jedną komplikację w twoim życiu.
Jednym z najlepszych sposobów na uproszczenie życia finansowego jest wyjście z długów. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale samo ustalenie planu jego realizacji może znacznie uprościć twoje życie.
Inwestuj w fundusze zamiast w pojedyncze akcje
Inwestowanie w poszczególne akcje może być ekscytujące i intratne, ale zabiera czas. Musisz badać spółki, kupować, monitorować i sprzedawać w odpowiednim momencie każdą akcję w swoim portfelu. Jeśli masz ich dziesiątki, bywa to odpowiednikiem pracy na pół etatu.
Możesz uniknąć tych wszystkich kłopotów, inwestując w fundusze inwestycyjne na swoim koncie emerytalnym (IRA), a najlepiej w ETF-y, czyli fundusze notowane na giełdzie (Exchange Traded Funds). Indeksowe ETF-y są szczególnie atrakcyjne, ponieważ niewiele aktywnie zarządzanych funduszy osiąga lepsze wyniki niż rynek.
Dzięki inwestowaniu na kontach emerytalnych unikasz konieczności rozliczania podatków od zrealizowanych tam zysków. Podatki bowiem zapłacisz dopiero po wypłacie funduszy z emerytalnego konta, albo wcale, jeżeli jest to Roth IRA.
Na koniec
Gdy dostosujesz się do powyższych sugestii, to uprościsz swoje sprawy, ustawisz je na automatycznego pilota, przez co unikniesz karnych opłat, niespodzianek i straty czasu.
Elżbieta Baumgartner
Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in.: “Otwieram biznes” i “Praca w Ameryce”, „Życie od nowa, jak uporządkować sprawy w urzędach”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com.